PDA

Zobacz pełną wersję : prośba



anetka
20-02-2012, 12:27
CZE WSZYSTKIM !!!!!!!
MAM DO WAS WIELKĄ PROŚBE . CHODZI MI O TO ABYSCIE NAPISALI JAK DUŻE SĄ WASZE LEGWANY I ILE PODAJECIE IM WAPNA I WITAMIN. JAK DOTAD PRAKTYCZNIE TYLKO RYSIEK NAPISAŁ ILE PODAJE SWOJEMU LEGOWI ALE ON MA 150 CM I CIEZKO JEST Z TEGO COS WYWNIOSKOWAC KOMUŚ KTO MA LEGA POWIEDZMY 70 CENTYMETROWEGO. CHODZI MI O TO ABYSMY POROWNALI DAWKI PODAWANE PRZEZ NAS I WYBRALI ODPOWIEDNIA DLA SWOJEGO LEGA. WIELE PISALISMY NA TEMAT WITAMIN I MOZE UWAZACIE TEN POST ZA SMIESZNY ALE JEZELI ODPISZE NA NIEGO PARE OSOB TO WYDAJE MI SIE ZE I MY BEDZIEMY PEWNIEJSI CO DO ILOSCI PODAWANYCH PRZEZ NAS WITAMIN JAK ROWNIEZ WIELE OSOB POCZATKUJACYCH MOGLOBY SIE WIELE DOWIEDZIEC I WYBRAC DLA SIEBIE ODPOWIEDNIA DAWKE. JESZCZE RAZ PROSZE WAS O ODPOWIEDZ BO TO PRZECIEZ DLA DOBRA NASZYCH ZIELONYCH PRZYJACIÓŁ.
Z GORY DZIĘKI !! I PAPA !

P.S MOZECIE DOLACZAC FOTKI.

anetka
20-02-2012, 12:36
MÓJ MA OK. 1.1 KG I OK. 85 CM.
3 RAZY W TYGODNIU DOSTAJE WITAMINKI REPTIMIN. H - SZCZYPTE NA POKARM
2 RAZY W TYGODNIU DOSTAJE PO PÓL TABLETKI CALC. PHANTHENTONICUM , WRAZ Z WIT A+D3
I DO TEGO SUCHY POKARM TROPIKALA PRAKTYCZNIE CO DZIENNIE
MA SWIETLÓWKE REP. 5.0

dr Robert
20-02-2012, 14:10
Niestety mam wątpliwości co do tej metody okreslania dawek witamin i wapnia. Wyciagnięcie średniej z tego co podaje wiele osób raczej nie jest dobrą metodą, bo może wszyscy podają złe dawki, a raczej nie ma w Polsce osób majacych wiele legwanów przez wiele lat, aby można było wyciagać jakieś wnioski. Chociaż zapewne taka ankieta pozwoli zorientować się co kto daje i ile. Dr Jarek Zajączkowski gdzieś podawał dawki lecznicze (a nie profilaktyczne), ale nie mogę tego znaleźć. Niestety nie mam tez pod ręką żadnych danych.
Moim zdaniem dajesz dużo, za dużo (zagrożenie zwapnieniem niektórych organów wydaje się całkiem realne). U mnie samica (10 lat, 135 cm) dostaje witaminy i minerały w postaci pół tabletki CENTRUM 1-2 razy w miesiącu i wapno w formie Calcium Vitrum 1 raz w tygodniu szczypta proszku na pokarm (ok. 1/4 tabletki). W lecie witamin nie dostaje, tylko wapno. Korzysta wtedy ze słońca w wolierze na balkonie. W czasie ciąży dostawała około 2 razy więcej witamin i wapnia. Trzeba pamiętać, ze większość witamin legwany powinny dostawać w postaci naturalnej, a nie sztucznych preparatów. To ma być tylko niewielki dodatek, wyrównujacy braki związane ze zbyt mało zróżnicowanym pokarmem. Jak ktoś dobrze karmi to w mojej opinii może dodawać witaminy zupełnie sporadycznie. Natomiast wapno podawałbym częściej, szczególnie u rosnących maluchów.

