PDA

Zobacz pełną wersję : KICHANIE



WIKARY
07-02-2012, 12:50
LEGWAN KICHA I SMARKA,CZY MAM TO LECZYĆ

AO
07-02-2012, 12:55
legwan kichajac pozbywa sie nadmiaru soli z organizmu, wiec nie masz sie czego obawiac.

dr Robert
07-02-2012, 13:29
Jeżeli jednak z nosa wydobywa się śluzowata wydzielina to legwan jest przeziebiony i nalezy iść do lekarza. Jeśli jest to tylko kichanie (na szybach po wyschnięciu jest biała substancja - sól) nie ma się co przejmować. To normalne sposób usuwania nadmiaru soli.

Tribel
07-02-2012, 13:39
przeciez to legwany morskie wydalaj w ten sposob nadmiar soli z organizmy
skad u zielonych nadmair soli ?!

Rysiek
08-02-2012, 01:49
Jest dokładnie tak jak pisał dr.Robert i AO. Zielony też się "poci" . Pozdrówko! Rysiek

Jarek Zajączkowski
09-02-2012, 08:18
Nie tylko morskie....... zielone też.

Tribel
09-02-2012, 11:46
tak, to niby skad legwan zielony ma nadmiar soli i musi sie go w taki sposob pozbywac ???????!!!!!!!!!
Zaznaczam tylko z roslinach sol jako taka nie wystepuje !!!!!!!!!!!
jest tylko jonow Na + i jonow Cl -
zwiazkow tych jest zdecydowanie za malo zeby kumulowac sie w organizmie i zeby istniala koniecznosc wydalanja ich w taki sposob z organizmu.
Zwiazki te sa wydalana w moczu i to bardzo malych ilosciach.
W przypadku legwanow morskich odzywiajacyhc sie glonami ktore kumuluja ogromne ilosci soli, legwany te tez pija morska wode, stad u nich takie przystosowanie.
Jednym slowem :
zielone poprostu nie maja skad tej soli brac zeby wydalac w taki sposub i w takich ilosciach !

Jarek Zajączkowski
09-02-2012, 13:26
Tribel czy jesteś pewny, że "tych związków jest zdecydowanie za mało żeby kumulować się w organiźnie" - mnie brakuje takiej pewności.......i tu nie ma raczej mowy o kumulacji - raczej zagęszczeniu i wydaleniu (oszczędność wody).
Na+ i Cl- wokół jest ile zechcesz w roślinach, preparatach mineralno-witaminowych, w wodzie........ W organizmie są wykorzystywane na różne sposoby np. pompa sodowo-potasowa, procesy transportu przez błony itd.. Aby określić co to za substancja pozostająca na szybie po jej "zakichaniu" wystarczy poczekać aż wyschnie potem zdrapać igłą i umieścić w płomieniu palnika gazowego - płomień stanie się żółty - Na+..

Beata-Inka
09-02-2012, 14:10
Ja dziś też długo zastanawialm sie skad białe plamy na terra. Kidys to było ..myslałam ze to osad z wody która spryskuje. Potem nie bylo nic długi czas. od kilku dni pojawiło sie znów. Przypomniałam sobie o wypow. na forum ...poobserwowałam..........ale super kicha.......

noradarling
09-02-2012, 14:27
jak leg żre to to przyswaja również sól

ponieważ się nie poci tak jak np. człowiek to musi tą sól jakoś wydalić ze swojego organizmu -ryby morskie z tego co pamiętam wydalają sól skrzelami -pomimo tego że nie mogą żyć w "slodkiej" wodzie, człowiek wydala sól pocąc się - a legwany kichają...

Wiciu
09-02-2012, 16:07
Tribel aleś Ty "mądry " niestety ale jeszcze dużo literatury musisz przyswoic i wiedzy praktycznej
takze masz rację żądaj wiedzy bo wyraźnei Ci jej brak
pozdrawiam
Zające i Maślaki

Tribel
10-02-2012, 03:37
nora - czlowiek nie pozbywa sie nadmiaru soli pocac sie, proces pocenia ma zupelnie inne zadanie w organizmie ludzki, sol w nadmiarze jest wydalana z moczem, podobnie jak u legwanow zielonych.

