PDA

Zobacz pełną wersję : Gnijacy pysk u legrana co robić?



LegwanOPOLE
19-04-2012, 04:37
Witam!!!!!!

WIELKI POWROT LO (CO OZNACZA ZE ZBLIZA SIE LATO). Pisze poniewaz zauwazylem na pysku mojego lega cos jakby pleśń. W zalaczniku jest zdj najlepsze jakie mam. Co to jest ?? Pozatym ostanio jak bylem z nim w sklepie "ZEBRA" w Opolu (jeden z najlepszych wedlug mnie przyznaje mu ****** (6 gwiazdek na 7 (maly troszke) ) ) i sprzedawca powiedzial mi ze moj leg jest nizle wytuczony (chyba przesadzilem z TOFU) no coz czas na DIETKE (nie to straszne !!!!!!!!)

Pozdrowienia LegwanOPOLE

Anna
19-04-2012, 05:48
Probowales mu to czyms wyczyscic? Sprawdz czy z powodu spryskiwania terrarium drewno nie zaczelo plesniec- choc watpie zeby to bylo od tego. Najlepiej skontaktuj sie lekarzem i zacznij jak najszybciej leczenie. Moze to jakas grzybica...

PeGaZ
19-04-2012, 14:13
Witam,coprawda nie zbyt dokladnie widze to zjawisko a wiec moze to byc zgnilec pyska powodowany przez infejkcje bakteryjne czesto w polaczeniu z awitaminoza,zla kondycja.Jesli to to to powinna wystapic opuchlizna blony sluzowej pyska,szara kleista masa wokol zebow albo wrzody w okolicy jamy gebowej.Jesli to zgnilec to przecieraj wacikiem namoczonym woda utleniona; iniekcje z terramycyny (25-50 mg/kg) w ciagu 3 kolejnych dni.Druga mozliwosc to grzybica ktora jawi sie luszczacymi sie strupami albo ciemnymi,nienaturalnymi przebarwieniami.Rozwija sie latwo w zlych warunkach klimatycznych(za duza wilgotnosc).Powinienes zmienic warunki w terra i smarowac miejsce mascia przeciwgrzybiczna stosowana dla ludzi i zwerzat.Jak to nie pomoze skonsultowac sie z lekarzem.Pamietaj ze grzybica jest bardzo ciezka do wyleczenia i wymaga wiele wytrwalosci,bo lubi nawracac.Pozdrawiam

Rysiek
19-04-2012, 14:35
Co do zgnilca pyska mam te same informacje co PeGaZ. Ze zdjęcia mało wniosków można wyciągnąć. Jeśli w pysku wokół zębów gromadzi się szara kleista masa skontaktuj się z weterynarzem, bo bez antybiotyku się raczej nie obędzie. Jeśli nie ma czegoś takiego to spróbuj przemywać wodą utlenioną . Gdy to nie pomoże to proponuję wizytę u weterynarza. Może być potrzebna maść, np. Clotrimazolum na grzybicę, lub coś mocniejszego. Sam nie podejmuj decyzji jedynie spróbuj wody utlenionej . Profilaktycznie przemywam niekiedy pyszczek swojego legwana rumiankiem. Pozdrówko! Rysiek

akasza
20-04-2012, 06:59
Wlasnie koncze (mam nadzieje) z grzybica u mojego Marcela. Na poczatku tez stosowalismy Clotrimazolum ale efekty byly, powiedzmy srednie. Potem rozpoczelismy bardziej radykalne dzialania: Marcel dostal trzy zastrzyki (antybiotyk), i smarowalismy miejsca zmian jodyna i zasypywalismy pudrem Daktarin (p-grzybiczny, do nabycia w aptece, nie wiem czy nie jest konieczna recepta - ja mialam). Teraz zaczela sie wylinka i wyglada na to, ze wszystko ladnie sie goi. Mam tylko nadzieje, ze nie bedzie nawrotow.
W kazdym razie, tak jak radza Ci inni, najlepiej skontaktuj sie z dobrym wetem, im szybciej tym lepiej (zwlaszcza jesli to grzyb). Kuracji ktora opisalam napewno nie przeprowadzisz sam (chocby zastrzyki, ktore wcale nie tak latwo sie podaje).

Pozdrawiam i zycze Ci zeby to lepiej ne byla grzybica :) no i nie cofanie szczeki (MBD) bo takie okropienstwo widzialam we Wroclawskim zoo :(

LegwanOPOLE
21-04-2012, 01:08
Witam!

Zgnilec pyska to to nie jest - zadnego sluzu, normalny pysk tylko sprzodu jakby "wysuszona, brudna plesn".
Grzybica - to przynajmniej dziwne gdyz ma polke wiec ma malo wilgoci jak na swe wymagania (chyba ze to przez te pryskanie woda)
MDB - napewno nie, mial juz pierwsze objawy ale wyleczone.
2 problem - brak dobrego weta w opolu co sie na tym zna. Jesli znasz chetnie sie dowiem.

Rysiek
21-04-2012, 02:27
W takim razie przemywaj rumiankiem lub wodą utlenioną. To nie zaszkodzi. Postaraj się o dobrej jakości fotkę tego "chorego" miejsca i skontaktuj się z dr. Jarkiem Zajączkowskim. Pozdrówko! Rysiek

akasza
23-04-2012, 01:14
No coz, moj Legwan tez ma polke, oswietlenie, ogrzewanie, dieta i wilgotnosc tez o.k a jednak grzybica sie pojawila. Z tego co rozmawialam z dr Jarkiem nic nie zastapi naturalnego swiatla slonecznego i to moze byc jedna z najbardziej prawdopodobnych przyczyn tej choroby (niestety).
Jesli chodzi o Opole to nieznam tam zadnych specjalistow od gadow. Do Wroclawia w sumie nie jest tak bardzo daleko wiec jesli mozesz to spotkaj (zadzwon, skontaktuj sie) z dr Jarkiem.
Mam nadzieje, ze poradzicie sobie z tymi zmianami, moze zastosuj Clotrimazolum (tylko tez raczej najpierw skontaktuj sie z dr-em).
Pozdrawiam.
Aha, i jesli by to byla grzybica to lepiej nie zwilzaj na razie Legusia, spryskuj terarium, a to miejsce lepiej wysuszac. Powtarzam - jesli to grzyb.

42d3e78f26a4b20d412==