PDA

Zobacz pełną wersję : Jak widzą legwany i cos jeszcze :)



oXcros
08-05-2012, 10:32
hi panowie i panie :)
Niby na stronach jest wszystko co dotyczy legwanow a jednak przeszukałem chyba ze 100 stron PL i Ang i nic nie znalazłem odpowiedzie na proste pytanie: Jak widzą legwany ? czy widza kolorowo tak jak my czy moze termalnie jak weze czy moze jakos inaczej ?? no powiedzcie :)

i drugie pytanko :) czy legi moga jesc płatki kwiatow grochu bo mi akurat zaczyna kwitnac :)

pozdrawiam ALL :)

noradarling
08-05-2012, 11:26
Na 100% tak jak inne gady nie widzą koloru czerwonego.
Inne kolory rozróżniają.

Double
08-05-2012, 11:30
te zwierzeta, ktore uzywaja barw ochronnych albo atkich ktore maja na celu przywabic partnera 9ach jak to aldnie brzmi) widza kolory. niewiem czy legwany uzywaja kolorow ciala? ale np wiekszosc zwierzat widzi tylko jeden lub dwa koloru im najbardziej potrzebnych, np kon widzi zielony (trawa) i zolty (sloma)

Double
08-05-2012, 11:32
oho, nie zauwazylam ze Nora dala odpowiedz :)

Jacku
08-05-2012, 12:59
Metaliczny kolor oczu świadczy o istnieniu warstw irydiocytów ( komórki oczne odpowiedzialne za rozróżnianie barw ). Widzą więc kolory, a pole widzenia ( całkowite ) wynosi 169 st.

Jacku
08-05-2012, 13:00
płatki groszku i fasoli - tak. Pozdrawiam!

Double
08-05-2012, 13:42
oho, Jacku, te irydiocyty to mnie zafascynowaly <lol>

Jacku
08-05-2012, 15:47
a co znowu przekręciłem nazwę? Mam nadzieję, że nie :))) Pozdrawiam!

misiekk
09-05-2012, 01:56
co do sposobu widzenia legow, wlasnie sie zastanawialem z siora / po tym jak moj legwan wyladowal w ogrodku, zlecial z 4 pietra/ jak to sie stalo ze on spadl przeciez zadne zwieze nei majac pod soba "gruntu' decyduje sie na skok , a moze sie zeslizgnal w co nei wieze przeciesz one sie doskonale trzymaja praktycznie kazdej powieszchni

Jacku
09-05-2012, 02:06
W naturze legwany mogą skakać ze zdumiewających (18 m) wysokości podczas ucieczek. Mogą to robić do wody, jak też i na ziemię. W hodowli jednak nie jest to mile widziany wybryk kaskaderski :-)))) to są prze modele i faktem jest, że dostają się w miejsca, do których teoretycznie nie mają dostępu ... TEORETYCZNIE :)))) Pozdrawiam!
P.S. Swoją drogą miałeś dużo szczęścia, że nie poszedł sobie zwiedzać okolicy :-)))))

Rysiek
09-05-2012, 03:19
Osadzenie oczu na bokach głowy ogranicza pole dwuocznego widzenia do ok. 25 stopni. Każdym z osobna obejmuje wiele większe pole. Przednia powierzchnia tęczówki zawiera warstwę chromatoforów ( irydiocyty ) wypełnionych kryształkami guaniny , które nadają tęczówce metaliczny odblask . U legwana zielonego jak i u innych dziennych jaszczurek soczewka i płyn znajdujący się w gałce ocznej załamują światło w sposób odpowiadający niewielkiej nadwzroczności . Pozdrówko! Rysiek
Ps. Co do groszku, fasolki , bobu to jeszcze lepiej podawać posiekane nasiona lub całe strączki. Dużo białka roślinnego.

Jacku
09-05-2012, 04:07
Ładnie to Rysiu rozwinąłeś :-)))) Pozdrawiam!

Double
09-05-2012, 05:00
ale czy bobek i fasola nie powoduja noo, wiadomo, napecznienia, w skrocie mowiac, w ciele gada??? niewiem jak to jest z legwanami, nie chce sie madrzyc, ale zolwiki nie moga takiego jesc - prosze o oswiecenia jak to jest z legami

Rysiek
09-05-2012, 05:38
Ja podaję rośliny strączkowe już prawie 4 lata i nie zauważyłem skutków ubocznych :-) . Są bogate w białko ( a zwierzęce jest niewskazane ) więc powinny znaleźć się w urozmaiconej diecie. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Jeśli chodzi o "skutki uboczne" to legwany też bączki puszczają - widziałem ( w wodzie ) i słyszałem , ale nie czułem :-))))))))))))))))))))))))))))

42d3e78f26a4b20d412==