U legwanow morskich natomiats wlasnie kichaniem. dlaczego morskie kichaja jak juz pisaelm zyja w MORZU jedza glony napakowane "po brzegi" sola. Jarku twierdzisz ze zielone rownierz musza usuwac sol w taki sposob, bo jest jeje wystarczajaco duzo w pokarmie, wodzie; to prosze mi powiedziec

dlaczego inne jaszczurki roslinozerne nie robja w tego w taki sam sposob ???
odpowiec jest prosta - legwany wcale nie pozbywaja sie nadmairu soli w taki sposob !!!
co do testu z palnikiem wiele zwiazkow plonie podobnym kolorem i taki kolor wcale nie swiadczy o tym ze to sol.


wiciu jak nie umiesz napisac nic rozsadnego to po co sie odzywasz, jak na razie na forum wyrazasz sie o ludziach krytycznie ale z tego co wyidac to nie wnosisz nic i twoja wiedza jest raczej .....
.....zerowa !?


Moze wielu ludzi jest przekonanym o tym kichaniu ze to pozbywanie sie soli dlatego ze ta "opowiesc" jest powtazana juz od dawna, przechodzi z rak do rak nie weryfikowana, a zaczelo sie pewnie od gdzies wydobytej inormaci o legwanach morskich, ktos sobie pomyslal - "legwan to legwan wiec robja tak wszystkie"

Rysiek
10-02-2012, 03:38
Tribel, jak Ci legwan urośnie duży i będziesz go wyciągał z terrarium tak jak ja to robię z Guciem to na pewno kiedyś Cię obkicha :-))). Jak dostanie Ci się to na usta to własnym zmysłem smaku wyczujesz, że to sól :-))). A duży dobrze kicha...Smacznego ! Rysiek

Tribel
10-02-2012, 03:41
hymmm, rysiek odpowiem troche wulgarnie, a smarki jaki maja samek ? - slony, ale czlowiek nie bozbywa sie w ten sposob soli .....
proste i jasne

dr Robert
10-02-2012, 04:00
Tribel, a jaka jest więc Twoim zdaniem funkcja kichania u legwanów zielonych? To, że w wydzielinie jest głównie sól nie ulega wątpliwości. W naturalny sposób interpretuje się to jako wydalanie nadmiaru soli (również analogia do legwanów morskich to podpowiada).
Wczoraj umyłem u legwanicy szyby (wstyd się przyznać, ostatnio robiłem to miesiąc temu), niektóre były niemal całe białe. Szkoda, że temat pojawił się dzisiaj, zebrałbym i wysłał Ci w kopercie. Są lepsze metody sprawdzania co to jest niż podał Jarek - trzeba polizać ! :)))
Przyznaję, że sam jestem zdziwony ilością tej soli.
Osobista dygresja: od kilku lat nie używam w kuchni soli, nie solę żadnych potraw (z wyjątkiem jajecznicy) - jednym z argumentów były białe szyby w terra legwanów (na zasadzie - choroba ile w tych roślinach soli, a ja jeszcze dosypuję ją z torebki !).
Nie znam składu tej soli, przypuszczam, że nie jest to tylko chlorek sodu, ale też, a może przede wszystkim, inne sole.

Rysiek
10-02-2012, 04:03
Tribel, jeśli wiesz to w 100% , że legwan zielony nie wydala w ten sposób soli to po co pytasz o to na forum ? Po co drążyć ten temat, skoro stwierdzili to ludzie prowadzący badania nad legwanami. Ja nie prowadziłem i stwierdzam to na podstawie doświadczeń tych ludzi. Tak samo można pytać po co mu UV, po co podawać wapno, bo na drzewach nie rośnie itd. To jest też w jakiś sposób stwierdzone, że tak trzeba i po co nad tym się zastanawiać. Po to są mądre książki i inne źródła, aby nie trzeba było eksperymentować tylko zapewniać to wszystko czego dany gatunek potrzebuje. Co do pocenia się ludzi to skóra ludzka jest zupełnie inaczej zbudowana niż skóra legwanów. Nasza jest przepuszczalna dla wody i to w obie strony ( posiedź długo w wodzie to zobaczysz jak odmiękniesz :-))) ) , a skóra legwanów ( gadów ) jest nieprzepuszczalna dla wody i stąd kichanie jest sposobem wydalania soli. Oczywiście legwan może też być chory , ale wtedy nie "pryska" wodą na odległość, a raczej z nosa wydziela się śluzowata wydzielina. Pisał też o tym dr. Jarek. To są dwie różne rzeczy. Pozdrówko! Rysiek

