PDA

Zobacz pełną wersję : Repti Glo 5.0 a Osram Ultravitalux dla młodego lega :)



oXcros
09-03-2012, 10:26
Witam
mam pare pytań do was ! :)

Rysiek - Naświetlałeś Gucia Ultravitalux od pierwszego dnia jak go kupiłeś ??? czy dopiero jak podrósł i jak sie oswoił ???
I czy Ultravitalux szkodzi na oczy legowi i mi ??? czy ma jakies filtry itp.. ?? (ten temat był poruszany na forum ale niemogłem go znaleść)

bo zastanawiam sie nad 2 sposobami naswietlania lega UV.

1) zamontować w Terrarium Repti Glo 5.0 i naswietlać małego 12 - 14 godzin dziennie ???

2) Zrobic tak jak Rysiek: szybko i skutecznie naświetlić lega Ultravitalux po 10 min - 15 min dziennie.

tylko ,że przy naswietlaniu Ultravitalux trzeba lega trzymac na kolanach lub jakos inaczej zeby siedział pod lampa bez ruchu te 10 - 15 min :) a taki mały dzikus bedzie uciekał pewnie :D więc moze dla małego lega lepsze bedzie oswietlenie w terrarium Repti Glo 5.0 ??? :|

prosze o rady :))))

pozdrawiam ALL

Lukas Cool
09-03-2012, 13:24
NAŚWIETLANIE LEGWANA JEST PO TO ABY ON WYTWARZAŁ POTRZEBNE WITAMINY JAK JUSZ BĘDZIESZ GO NAŚWIETLAŁ TO MORZESZ ZMNIEJSZYĆ DAWKE WITAMIN MU PODAWANYCH JA W SWOJIM TERARIUM MAM JEDNĄ "KWOKE"(PROMIENNIK NPODCZERWIENI [CIEPŁO]), DRUGĄ UV-B, A TRZECIA JEST NOCNA (IMITUJĄCA ŚWIATŁO KSIĘRZYCA), PODAJE MU WITAMINKI I JAK NA RAZIE IDZIE MI DOBRZE NIE CHORURE ANI NIC TYLKO STRASZNIE DŁUGO SCHODZI MU WYLINKA Z NUG I TROCHE SIĘ PAPRZE ALE I TAK GO KOCHAM

pOzDrAwIaM
SORRY ZA BŁĘDY (jestem dyslektykiem)

ademar
09-03-2012, 14:24
niedlugo na mojej stronce pojawia sie profesjonalne zarowki firmy exo terra np nocna zarowka z swiatlem ksiezyca 25 W kosztuje 13 zl.

pojawia sie niedlugo na stronie http://argus.lizards.pl

POZDRAWIAM ADEMAR

Rysiek
11-03-2012, 02:04
Gucio nie miał świetlówki, tylko Ultra-Vitalux. Nie ma przeciwwskazań co do wieku legwana i jej stosowania. W hodowli Kohlera młode naświetlane są po ok. 10 minut dziennie, a dorosłym legwanom można zastosować naświetlanie po 15 min , a nawet trochę dłuższe co drugi dzień z odl. 1 metra. Ja naświetlam biorąc legwana na kolana i przysłaniam mu oczy ręką , ale podczas dyskusji która się tu kiedyś wywiązała można stwierdzić, że nie jest to konieczne . W środowisku w którym żyją legwany jest znacznie większe natężenie promieniowania słonecznego niż w naszym umiarkowanym klimacie i promieniowanie Ultra Vitalux nie powinno im zaszkodzić. Nasze oczy trzeba chronić . Wystarczą okulary słoneczne z filtrem UV. Ja jednak przysłaniam też oczy legwanowi bo on mi na to pozwala, a to mu nie zaszkodzi . O przysłanianiu oczu wyczytałem na stronie - http://www.terratechnik.de/ - dział Beleuchtung , kliknąć na Speziallicht . Warto też obejrzeć inne działy np. Terrarienwand gdzie autor strony przedstawia kilka rodzajów terrariów. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Sorry oXcros, że późno Ci odpisałem :-).

oXcros
11-03-2012, 02:15
witam :)
thx za odp...
Jak naświetlałeś Gucia jak był mały ???? od małego był taki spokojny ??
:))

pozdrawiam

Rysiek
11-03-2012, 02:54
Nie był taki spokojny :-))). Był naświetlany w terrarium bez zasłaniania oczu. Po kilku miesiacach gdy już zwiedzał mieszkanie zacząłem naświetlać trzymajac go na kolanach. Widziałem kiedyś zdjęcie kilkunastu legwanów w terrarium osłoniętym od góry siatką i przez tą siatkę świeciła zarówka Ultra-Vitalux. Rysiek

oXcros
12-03-2012, 04:46
witam
zadam pytanie tu:
Rysiek - mugłbys mi napisać co i w jakiej dawce dawałeś guciowi jak był mały ??? (chodzi o witaminy) bede bardzo wdzieczny za odp..

pozdrawiam..

42d3e78f26a4b20d412==