PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja w terra dla małego lega



oXcros
12-03-2012, 12:22
Witam chciałem sie was poradzic co do wentylacji w terra (bo koles w sklepie cos sie nieznał, twierdzł ze to niepotrzebne ble ble ble....)

Mam projekt Terra o wymiarach 90 wys 90 dł 60 szer
i teraz tak:
Mysle o załorzeniu blachy aluminiowej (oczka o srednicy 1,5 mm, jest w ofercie biofilu) o wysokości 8 cm na wysokoscic 10 cm od podstawy terra na całą długość bocznej ściany (60 cm) i druga na wysokosci 70 cm od podstawy terra po drógiej stronie, również na całą szerokosc ściany bocznej (60 cm) blacha o 8 cm wysoko. czy to wystarczy ???

pzdr

p.s
jutro zeskanuje projekt...

Marblo
12-03-2012, 12:35
YO!
Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale mysle ze tak bedzie ok :)

<anolis>
12-03-2012, 13:05
Zrób tak z 10 cm. Im wiecej tym lepiej. A paski po 5 cm szerokości tez pewnie są dostepne. Ułożenie jest raczej ok.

oXcros
12-03-2012, 13:07
10 cm wysokosci ??? blachy aluminiowej ??? czy szerokosci ???

bizon
12-03-2012, 21:22
zrób tak jak napisałeś jest całkiem OK. I tak po wykonaniu tera okaże się że nie jest super szczelne (no chyba że robisz je ze szkła). Dobrze umiesciłeś wentylacje na przeciwległych ścianach na różnej wysokości myśle że jest OK.

pozdrawiam

oXcros
12-03-2012, 23:28
no to juz wiem :) THX
jeszcze co do ogrzewania :)
to jakiej firmy i jaki kabel polecacie ??? do ogrzania terra o wym: 90 szer 90 wys 60 gł ???

pozdrawiam

Rysiek
13-03-2012, 03:34
Kabel tylko nieco pomoże w ogrzewaniu i utrzymaniu wilgotności w terrarium. Głównym źródłem ciepła będzie promiennik podczerwieni lub żarówki. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Chyba dobra będzie ta wentylacja. Jak zrobisz rysunek lub fotkę umieść w załączniku.

oXcros
13-03-2012, 04:43
mniej wiecej tak :)
pzdr

Rysiek
13-03-2012, 04:54
Wygląda, że oki :-))). Te siatki wentylacyjne nie powinny być naprzeciw siebie na jednej wysokości ze względu na przeciągi, ale na różnych wysokościach tak jak na rysunku mogą być. Mogą być też na ściankach obok siebie - bocznej i tylnej. Pozdrówko! Rysiek

oXcros
13-03-2012, 05:03
to dobrze :)
teraz tylko do sklepu po terra :)))

p.s.
jakiej firmy mash kable grzewcze ???

pzdr

Rysiek
13-03-2012, 06:59
Jeden włoski 25W ( lepszy ) , drugi polski 25W . Firm nie pamiętam. Pozdrówko! Rysiek

KORSAKOW
13-03-2012, 07:01
kurcze z kablami grzewczymi to będziesz miał niezłą zabawę. po pierwsze ty będfziesz potrzebował tak z 50 -75 W, więc hydor, albo kila agua shutów. Ja w moim terra nieco mniejeszyd (dla 40 cm lega) zainstalowałem dwa 25W Agua shuty, po tym jak zostałem zapewniony przez sułka że są raczej niezawodne. na dnie terra ułożyłem ekran cieplny (taki jak zapewne masz za kaloryferem) na tym ułożyłem kable (uciełem wtyczki i włączyłem w jeden obwód sterowany termostatem) , na to wyleweczka z kleju do glazury (tylko koniecznie takiego który można stosować do ogrzewania podłogowego, Polecam Atlas, nie jest drogi) i kafelki (polecam promocje w marketach) fugi zrobiłem z silikonu akwarystycznego. Ważne jest to aby pamiętać o takim ułożeniu kable aby zapewnić zwierzakowi gradację temperatur w terra, czyli z jednej strony układasz gęściej, z drugiej żadko. Aby efekt ten był odczuwalny, należy weybrać małe kafelki (takie 10*10 cm ). Problem następuje póżniej kiedy już to wszystko wyschnie, i sobie to włączysz, to grzeje pięknie, ale co położyć na te kafle? Kostka kokosowa, jak i sztyczna trawa której urzywam aktualnie są świetnymi izolatorami! i z całej pracy nici, no może nie nici bo jednak trochę to grzeje. Gdybym jednak teraz budował terra zastanowił bym się nad systemem który ma mój kumpel w terra z parką Gekonów Toke, mianowicie ogrzewane ściany i podłoga, trochę więcej roboty, i kombinowania ale system efektywniejszy.

Tak więc musisz się pogodzić z tym że ogrzewać będzieez musiał raczej z góry żarówkami, halogenami lub promiennikami podczerwieni (w nocy) Ja używam 75W Concentry Osram, 25 W promiennika podczerwieni w chłodniejsze noce.

Powodzenia w budowie i nie zrażaj się jak się troche namęczysz to dopiero poczujesz satysfakcje kiedy zobaczysz swoje maleństwo leżące pod promiennikiem z wyciągniętymi wzdłuż ciała łapkami i leniwie przymróżonymi łapkami, Wtedy będziesz wiedział że ci się udało.

P.S. Gdybyś miał jeszcze jakieś pyatanie w sprawie budowy terra, to pisz do mnie na prv, mam ten temat świerzo przerobiony. he he


Pozdrawia KORSAKOW i Żaba

oXcros
13-03-2012, 07:58
no dobra to sprawe kabla mamy załatwiona....

teraz jeszcze podłorze.. Czy dla małęgo lega moze byc kostka kokosowa ??? (ale słyszałem ze on ją je :( ) Czy moze lepiej sztuczna trawa taka jak ma np. Seb ????

pozdrawiam all

Seb
13-03-2012, 12:37
Trawa jest aktualnie w promocji w OBI po 17,98 za mkw.
Co do tego co lepsze hmmm różne usłyszysz opinie ja miałem i torf kokosowy i teraz trawę to i to ma swoje zalety torf lepiej utrzymuje wilgotność za to przy trawie Leg nie zrobi Ci takiego syfu w tera jak mi robił gdy miał torf no i oczywiście musisz się liczyć z wymienianiem torfu przynajmniej raz na 3-4 tygodnie w zależności od tego jak bardzo będzie porządnicki twój smok jak bedzie srał gdzie popadnie to wiadomo.

oki pozdrawiam
Seb

42d3e78f26a4b20d412==