Tribel
10-02-2012, 04:46
Rysiek - nie wiem tego na 100 %, pozatym sie o to nie pytam, tylko zaczolem ten temat zeby to wyjasnic. Z tego to wiem nikt z osob wypowiadajacych sie prowadzil badan nad legwanami. Wapno akurat na drzewach rosnie ;-) - jest zawarte w lisciach, UV rosnie troche wyzej - slonce, nigdy nie twierdzilem ze wapno czy uv nie jest potrzebne ...
Po co sie zastanwiac czy cos jest potrzebne skoro inni twierdza ze jest, odpowiedz jest prosta - zeby nie byc ciemniakiem i robic to co inni mowia.
Tego jak jest zbudowana skora gado i ssakow pisac nie musisz, jak juz pisalem nie jstnieje tylko dwa sposby wydalania soli - kichania (gady) pocenie (ssaki), jak pisalem jest jeszcze inna mozliwosc (mocz).


dr Robert, jaka jest funkcja nie wiem, da dyskusja jest wlasnie po to zeby rozwiac watpliwosci. Skad masz ta pewnosc ze w tej wydzielinie jest gownie sol ? jakies publikacje ? badania ? nie wszystko co slone lub po wyschnieciu zmienie sa w bialy osda to SOL !!!


Biorac pod uwage to ze ten osad to zeczywiscie sol, nie znaczy to ze jest to ich naturalny sposob pozbywania sie nadmiaru soli - przyklad ludzie pozbywaja sie nadmiaru w moczu, jednak w pocje tez jest jej sporo CO NEI ZNACZY ZE CZLOWIEK POCI SIE PO TO ZEBY POZBYC SIE SOLI.

dr Robert
10-02-2012, 05:12
W pytaniu i dociekaniu nie widzę nic złego, w końcu po to jest forum. Byłbym zdziwiony, aby po 10 latach trzymania legwanów dowiedział się, że cały czas były przeziębione :)))

Köhler w "Der Grüne Leguan" (wyd.Herpeton, wyd.3, 1998) na stronie 35 poświęca kichaniu mały rozdzialik (nr 6.5.3.) pisząc m.in. (tekst w moim tłumaczeniu) "Legwany zielone kichają w regularnych odstępach, co w żadnym wypadku nie powinno się tłumaczyć jako "przeziębienie".......Działa u nich pozanerkowy układ regulacji elektrolitów, usuwane są głównie wapń, potas i chlorki... często sól pojawia się jako białe pasma przy otworach nosowych "

Nie mam teraz pod ręką "legwaniej" monografii Hatfielda też chyba coś o tym pisze.

dr Robert
10-02-2012, 05:14
W uzupełnieniu odpowiadam na pytanie skąd wiem, że to sól. Przez te 10 lat byłem wielokrotnie "okichany" przez swoje legwany. Cóż, smaczne to to nie było ...:)

Rysiek
10-02-2012, 06:41
Ja też wielokrotnie byłem "okichany" i wierz mi Tribel - to jest słone :-))).
"Z tego to wiem nikt z osob wypowiadajacych sie prowadzil badan nad legwanami. Wapno akurat na drzewach rosnie ;-) - jest zawarte w lisciach, UV rosnie troche wyzej - slonce, nigdy nie twierdzilem ze wapno czy uv nie jest potrzebne ...". To Twoje słowa Tribel, więc jeśli wapno jest w liściach, to po co je dodatkowo podawać pod inną ( farmaceutyczną np. postacią) , UV jest wyżej ze słońca, więc po co świetlówki, Ultra-Vitalux ? Sam to stosujesz, a badań nie prowadziłeś. Właśnie dlatego, że ktoś inny przeprowadził te badania i stwierdził, że w niewoli dla tych gadów to jest potrzebne. Nikt nie prowadził z nas badań nad kichaniem, ale też ktoś inny to zrobił. Zielone kichają całe życie- czyżby wszystkie były zaziębione ? Pozdrówko! Rysiek