Rysiek
21-02-2012, 00:50
Co do witamin to w sposób oczywisty jest to związane z dietą legwana. Kiedyś już o tym pisałem, że dieta bogata w liście, kiełki warzywa i owoce ma sama w sobie witaminy, oraz inne mikroelementy, a podając dodatkowo witaminy i wapno dawki trzeba dostosować do tej diety. Mój samiec jest duży i masywny, ma dobry apetyt i zjada prawie wszystko co mu podaję. Witaminami posypuję pokarm, ale jest tego dosłownie szczypta. Wapna podaję nieco więcej niż dr.Robert , bo 1/2 tabletki Calcium Vitrum na ok. tydzień na zmianę z całą tabletką Calcium Pantothenicum 0,1 w kolejnym tygodniu. Tu trzeba dodać, że Gucio jest trochę większy i masywniejszy niż samica dr.Roberta . Pozdrówko! Rysiek

bizon
21-02-2012, 08:22
Mój leg ma 2 lata ok. 1.10 cm i dostaje Calcium Vitrum +D3, reptimineral H, i teropikala Iguana Sticks. Ponieważ przygotowuje sałatke 2 razy w tygodniu tylko jedną posypuje.
Nataomiast wydaje mi sie że i tak nie określimy prawidłowej dawki. Nawet samo stwierdzenie "szczypta" już wprowadza wiele zamieszania. Ile to jest?

Izabela
21-02-2012, 09:36
Bazyli - 16 miesięcy, 105 cm (wczoraj mierzony) - dwa razy w tygodniu witaminy (ok. 6 kropli sera reptilin zamiennie ze szczyptą vibovitu), raz w tygodniu rozkruszone 1/2 tabletki calcium glauconicum, 2-3 razy w tygodniu zmielone skorupki jaj sypane na pokarm; dieta wegetariańska (czasami kawałek gotowanego jajka); świetlówka UV, latem balkon, kiedy to tylko możliwe.
Łączę pozdrowienia.

Izabela
21-02-2012, 10:05
calcium gluconicum, sorry

Rysiek
21-02-2012, 13:37
Szczypta- proszek Sera Reptimineral H na czubku łyżeczki do herbaty. To moja miara. Calcium Vitrum +D3 ( 1 tabletka ) = 500mg ( podaję pół ), calcium pantothenicum 0,1 ( 1 tabletka ) = 100mg ( podaję całą ). Pozdrawiam! Rysiek

misiekk
21-02-2012, 14:24
mowicie ze dla malych szczegolnei wazne wapno ..a czy mozna chociasz mniej wiecje okreslic ile mma podawac dla 40 cm malca??
jak dotad z wapna podawalem serre no i vibowit nic pozatym
co mam poprawic???

Inka@
21-02-2012, 14:43
Ja podaje TerraReptinolLife i Sera ReptimineralC po szcypcie prawie codziennie i 2 razy w mies. po 2 krople Sera Reptilin

Jacku
22-02-2012, 12:16
Witajcie, ja z kolei jestem zwolennikiem utartej osassepi ( w sklepach zoologicznych pod nazwą sepia) i tego by stale ona znajdowała się w terrarium - legwan je ją, kiedy odczuwa taką potrzebę + witaminy Sera Reptilin w dawce 3-4 krople na 100 g masy ciała zwierzęcia. Pozdrawiam!

