PDA

Zobacz pełną wersję : terrarium dla legwana



Czeladzian
11-03-2012, 12:06
czy procz promienika uv powinna byc zwykła żarówka w terrarium? i czy potrzebna jest foto tapeta??

Tomek Tasior
11-03-2012, 12:56
Zarówk jest potrzebna do nagrzewania zeby był aodpowiednia temeratura a tapeta chyba nie jest konieczna.

Jarek Zajączkowski
11-03-2012, 14:20
To przecież kwestia oświetlenia. czas świetlny to 12 godz zimą, 13.14 godz latem. Ogrzewanie też ale w terrarium powinien być system grzewczy niezależny od oświetlenia.

Rysiek
12-03-2012, 01:33
Czas oświetlenia terrarium podał dr. Jarek. Ja dodam tylko, że powinna być zastosowana świetlówka UV ( lub Ultra-Vitalux, którą inaczej się stosuje ) promiennik podczerwieni do wygrzewania i żarówka ( jedna lub wiecej w zależności od wielkości terrarium ) do oświetlenia. Jeśli terrarium nie jest zbyt duże to do utrzymania odpowiedniej temperatury wystarczają same żarówki, bez promiennika. UV musi być. Do ogrzewania niezależnego od oświetlenia, czyli działającego w razie potrzeby i w nocy mozna zastosować kable lub maty grzewcze zabezpieczone przed pazurami legwana i przykryte podłożem. Ułatwiają one parowanie wody z podłoża czym przyczyniają sie do utrzymania prawidłowej wilgotności. Pozdrówko! Rysiek

Beata_U
12-03-2012, 05:03
Ja do oswietlenia stosuje jeszcze halogeny oprocz UVki i zarowki.

Sciany mozesz wykleic czyms innym. Fototapeta wg mnie nie wyglada zbyt ladnie. Ja mam zielony korek ale wszystko zalezy tylko od Twojej fantazji. Wazne zeby bylo solidne, bo legwan pewnie bedzie chcial sie wspinac po scianach terrarium.

Czeladzian
12-03-2012, 08:56
hm troszke zle sie wyraziłem byłem w zoologicznym i dowiedziałem sie ze procz promiennika uv trzeba miec jescze normalna zarowke mam juz kabel grzewczy tylko mnie to zastanawa i pojawia sie kolejny problem :) (jeszcze nie ma legwana a tu same problemy :D) czy musza byc sciany oklejone korkiem czy jesli bedzie miał w srodku solidny korzen to mu to wystarczy??

Marblo
12-03-2012, 10:22
YO!
Pewnie ze wystarczy :)

bizon
12-03-2012, 11:57
korek to tylko upiekszenie terra, Rysiek ma bodajże cały pokój w korku i wygląda to zajebiście. Natomiast zdaj się na swoją wyobraźnie i upiększaj terra tak aby leg czuł się w nim dobrze (jak najwiecej zieleni)

pozdrawiam

Czeladzian
12-03-2012, 12:14
a jeszcze czy moglibysci dokładnie opsiac co mam w koncu zrobic z tym oswietleniem?? czy ma byc tylko prominnik uv czy jeszcze zwykle swietlowki
:)

oXcros
12-03-2012, 12:23
apropo korka
to dla młodego lega na tylnia sciane terra sie nadaje ???
czy niezabardzo ?
pzdr

Marblo
12-03-2012, 12:30
Czeladzianin swiatla w terrarium nigdy za wiele, powinno byc jak najlepiej oswietlone (tylko nie stosuj do tego lamp kwarcowych), poza promiennikiem UV powinno byc jak najwiecej innych zrodel swiatla.

oXcros - korek nadaje sie wysmienicie.

Rysiek
13-03-2012, 03:11
Mam korek na ścianach pokoju, ale terrarium jest szklane i widać go tylko przez szkło. Można nim oczywiście wykleić terra od środka. Jest dużo trwalszy niż tapeta. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Oprócz świetlówki UV dodatkowo żarówka lub halogen ( jeden lub więcej ) i jeśli to nie da pożądanej temperatury ( w najcieplejszym miejscu nawet do 38 stopni ) to wtedy promiennik podczerwieni.

oXcros
13-03-2012, 03:14
apropo promiennika podczeriwnie
to ten co poleca Biofil bedzie sie dadawał ?? tylko który 100W czy 50 W :)))) http://www.biofil.pl/biofiles.php?d=polecamy&jezyk=pl ???

Rysiek
13-03-2012, 03:20
Te nie dają światła tylko ciepło i widziałem je w Niemczech w ogrodach zoo. Są dobre, ale trochę drogie. Kup promiennik np. Helios dostępny w sklepach z oświetleniem dający żółte światło. Światło zawsze się przyda ! Jeśli do zastosowania w nocy to raczej ten porcelanowy , który dałeś w załączniku. Rysiek

oXcros
13-03-2012, 06:00
no tak :) tylko który do moejgo terra ?? :) 50W czy 100W ???

pzdr

Rysiek
13-03-2012, 06:55
Ja mam 125W w większym terrarium . Jeśli na dzień to kup ten świecący o którym pisałem. Najmniejsze są setki. Zawsze to więcej światła w terrarium. Rysiek

oXcros
13-03-2012, 07:38
oha :)
Helios - tak sie nazywa firma ???
czy nazwa zarówki ??

THX za pomoc :)

Rysiek
14-03-2012, 04:54
Śląska Fabryka Lamp Żarowych - "Helios" - nazwa firmy. Żarówka to promiennik podczerwieni. Pozdrówko! Rysiek

42d3e78f26a4b20d412==