Nika
10-02-2012, 06:47
Dołączę się do dyskusji. Tribel, podaj swojemu legwanowi coś z puszki np. groszek, kukuryczę (jednorazowo, bo to niezdrowe), co zawiera dużo soli, a przekonasz się czym legwan kicha. Całą tą sól będziesz miał na szybach. To jest właśnie wydalanie nadmiaru soli, której nie wydalił w moczu ponieważ załatwia się raz, góra dwa razy dziennie.

Tribel
10-02-2012, 07:45
Rysiek uv nalerzy stosowac dla tego ze jest to wygodniejsze niz wsadzenie slonca do terrarium ... a takie oswietlenie jest konieczne
wapno podaj sie dlatego ze legwany w hodowli nie moga uzupelnic jego niedoboru, w naturze maja zupelnie inne warunki zycja, daltego podaj sie w hodowli sztuczne faramceltyczne srodki.


NIGDY NIE TWIERDZILEM ZE KICHANIE JEST OBJAWEM JAKIEJS CHOROBY
Jedynie nie jestem pewien do tego czy kichanie ma akurat na celu pozbycje sie soli !!!!!! czy moze legwany robja to w jakims innym celu.


dr Robercie a moze przytoczone slowa autora zostaly napisane takim samym mechanizmem jak wedlug Ciebie opisywane jest przez wielu przyswajanie witaminy D3 ..... (moze autorzy kieruja sie tym samym mechanizmem) ????? Co do smaku wydzieliny, zapewne jest tam tez sol, ale byc moze "przypadkowo" tak jak np. sol w ludzkim pocje.
"CO NIE ZNACZY ZE CZLOWIEK POCI SIE PO TO ZEBY POZBYC SIE SOLI"

Nika, nie mam legwana i nie polecam podawania takich zeczy legwanom.
To ze legwany zaltwiaja sieraz dziennie nie jest wedluk mnie zadym argumentem.

Podsumowanie - Zgadzam sie ze kichanie jest naturalnym procesem, zgadzam sie ze w tej wydzielinie jest sol, ale nie jestem pewien czy ten proces ma na celu pozbycje sie soli, czy sol w tej wydzielinie nie jest moze przy tzw. okazi.

dr Robert
10-02-2012, 10:19
No to zostaje już tylko pozbywanie się wody, tylko po co sól w tej wodzie. A szczególnie tak silne jej stężenie. To jest bardzo silnie stęzona solanka, która szybko wysycha pozostawiając biały nalot (z potem człowieka nie ma co porównywać).

Rysiek
10-02-2012, 11:05
"Rysiek uv nalerzy stosowac dla tego ze jest to wygodniejsze niz wsadzenie slonca do terrarium ... a takie oswietlenie jest konieczne
wapno podaj sie dlatego ze legwany w hodowli nie moga uzupelnic jego niedoboru, w naturze maja zupelnie inne warunki zycja, daltego podaj sie w hodowli sztuczne faramceltyczne srodki. " - znowu Cię cytuję :-))). Że słońca do terrarium nie wsadzisz to akurat wiem, bo astronomia to moja pasja :-))). Trzeba jednak zadać Ci pytanie skąd wiesz, że legwanowi jest potrzebne UV i to dość precyzyjnie określone np. na świetlówce np. Repti Glo 5,0 , a nie 2,0 czy 8,0 ( a takie też są ). Dlaczego Ultra-Vitaluxem nie naświetlać go cały dzień ? A może mu tylko ciepło słoneczne potrzebne, co tam jakieś UV. Dlaczego naświetlając go świetlówką wiesz, że dostarczasz mu tego UV- tego nie widać. Znowu trzeba zaufać komuś , kto twierdzi, że tak jest bo to wyprodukował. Skąd wiesz, że on potrzebuje wapnia, i to w stosunku do fosforu jak 2:1. Przecież mimo, że dieta w niewoli inna np. mlecz czy jasnota mają dobre te proporcje i też zawierają wapno. Właśnie odpowiedzi na te pytania znamy dzięki ludziom, którzy się poświęcili badaniu legwanów, a te wiadomości są wynikiem długoletnich obserwacji tych gadów. To samo dotyczy kichania. Chyba przyczyną nie jest alkohol :-))). Teraz całkiem na poważnie, bo już nie zamierzam więcej się rozpisywać na ten temat. Nie obchodzi mnie to z jakiego powodu on kicha, czy potrzebuje taką czy inną dawkę UV , czy może inne proporcje wapna, witamin. Ja nie prowadziłem badań i zaufałem sprawdzonym źródłom informacji, które od dawna są stosowane w praktyce z dobrym skutkiem. Dobrze na tym wychodzę i mój legwan też. Masz prawo myśleć inaczej, ale aby czemuś zaprzeczać trzeba to poprzeć jakimiś argumentami, a jeśli ich nie ma trzeba przyjąć to co podają najbardziej wiarygodne źródła. Oczywiście nie znaczy to, że wszystko już wiemy na temat legwanów zielonych. Człowiek jeszcze długo będzie poznawał tajemnice natury. Pozdrawiam! Rysiek