misiekk
22-02-2012, 14:01
patrze ilu hodowcow tyle wersji:( to chyba nie dobrze

Marblo
22-02-2012, 14:47
YO!
Ja rowniez mysle ze jesli chodzi o wapn i witaminy to nie da sie jednomyslnie ustalic dawki jaka powinien dostawac legwan. Moj Diablo (ok 40 cm) dostaje 2-3 razy w tygodniu szczypte calcium pantothenicum pomieszanego a calcium vitrum i raz w tygodniu szczypte witamin - centrum junior pomieszane z vibovit bobas. Jesli mialbym okreslic ile to jest dla mnie szczypta to mysle ze bedzie to tak mniej wiecej ok 0,25 tabletki calcium pantothenicum.

anetka
23-02-2012, 03:43
tego sie własnie obawiałam, co chodowca to inna wersja . i bądz tu madra i ustal dawke dla swojego lega. ciezka sprawa i trzeba cos z tym zrobic, tylko CO ??????

Rysiek
23-02-2012, 05:14
Są różne sposoby podawania witamin i wapna, więc jest też wiele opinii na ten temat :-))). Ja też kiedyś o to pytałem i wybrałem sposób podany przez dr.Roberta. Do dzisiaj jest wszystko ok. Pozdrówko! Rysiek

Rysiek
23-02-2012, 07:24
Anetko, Twój post został chyba skasowany przez admina strony. Ten o jedzonku :-(((. Zerknij tutaj- http://www.terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1589 , http://www.terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=1681. Rysiek

misiekk
23-02-2012, 09:42
rosnacy maluch czyli moj lestat z wapna dostaje tylko serre z witamin vibowit
czy powinienem odstawic serre i zmienic ja na calcium v. czy seerra rowniz moze byc jako podawane wapno
a jesli tak to ile serry ja podaje 2 razy w tygodniu ale on przewaznie jak dosypie ja do salatki zjada jej troche mniej niz jak sera nei posypoje pokarmu
moze odstawic serre i poprostu podawac calcium raz w tygodniu szczypte na pokarm tak jak pan podaje w poscie
tylko on zawsze nei zjada calej salatki zawsze troche zostaje wiec nei mam pewnosci ze dostanie odpowiednia ilosc wapna
pytanie za pytaniem :(

Rysiek
23-02-2012, 10:11
Misiekk, jaką nazwę ma ta Sera ? To mogą być witaminy, a wapno podaje się dodatkowo. Napisz. Rysiek

misiekk
23-02-2012, 13:29
REPTIMINERAL H . pokarm dla roslinozernych zwierzat w terrarium zawiera odpowiednia ilosc wapnia i innych mineralow. jest wzbogacony w witaminy, pierwiastki sladowe i wazne aminokwasy. wspomaga trawienie i budowe miesni.
tak jest napisane na opakowaniu i co ty na to ......???

Rysiek
23-02-2012, 13:45
Misiek, do tych witamin możesz dołączyć wapno w ilości podanej przez dr. Roberta lub np. Marblo. Twój leguś rośnie i tego potrzebuje. UV też. Marblo podaje częściej mniejsze dawki, dr. Robert większe raz w tygodniu. Ja jeszcze większe dla większego legwana. Ważna ( najważniejsza ) jest dieta . Do tego latem słońce. Nic tego nie zastąpi. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Możesz spróbować sposobu Jacku, ale o ile wiem Twój legwan mało je sam z podawanych mu smakołyków. Lepiej przemycić na liściu pod owocem wapno w dawce potrzebnej legwanowi. Jeśli zje masz 100% pewności.

misiekk
23-02-2012, 14:20
ok dzieki jutro ide do apteki:)
moj leg troszke przytyl juz nie jest takich "hudzielcem"
ale martwi meni dlaczego jeszcze ani razu od momentu kupienianie mial calkowitej wylinki takjakby wogole nei rsosl mmial tylko pare razy wylinke ale tylko z glowy i troche mniej z lap ale z calego tylowia nie
myslisz ze to moze byc spowodowane ze dotychczas podawalem tylko serre i vibowita czy moze dlatego ze malo jadl wczesniej i dlatetgo nei rosl ??

42d3e78f26a4b20d412==