PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewana podloga :)



Pogs
27-02-2012, 13:05
Witam

Wlasnie uporalem sie z montowaniem ogrzewania podlogowego w domku Gustawa! Tu ciekawostka: W robieniu tego prosilem mojego Tate o pomoc... (ot taki majsterkowicz z niego). Moi rodzice podchodzili do tej pory czyli od jakichs 5 dni do lega raczej z dystansem - mowili "jest, to ok, jakos nie wyobrazali sobie ze maly Gustaw urosnie i beda go prawdopodobnie musieli glaskac, sciskac itd :). I zgadnijcie kto zrobil prawie wszystko :)! ...... Tak, moj Ojciec! i w dodatku bardzo sie tym przejmowal!

Sam projekt ogrzewania byl prosty ale dosc pracochlonny... W styropianie o grubosci 5cm zrobilem "rowy" w ktorych ulozylem kabel grzewczy zgodnie z poszanowaniem prawa wyboru temperatury w terra przez lega (po jednej stronie najcieplej - czyli kabel gesto ulozony, w srodku srednio, na koncu malo kabla..) Otwory w styropianie zrobilem LUTOWNICA KOLBOWA - polecam, szybko i nic sie nie kruszy, smierdzi, ale szybko sie wietrzy... Dla oddawania ciepla w gore do szyby w rynienki razem z Tata wlozylismy folie aluminiowa... na to kabel - dla dobrego ulozenia mocowalismy kabelek pocietymi na male kawalki drucikami, zakrzywionymi w ksztalt kowadelka... potem zasypalismy wszystko rowno ulozonym piaskiem (bedzie trzymal ciepelko jak juz sie nagrzeje) I FINITO... na caly styropian postawilismy terrarium... Na razie nie wyglada to zbyt ladnie ale obloze te kawalki styropianu ktore wystaja jakas fototapeta czy czyms...

Wydaje mi sie ze jest to dobre rozwiazanie dla osob ktore od niedawna maja gada i nie chca go wyjmowac z terrarium wywolujac u zwierzaka stres!

Ogrzewanie jest wlaczone dopiero jakies 30min, wiec temperatura jeszcze sie nie zmienila (polozylem na podlodze terraria termometr)

Mam pytanko: czy wasze Legwanki spia na podlodze czy moze na np: galezi, krzaku...? Moj spi wylacznie na podlodze w jednym rogu terraria, czy to normalne?
Od przedwczoraj zrobil sie bardzo pazerny na jedzenie... smakuja mu szczegolnie pomarancze i mandarynki (jakis brak witamin?) niemalze sie trzesie jak mu wkladam zarcie do miseczki... Dostalem dla niego witaminy... ktore mu podaje [sa w formie suchej, ksztalt malych balaskow:), nie wiem jaka firma itd - dostalem z wielkiej "puszki" w maly przezroczysty kubeczek ] Musze mu dokupic wapno... podajcie nazwe wapna o jakie musze prosic...

To tyle - malo :))
Pozdrawiamy!

Pogs
27-02-2012, 13:32
Temperatura podskoczyla od momentu podlaczenia kabla grzewczego ( w ciagu godziny) w najcieplejszym miejscu na podlodze z 25 do 30 stopni... bylo 25 bo mial wylaczone lampy i troche mu przewietrzylem wyjmujac pojemnik z woda , zeby sie nie rozlalo przy podnoszeniu terrarium... teraz jest 30,5 ! zaczynam sie martwic zeby sie nie ugotowal podczas snu! :(

dygut
27-02-2012, 13:36
Witam , i mam nadzieje ze ogrzewanie sie spprawdzi .
Ja ostatnio wyprowadzilem swoje dwa legwany do nowego duzego terrarium gdzie takze mam ogrzewanie podlogeowe lecz ułożone na scianach , a jest tego kabla z 20m , gdyz terrarium jest dosyc duzych rozmiarow 140gleboki 160 szerokie i od 220 do 120cm wysokie , a do tego cale jest wylozone łupkiem kamiennym ktory z natury rzeczy jest zimny i ciezki . Nad calościa czuwa termostat . I jak narazie sie sprawdza , jest tylko jeden problem a mianowicie z wilgotnościa nawet 1m2 powiezchni basenu i wodospad w srodku nie sa w stanie zapewnic takiej wiglotności jaka byc powinna wiec trza bedzie zainwestowac w nawilzac powietrza , chyba ze znacie jeszcze jakies inne automatyczne rozwiazanie ( nie typu konewka z woda ) . ?
A jesli chodzi o wapno to uzywam sepie .

Pozdrawiam M.D.

Pogs
27-02-2012, 13:49
Ja narazie zasuwam ze spryskiwaczem... ale juz myslalem co zrobic... i wpadlem na pomysl , zeby zamontowac zraszacz - np taki do trawy, z ustawieniem o ktorej ma sie wlaczyc... Jest to pewnie dosc drogie ale moze byc dobre.. jesli zamontujesz to pod sufitem terraria, beda mialy taki tropikalny deszczyk... :)
Innym rozwiazaniem (tanim) moze byc kupienie takiej pompki do fontanny - widzialej cala mase (rozne moce itd) w "LEROY MERLIN" na ulicy Modlinskiej w Warszawie, dzial ogrodniczy. Bedzie ona pompowala wode do ulozonych na suficie rorek z malymi dziurkami przez ktore bedzie sie mogla skraplac woda na twoje ogrzewane scianki z kamienia... scianki beda parowaly i wilgotnosc wyzsza...

Ale to pomysly amatora! pewnie mi sie dostanie za te bzdury...

Pozdrawiam

Pogs
27-02-2012, 16:25
temperatura podlogi 36 stopni... !! wylanczam to i ide spac... boje sie ze go popazy..

Robert Rutkowski
27-02-2012, 23:58
Z tym styropianem to nie najgorszy pomysł. W terra mojej zaby jest kabel grzewczy przykryty szybą a na to wszystko wykładzina trawopodobna - przewod grzewczy ma regulacje temperatury.
Wykładzine zwilzam woda - z niej ladnie paruje.

uroplatus
28-02-2012, 00:49
Dobrym rozwiązaniem jest nawilżacz firmy BURG. Maja one w sobie higrostat wiec wsadzasz i nastawiasz wilgotność i sam on ja reguluje. Dostaniesz je na stronie (http://autozysk.home.pl/cgibin/shop?show=NAWI&sid=6dec01b9). Ja mam model BH 840 ale bym się zastanawiał czy nie kupić droższego np. BH 860 (mniejszy i można dokładnie nastawiać wilgotność do 80%.).

pppppp
28-02-2012, 01:07
nawilzacze są drogie i nie efektownie wygladają w terrarium, najlepszy sposób to kupno fontanienki (lub głowicy od filtrów akwariowych) zanurzenie tego w zbiorniku z wodą i połączenie z dyszami w terrarium
pompke podłączamy do zegara sterującego (elektroniczny na allegro koszt 35zł) i mozemy ustawić "deszcz" np dwa razy dziennie po minucie
(taki jest minimalny czas ustawienia na tym zegarze)
koszt takiego rozwiązania nie przekroczy 80zł jak się dobrze poszuka
a co ogrzewania podłogowego jezeli jest za duże podłącz ściemniacz i nim wyreguluj odpowiednią moc grzania

Fatman
28-02-2012, 01:29
witam
jesli masz duze terrarium, np. koncowe, to w zyciu fontanna nie utrzymasz wilgotnosci ok. 80% - zapomnij o tym! najlepszym rozwiazaniem jest nawilzacz powietrza - i tu musicie sie wykazac inteligencja przy budowie terrarium. zrobcie pod nim, osobna szafeczke na nawilzacz i tylko rureczke, ktora ciepla para bedzie leciec wpuszczacie do terra i ewentualnie maskujecie sztucznymi roslinkami, bo zywe nie wytrzymaja.

Fatman
28-02-2012, 01:33
Hmm po drugie, to twoj przewod grzewczy nie moze dawac az takiej temperatury. legow nie wolno podgrzewac od dolu - nie potrafia wtedy regulowac temperatury i moze dojsc do powaznego przegrzania organizmu. poza tym zaburzasz tryb zycia lega, poniewaz piszesz, ze spi on na podlodze, a nie powinien. 90% czasu legi spedzaja na galeziach - wlacznie ze spaniem.

Pogs
28-02-2012, 02:05
zgadza sie spi na podlodze, ale ja wlasnie nie wiem dlaczego... ma galezie na ktorych spokojnie sie miesci... sa one rozlokowane rownolegle do podloza jak i pod ostrzejszym kontem.. w dzien on sobie na nich lazi, opala sie itd. A od godz 19 moze 19:30 schodzi zawsze w jeden rog terra i tam zamyka oczy..

pozdrawiamy

Rysiek
28-02-2012, 09:03
Mój też niekiedy spał na podłożu, ale piasek nie nadaje się jako podłoze. Legwany liżą piasek , a on zalega układ pokarmowy i prowadzi do jego schorzeń. Piasek może być jako podkład pod kable ( ja tak mam ) ale na to np. kokos, oddzielony od piasku jakąś płytą, lub szybą. Kokos o wiele lepiej trzyma wilgoć. Miałem też kiedyś piasek i teraz wiem, że to niewłaściwe rozwiązanie. Pod piaskiem był styropian. Legwan zaczął kopać i na piasku było pełno steropianowych kulek . To się raczej nie sprawdzi. Pokombinuj z tatą nad tym kokosowym podłożem i zabezpieczeniem kabli przed pazurkami legwana. Kable mają np. dogrzewać terrarium w nocy lub umożliwiać parowanie wody z basenu i podłoża. Ciepło ogrzewające legwana ma być z góry, od żarówek lub promiennika. Pozdrówko! Rysiek

Pogs
28-02-2012, 10:22
Rysiek, zle mnie zrozumiales... legwan nie ma stycznosci z piaskiem... piasek przykrywa kable, ale na ten piasek jest postawione dopiero terrarium ze szkla w ktorym jako podloze jest kokos!! co to znaczy jak spia na podlozu?

Dzis dzien przelamywania lodow.. niestety - musialem go wyciagnac z terrarium zeby poprzyklejac korek do szyb - mam nadzieje ze wytrzyma :) kleje siliconem jak radziles... teraz leg siedzi na parapecie w koronie kwiatka (czyt: juka ) i wnikliwie mnie obserwuje.... czy powinien wrocic na noc do terrarium? czy jesli sie bedzie bardzo opieral to zostawic go na kwiatku?

pozdrawiamy

Rysiek
29-02-2012, 09:17
Może przenocować na kwiatku, ale zależy to od temperatury w mieszkaniu ( w nocy ). Jeśli jest za niska lepiej aby wrócił do terrarium. Jak piasek jest pod szkłem to gra :-))). Myślałem, że w terrarium. Pozdrawiam! Rysiek
Ps. Jak schodzi z drzewka i spi na dole to daj mu spokój. Może wkrótce się to zmieni. Mój Gucio też czasami śpi na podlożu.

Beata_U
01-03-2012, 08:06
Witam!
Mój legwan tez miał taki czas, ze spal na podlodze. Jednak najczesciej spi na gazeziach. Najczesciej wybiera te najszersze lub wśród sztucznych roslinek, ale zdarzalo mu się nawet na zupelnie pionowej drabince. Zwykle wchodzi jak najwyzej w rog terra.
Pogs, nie przesadzaj z pomaranczami i mandarynkami. To nie najlepszy pokarm dla legwana.
Jeśli chodzo o witaminy to lepiej przesyp je w cos nieprzezroczystego, żeby nie były poddane dzialaniu promieni slonecznychi nie utracily swoich właściwości. A wapn możesz podac w tabletkach lub w syropie. Ja swojemu podaje syrop o smaku truskawkowym (az mu się uszy trzesa jak je ;-)

42d3e78f26a4b20d412==