Tribel
10-02-2012, 11:22
Rysiek, co do ostatniego watku, ja nieche nikogo przekonac, ja chce zobaczyc informacje potwierdzajace ze legwany kichaja bo, ze, dlatego.
Dlaczego, dlatego ze bilans soli jest raczej po moiej stroanie - 30 g. soli z roslin a wydala 300 g. po wysuszeniu substanci z nosa (oczywiscie jest to przyklad)
mozna przyjac ze okolo 20 % z tego to mineraly, wiec skad ta sol ?!





dr Robercie, skad wiesz jakie jest stezenie soli ?? przezciez nie tylko sol po wyschnizciu z minie sa w bialy osad !!!!
przyklad z ludzkim potem przytoczylme tylko dlatego zeby wytumaczyc ze to ze w ludzkim pocje jest sol lub w lzach nie znaczy ze czlowiek placze lub sie poci w celu pozbycja sie soli.
tak samo moze byc z legwanem.

Jarek Zajączkowski
10-02-2012, 11:49
Jestem pełen uznania dla dociekań Tribel'a. Moim ulubionym pytaniem w życiu jest "dlaczego?" i nie ma pytań niemądrych - są jedynie "nieprzemyślane" odpowiedzi. A poza tym dobrze że Tribel porząda wiedzy a nie żony bliźniego swego ani innej rzeczy która jego jest :)))))))
Dorzucam garść faktów:
1. Legwan morski jest kuzynem zielonego. Darwin twierdzi, że jest "zmodyfikowanym"legwanem kontynentalnym , który cudem trafił na wyspy Galapagos i tu uległ przeobrażeniu dostosowując się do warunków otoczenia - "O powstawaniu gatunków"
2. wiele gatunków gadów (nie tylko morskich) posiada gruczoły solne (u jaszczurek w nosie, u żółwi w ok. powiek, u krokodyli rozsiane na języku) służących do wydalania soli (nie tylko NaCl) - chodzi o utrzymanie równowagi osmotycznej płynów ustrojowych - oczywiście u zwierząt morskich jest to wyraźniejsze - jednak słabsze nie oznacza że nie istniejące.
Dobrym i do tego polskojęzycznym źródłem wiedzy na ten temat jest
"Fizjologia zwierząt - adaptacja do środowiska" autorstwa Knut, Schmidt-Nielsen strona 370.
Poza rozstrzygnięciem losó soli znajdziecie tu wiele interesujących faktów z fizjologii gadów.

Plusza
05-07-2012, 05:37
Wiem ze tu jest forum dla legwanow, ale mamy podobny problem a na "jaszczurkach" nikt wlasciwie nikt nam nie odpowiezial, wiec korzystajac z tego ze poruszyliscie ten temat, spytam: czy kameleon tez moze tak wydalac sol? Bo nasz mial na pyszczku przy otworach nosowych wlasnie taki bialy piaseczek jak sol... Sorry za wtargniecie na to forum z "inna" jaszczurka i dzieki za odp :)

42d3e78f26a4b20d412==