Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44

Wątek: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

  1. #1
    sebis
    Guest

    ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    mam pytajko.czy mojemu żółwiowi czerwonolicemu mogę podawać ryby złapane nad rzeką ponieważ mój kolega jest rybakiem i często jeżdzi na ryby więc poprosiłem go żeby mi ich trochę małych rybek nałapał ale nie wiem czy akurat mogę mu je podac wczesniej dawałem mu gupiki i mieczyki ale teraz chciałem mu urozmaicić dietę jakimiś innymi gatunkami.więc czy mogę mu podawać małe ryby rzeczne( aha {woda w naszej rzece nie jest zanieczyszczona i mój kolega jest pewien na 100% że pływają w niej zdrowe ryby }


  2. #2
    lejla
    Guest

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Tylko czy jesteś pewien jakie gatunki podajesz? bo narybek wielu gatunków ryb jest chroniony i NIE MOŻNA go odławiać a poza tym raczej nie masz 100% pewności że ktoś nie wpuści do rzeki jakiegoś świństwa więc po co ryzykować? jest na rynku wytarczająco dużo pokarmów dla żółwi


  3. #3

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Można, ale bezpieczniej te gatunki, które nie mają kolców (odpadają m.in. cierniki, okonie, jazgarze, sandacze).


  4. #4
    djtommi
    Guest

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    chyba nie mozna wylawiac mlodych ryb ?? musi byc odpowiedni rozmiar zeby mozna bylo wylowic i zabrac.


  5. #5

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Narybku dużych gatunków nie powinno się odławiać, ale tzw chwast rybny jak najbardziej. Nie polecam jednak tej metody, 'dzikie' zwierzęta w tym również ryby są nosicielami pasożytów, mogą przenosić zarazki chorobotwórcze, pleśniawki, pijawki.
    Nie radź się tego kolegi jeśli możesz, nie bądź sknerą, myśl samodzielnie. On wymyśłił żeby toke karmić zwinkami? Gratuluje:/


  6. #6

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    To reguluje prawo wędkarskie, na którym się nie znam. Naatomiast wydaje mi się, że na akwenach nie będących z zarządzaniu przez PZW (nie ma takich wiele) można łowić co się chce (np. we własnym stawie). Poza tym są gatunki małe, które można łowić, np. moje mata mata gustują w słonecznicy (Leucaspius delineatus), która całe życie jest mała, można tez załatwić sobie małe rybki w ośrodkach zarybieniowych. Przed łaowieniem warto wiedzieć które gatunki w Polsce są pod ochroną - ROZPORZĄDZENIE Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie w sprawie gatunków dziko występujących zwierzat objętych ochroną.
    http://www.salamandra.org.pl/prawo/r_ochr_zwierzat.pdf


  7. #7
    New Age Messiah
    Guest

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    słonecznice tez żyją w rzekach i jeziorach a sa ogólno dostepne jako pokaram. Przejdź się najlepiej do sklepu wędkarskiego i zapytaj o gatunki służące jako przynęta czyli tzw. "żywce". Choć wydaje mi się, że Twój kolega wędkarz powinien wiedzieć jakie to są. Słonecznica i karaś są najczęściej stosowane jako przynęta ale karasie rosną duże i chyba mają jakiś wymiar ochronny (nie łowiłem od lat więc już nie pamiętam jak to było). Jak juz tu jeden kolega napisał - uważaj na cierniki i gatunki okoniowate bo możesz zrobić pupilowi krzywdę. Chyba, że przed karmieniem uśmiercisz rybę i obetniesz niebezpieczne elementy. Fakt, faktem polskie rzeki do najczystrzych nie należą. Pozdrawiam

  8. #8

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    cierniki są pod ochroną


  9. #9

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    ja swojemu kiedys nalaplem nad bygiem stynke (chyba to byla stynka)
    smakowalo, jak bede na rybkach to mu znowu nalapie...


  10. #10

    Re: ryby rzeczne dla czerwonolicego??

    Pytanie do DJAligatora. Podałem namiar na rozporządzenie dotyczące gatunków chronionych i nie widzę tam ciernika. Wskaż może na której jest stronie.
    Z ciernikokształtnych u mnie widnieje tylko pocierniec. Zresztą byłoby dość dziwne gdyby tak pospolita rybka była pod ochroną (choć zdarzały się wpadki, np. w poprzednim rozporządzeniu chyba przez pomyłkę była słonecznica).


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •