PDA

Zobacz pełną wersję : CITIES - Za pół roku mija termin!



KORSAKOW
06-03-2012, 09:29
1. Jak przeczytałem w światecznej "Rzeczpospolitej" (na zielonych stronach) za 6 m-cy mija termin rejestracji zwierzaków objetych konwencją waszyngtońską. Co mają zrobić ci którzy tych papierów nie mają? drżeć na każdym spacerze z legiem że jak spotka straż miejską to jego pupil pójdzie za kratki? Zastanawiam się czy istnieje możliwość zdobycia dokumentów potrzebnych do zarejestrowania zwierzaka po jego zakupie (tj. wjechać ze znajomym dziennikarzem do sklepu i spytać o to czy dostanę świadectwo pochodzenia?) (Albo pogadać z kimś kto sprowadza legalnnie do kraju legi, czy przypadkiem nie ma w ofercie też doklumentów _ to ostatnie wcale nie znowu taki żart.

2. czy ktoś może raz jeszcze wypisać wszystkie papiery potrzebne do rejestracji zwerzaka w UM. I gdzie można je zdobyć, lub gdzie powinno się je otrzymać

3. Co z zaświadczeniem o urzodzeniu się zwierzęcia w niewoli. czy może wystawić je każdy wet. czy tylko "urzędowy" i co to wogóle znaczy "urzędowy" gdzie on urzęduje?

Krzysztof.W
06-03-2012, 13:38
http://www.terrarium.org.pl/index1.html

Tu na tej stronie znajdziesz ( potrzebne papiery ) i wydrukować sobie je możesz.
Zwruć uwagę na "oświadczenie woli", ten papier ma za zadanie zastąpić świadectwo pochodzenia zwierząt.
U nas w Polsce chyba w żadnym sklepie nie dają przy zakupie zwierzęcia jego świadectwa pochodzenia, i dlatego "oświadczenie woli" jest jedynym rozwiązaniem, przy rejestracji.
Podkreślam że rejestruje sie tylko zwierzeta prwanie chronione .


Znalazłem taki spis zwierząt na stronie: http://www.cites.pl/wykaz.html


Gady i płazy chronione na mocy
załącznika II Konwencji Waszyngtońskiej
na czerwono zaznaczono gatunki najczęściej występujące w domowej hodowli
Reptilia (Gady)
TESTUDINATA
Dermatemydidae
Dermatemys mawii
Testudinidae
wszystkie gatunki (z wyjątkiem tych ściśle chronionych na mocy załącznika I)
Pelomedusidae
Erymnochelys madagascariensis
Peltocephalus dumeriliana
Podocnemis - wszystkie
CROCODYLIA
Crocodylia
wszystkie gatunki (z wyjątkiem tych ściśle chronionych na mocy załącznika I)
SAURIA
Gekkonidae
Cyrtodactylus serpensinsula
Phelsuma - wszystkie
Agamidae
Uromastyx - wszystkie
Chamaeleonidae
Bradypodion - wszystkie
Chamaeleo - wszystkie
Iguanidae
Amblyrhynchus cristatus
Phrynosoma coronatum blainvillei
Iguana - wszystkie
Lacertidae
Podarcis lilfordi
Podarcis pityusensis
Cordylidae
Cordylus - wszystkie
Pseudocordylus - wszystkie
Teiidae
Cnemidophorus hyperythrus
Crocodilurus lacertinus
Dracaena - wszystkie
Tupinambis - wszystkie
Xenosauridae
Shinisaurus crocodilurus
Helodermatidae
Heloderma - wszystkie
Varanidae
Varanus - wszystkie gatunki (z wyjątkiem tych ściśle chronionych na mocy załącznika I)
SERPENTES
Boidae
wszystkie gatunki (z wyjątkiem tych ściśle chronionych na mocy załącznika I)
Colubridae
Clelia clelia (Pseudoboa cloelia)
Cyclagras gigas (Hydrodynastes gigas)
Elachistodon westermanni
Ptyas mucosus
Elapidae
Hoplocephalus bungaroides
Naja naja
Ophiophagus hannah
Amphibia - płazy
CAUDATA
Ambystomidae
Ambystoma dumerilii
Ambystoma mexicanum
Bufonidae
Bufo retiformis
Myobatrachidae
Rheobatrachus - wszystkie
Dendrobatidae
Dendrobates - wszystkie
Phyllobates - wszystkie
Ranidae
Rana hexadactyla
Rana tigerina
Gady i płazy ściśle chronione na mocy
załącznika I Konwencji Waszyngtońskiej
Reptilia (Gady)
TESTUDINATA
Emydidae
Batagur baska
Geoclemys hamiltonii
Kachuga tecta tecta
Melanochelys tricarinata
Morenia ocellata
Terrapene coahuila
Testudinidae
Geochelone elephantopus (Testudo elephantopus)
Geochelone radiata (Testudo radiata)
Geochelone yniphora (Testudo yniphora)
Geopherus flavomarginatus
Psammobates geometricus (Testudo geometricus)
Cheloniidae
Cheloniidae - wszystkie
Dermochelyidae
Dermochelys coriacea
Trionychidae
Lissemys punctata punctata
Trionyx ater
Trionyx gangeticus
Trionyx hurum
Trionyx nigricans
Chelidae
Pseudemydura umbrina
CROCODYLIA
Alligatoridae
Alligator sinensis
Caiman crocodilus apaporiensis
Caiman latirostris
Melanosuchus niger
Crocodylidae
Crocodylus acutus
Crocodylus cataphractus
Crocodylus intermedius
Crocodylus moreletii
Crocodylus novaeguineae mindorensis
Crocodylus palustris
Crocodylus rhombifer
Crocodylus siamensis
Tomistoma schlegelii
Gavialidae
Gavialis gangeticus
RHYNCHOCEPHALIA
Sphenodontidae
Sphenodon punctatus
Iguanidae
Brachylophus - wszystkie
Cyclura - wszystkie
Sauromalus - wszystkie
Lacertidae
Gallotia simonyi
Varanidae
Varanus bengalensis
Varanus flavescens
Varanus griseus
Varanus komodoensis
SERPENTES
Boidae
Acrantophis - wszystkie
Boa constrictor occidentalis (Constrictor constrictor occidentalis)
Bolyeria multocarinata
Casarea dussumieri
Epicrates inornatus
Epicrates monensis
Epicrates subflavus
Python molurus molurus
Sanzinia madagascariensis
Viperidae
Vipera ursinii
Amphibia - płazy
CAUDATA
Cryptobranchidae
Andrias (Megalobatrachus) - wszystkie
ANURA
Bufonidae
Atelopus varius zeteki
Bufo superciliaris
Nectophrynoides - wszystkie
Microhylidae
Dyscophus antongilii

PS: Mam nadzieje że troszeczke pomogłem.

Fryta
06-03-2012, 13:54
Polecam raczej dokładniejsze dane na stronie: http://www.mos.gov.pl/cites-ma/index.html

A świadectwo woli nie zastępuje świadectwa pochodzenia ale umożliwia rejestrację zwierząt zakupinych przed poczatkiem obowiązywania ustawy (przed 01,05,2202).

zaświadczenie o urodzeniuw niewoli wydać moze jedynie urzedowy wet (zwykły nie ma uprawnien). Ares i telefon do niego dostaniesz we włąsciwym sobie Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miejskim.

Inka@
06-03-2012, 13:57
Ja dzis mialam kabaret....zadzwoniłam do starostwa mówiąc: chce zarejestrować legwana . i słysze ? psa? mówie nie ....legwana! milczenie....wiec zaczynam tłumaczyć......kabaret....mam zadzwonic jutro....:) beata

JadziaP
06-03-2012, 22:49
@Krzysztof.W
"...... na tej stronie znajdziesz .....taki spis zwierząt http://www.cites.pl/wykaz.html..........."


troche niedokladna ta lista (jak na oficjalna stronke CITES), tak na szybkiego brakuje kameleonow z rodzaju Brookesia oraz ropuszki Scaphiphryne gottlebei.....

Tyle ze dla tych zrzednikow z ktorymi rozmawiala Inka(Beata) to i tak nie ma znaczenia.

SNAKES
07-03-2012, 00:33
Witaj,

Sprawa wygląda tak - od 1 maja 2002 sprzedawca ma OBOWIĄZEK dostarczyć Ci odpowiednie dokumenty - numer pozwolenia importowego albo zaświadczenia o urodzeniu w niewoli. Wszystkie chronione zwierzęta które są sprzedawane bez tych papierów możesz traktować jako nielegalne - bo tak jest w istocie. Od 1 maja 2002 masz również 14 dni na zarejestrowanie zakupionych zwierząt - jest to wyraźnie zaznaczone w ustawie.

Jednakże dla zwierząt zakupionych przed tym terminem (w praktyce wielu terrarystów stosuje tą możliwość do zarejestrowania właśnie zakupionych, przemyconych zwierząt) istnieje możliwość rejestracji na podstawie oświadczenia iż zostały zakupione przed tym terminem.

instrukcję jak to zrobić znajdziesz na: http://www.snakes.pl w dziale CITES.
Wzory dokumentów są na stronie PST: http://www.terrarium.org.pl w dziale rejestracja.

Trzeba pamiętać, iż istotą i sensem CITES jest ochrona zagrożonych gatunków, dlatego należy podejść do sprawy rejestracji poważnie. W obecnej chwili "handlarze" wykorzystują niewiedzę terrarystów i nielegalnie sprowadzają chronione zwierzęta, bo wiedzą że do listopada można je będzie zarejestrować.

Dlatego już teraz - kupując chronione zwierzęta WYMAGAJ dokumentów, bo może się okazać że tuż przed zakończeniem terminu ktoś sprawdzi i okaże się że oświadczasz iż Twój 3 miesięczny pupil został zakupiony ponad rok temu:)

Pozdrawiam

Fryta
07-03-2012, 00:59
"od 1 maja 2002 sprzedawca ma OBOWIĄZEK dostarczyć Ci odpowiednie dokumenty" - tak ale tylko w przypadku gdy sprzedaje zwierzę, które sam kupił od hurtownika (imortera, hodowcy, itp) po 1 maja 2002. Jeżeli zwierze kupił wcześniej to nie jest zobowiazany do posiadania lub wydawania takich dokumnetów. Dlatego wielu sprzedawców własnie tym argumentuje fakt sprzedarzy zwierzat bez dokumentów. W razie czego mówią, ze kupili je wcześniej i maja na to stare faktury. Więc na razie nadal czarny rynek kwitnie. sklep kupuje 2 legi z papierami, sprzedaje je, a potem kupuje bez papierów i zawsze moze powiedzieć, ze to te na które ma papier. W końcu większość sklepikarzy nie prowadzi dokładnej dokumentacji, a kas fiskalnych unikaja jak mogą. To wszystko jest strasznie naciągane i łatwe do wychwycenia (cięzko kupić 2 miesiecznego legwana rok temu). Ogólnie najlepiej unikać sklepów, które nie wystawiają dokumentów, albo trzeba się o nie upominać.

Co do "oficjalnej strony CITES": to strona jednej z organizacji ekologicznych, a nie CITES. Stad pewne przkłamania i niedokładności. Zresztą w innych tekstach na tej stronie też są przeinaczenia. Dlatego sam polecam raczej stronę Ministerstwa Środowiska.

SNAKES
07-03-2012, 01:42
Widzisz, sprawa nie jest tak prosta.
Zwierzęta importowane przed tym terminem równiez powinny mieć wszystkie dokumenty - tutaj dyskutujemy o samym rejestrze i rzeczywiście jest trochę czasu na zarejestrowanie.
Jednakże przystąpienie Polski do Konwencji Waszyngtońskiej zostało ratyfikowane 12 grudnia 1989 a weszła ona w życie 12 marca 1990 roku.
Od tego czasu wszystkie importowane zwierzęta CITES powinny mieć odpowiednie dokumenty.
Rozporządzenie zostało przygotowane później - 27 lutego 2002 roku i wszystkie importowane od tego czasu zwierzęta chronione muszą posiadać odpowiednie dokumenty.

Musiałbym poszukać w aktach prawnych - jestem przekonany że istnieje zapis wymagający od sprzedawcy poświadczenia legalności sprzedawanych okazów.

Nie czepiam się tutaj wszystkch sklepów - bo w jaki sposób mogą oni się obronić przed tym, że nie dostali dokumentów od importera.
Zawsze jest możliwość twierdzenia iż zwierzęta zostały zakupione w celu hodowli przed 1 maja - zdaję sobię sprawę z tego.
Ale z punktu widzenia terrarystów - wręcz konieczne jest otrzymanie dokumentów na zakupione zwierzęta. Bo to właśnie terrarysta oświadcza iż zwierzęta zostały zakupione przed 1 maja - a w takiej sytuacji jest to kłamstwem dość łatwym do zweryfikowania.
W tej sytuacji sprzedawca czy sklep powinien zarejestrować swoje zwierzęta i sprzedać je już z dokumentami - tego musimy wszyscy od sprzedających wymagać.

Na całym świecie istnieją organy podobne do US Fish & Wildlife Service które zajmują się m.in. pilnowaniem przestrzegania Konwencji Waszyngtońskiej a za nielegalny obrót gatunkami zagrożonymi wyginięciem grożą potężne kary (nie tylko finansowe).
W chwili kiedy przystąpimu do Uni Europejskiej takie organy będą działały również u nas. Wbrew temu, co może się wielu osobom wydawać wcale nie okaże się że nie potrzebujemy rejestrować pupili - wręcz przeciwnie. Prawo i jeko egzekucja będzie wtedy o wiele ostrzejsza - dla dobra zwierząt.

Podsumowując - nierzetelni sprzedawcy zawsze mogą znaleźć jakieś kruczki, ale wymaganie od sprzedającego dokumentów na zwierzęta leży w naszym interesie. Dlatego powinniśmy ich wymagać.


Pozdrawiam wszystkich

Jacku
07-03-2012, 02:32
u mnie na podkarpaciu spoko. Urzędniczka wiedziała co to takiego legwan :-) i nawet po łacińską nazwą rzuciła. Mam napisać podanie o rejestrację zwierząt z zaznaczeniem, że kupione były przed majem 2002r (świadectwo woli), do podania mam przykleić znaczek opłaty skarbowej (5 zł) ,a potem opłata skarbowa do każdego osobnika wynosi 11 zł (w znaczkach skarbowych). Czas oczekiwania na legalizację 2-5 dni. Pozdrawiam!

vivat
07-03-2012, 03:02
a ja swojego juz jakis czas temu zarejestrowałem tyle co musiałem zrobic to podanie i znaczek skarbowy kupić za 5 zł

...:James:...
07-03-2012, 07:51
A co jesli kupi śie legwana urodzonego w niewoli od zaprzyjaźnionego hodowcy (kolegi) który niema zarejestrowanych zwierząt takiego zwierzaka też trzeba rejestrować??? mysle że tak ale wole sie upewnić

Fryta
11-03-2012, 16:41
James - trzeba rejestrować wszystkie zwierzęta objete CITES.

Co do pracy urzedów: ja w przyszłym tyg mam mieć wizytę (wizję lokalną) potrzebną w moim miescie do rejestracji moich zwierzaków. Tak sobie wymyslili, ze bedą sprawdzać w jakich warunkach kto i co trzyma. Ciesze sie, ze już to załatwiłem bo łaziłem za tym ponad rok (zacząłem jeszcze za starej ustawy).

Snakes - wiem, ze to nie jest proste. mam nadzieję, ze szybko znormalnieje sytuacja w naszym kraju i zaczniemy gonić pod tym wzgledem reszte świata. Na razie zostaliśmy daleko w tyle.
Czy rejestracja się powiedzie - zależy w dużej mierze od samych terrarystów. Na razie większość nie rejestruje (nawet nie próbuje) tłumaczac się, że to bzdurny przepis. A w końcu nie chodzi o przepis a o dobro zwierząt i to nie tych w terrariach ale tych przemycanych w kołach samochodowych, bakach, itp. Rejestracja ma na celu ochrone wielu zwierząt. Do większości to jednak nie trafia. Takie już mamy krótkowzroczne społeczeństwo. :(

Julek
12-03-2012, 07:18
Witam,
kupilem zielonego 4 miesiace temu. Niedostalem dokumentow od sprzedawcy.
I co teraz?? Czy moge powolac sie "oswiadczenie woli". Moim zdaniem nie. Ale moze cos zle zrozumialem...
Wiem ze temat jest oklepany ale nie chce miec problemow.
Z gory dzieki za odp.

Marblo
12-03-2012, 10:12
YO!
Nie sadze aby zarejestrowanie mojego legwana w jakis nawet najmniejszy sposob poprawilo byt tych przemycanych zwierzakow.A co do tej wizji lokalnej to jest to moim zdaniem co najmniej idiotyczne. Bo jesli ktos decyduje sie na rejestracje to znaczy ze chce aby wszystko bylo jak najlepiej i napewno zrobi wszystko zeby zwierzeciu nie dziala sie zadna krzywda. Wiec po cholere takiego kogos jeszcze sprawdzac, a tak na marginesie to kiedys jak jeden weterynaz zobaczyl Gucia od Ryska to zapytal- Co to jest ??? Jesli weterynaz nie wiedzial co to za stwor to co dopiero takie urzedasy, pojecia nie maja o warunkach w jakich powinien przebywac legwan i o wymaganiach jakie stawia jego hodowla. Zobacza terrarium, powiedza ze tam jest za goraco i za wilgotno i legwan sie tam tylko meczy ;)
Temat rejestracji byl niedawno poruszany kuknij sobie tutaj - http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=4120&t=4120

Michał Wajdzik
12-03-2012, 10:17
No tak... wszystko ladnie pieknie...


Ale jak ja np kupilem sobie molurusa przed 1 maja 2002 bez papierow.... i nie sadze zeby mi sie udalo je zdobyc teraz... To co mam robic?

Bo przeciez chyba bez papierow nie zarejestruje... a samo oswiadczenie woli chyba nie wystarczy?

To co mam teraz robic? Ukrywac weza przed "wścibskimi" oczami urzedników czy innych ludzi???

Doradzcie co moge zrobic...

Dzieki z gory za odpowiedzi!!!

Pozdrawiam

Lord_Leoric

Jacku
12-03-2012, 13:26
spoko, jest dokument o nazwie "świadectwo woli" dotyczy on zwierząt kupionyhc przed majem 2002r. To załatwia problem. Pozdrawiam

Jacku
12-03-2012, 13:28
podanie i świadectwo woli - wystarczą

Lord_Leoric
12-03-2012, 13:33
Fajnie... jesli tak ... to suuuper :-)))))


MOj tygrys bedzie wciaz legalny!! :D


Pozdrawiam


Lord_Leoric

42d3e78f26a4b20d412==