PDA

Zobacz pełną wersję : Trudne początki :)))



MON@
24-05-2012, 10:38
Witam all :)
Mój problem polega na tym że nie wiem jak prawidłowo powinnam odżywiać lega ("noworodek" :))). Przeczytałam chyba wszystko co znalazłam w necie i niestety nadal borykam sie z tym problem. Jeśli mogli byście podać jakieś przykładowe "dania" to będe bardzo wdzięczna :)))
aaaa i jeszcze jedno co z tymi witaminkami (np:vibowitem) czy mam to nakładać bezpośrednio na jedzenie czy w inny sposób.

PODRAWIAM

P.S Zasiałam rzeżuchę czy mogę mu ją podawać?

Nicko
24-05-2012, 11:20
Jeśli jest mały., to można mu podawać tak jak moim : startą marchewkę, kapustę pekińską, jajko kurze czy nawet ser biały . ( Oczywiście warzywa muszą być umyte ) . Tych witamin Co podałaś nazwę nie stosuję więc nie wiem. Aha rzezuchę można dawać jak najbardziej , moje legwany ją lubią. Pozdrawiam !

Rysiek
24-05-2012, 11:34
Nicko, piszesz bzdury. Kapustne można sobie zostawić w niewielkich ilościach na zimę bo szkodzą na nerki. Ser biały - ja to przerabiałem ponad dwa lata temu i nie chciałbyś tu poczytać to co ja przeczytałem, jajko raz na 2-3 tygodnie, a latem nawet wcale . Teraz to mlecz, koniczyna, babka , liście i strączki fasolki i roślin strączkowych, cukinia, jasnota, jeżyna, malina,ogólnie listki drzew i krzewów owocowych oraz niektóre liscie drzew, może być rzeżucha, ale lepsze kiełki lucerny i wogóle kiełki . Zasada jest taka, że powinno być 80% liści , potem kiełki, warzywa i owoce. Oczywiście dodatek witamin , wapnia i UV. Skorzystaj z opcji " szukaj". W starszych tematach to już było. Pozdrówko! Rysiek
Ps. W opisie gatunków też jest o pożywieniu.

Nicko
24-05-2012, 12:18
moje legi jajka nie lubią, ale w książce czytałem ,że można podawać , a pytanie było czy można , a nie jak często, sera białego też za bardzo ni lubią ,ale daje im go raz na miesiąc,a z kapustą nie wiedziałem więc dzięki za info. A mlecz , koniczynę jak najbardziej moje za nią przepadają.Wapno też mają.także nie było potrzeby na mnie napadać bo pisałem coś o czym czytałem, ale nie ma co tego roztrząsać. Pozdrawiam !

Jacku
24-05-2012, 12:39
Witam, czytałaś faq , pkt 13, co do jaj i sera polecam pkt 29. Pozdrawiam!

Rysiek
24-05-2012, 13:22
Nicko nie myśl, że na Ciebie naskoczyłem złośliwie, ale to dla dobra legwanów. One lubią nawet pizzę, hot doga, krewetki i nie wiadomo co jeszcze. Mój uwielbia czekoladę i sernik, czego oczywiscie nie dostaje, ale udało mu się porwać ze stołu. My musimy decydować o tym co one jedzą- niestety :-(((. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Z sera zrezygnuj , a kapustę, sałatę i jajko w małych ilościach zostaw na trudne zimowe czasy. Teraz lato, więc niech korzysta z jego obfitości :-)

Nika
25-05-2012, 00:11
Nicko, na pytanie zdezoriętowanej MON, która zaczyna przygodę z legwanem podajesz w pierwszej kolejności pokarmy, które najmniej są legowi potrzebne do życia. Ser wogóle - czy legi w naturze mają dostęp do niego ? Tak jak napisał Rysiu - liście, liście i jeszcze raz liście a potem reszta. Dodam od siebie, że świerze zioła są też przez legi lubiane, liście rzodkiewki, kwiaty rumianku, koniczyny, miodnika, płatki dzikich róż. Co do vibovitu to ja posypuję nim jedzenie raz w tygodniu latem, tak że 1 torebka starcza mi na 5 razy, zimą zamierzam przerzucic się na profesjonalne witaminki. No i wapno panthetonicum (sorry za błędną pisownię) 1 tabletka rozkruszona na jedzonko tez 1 raz w tygoniu. Z tym, że maleństwu może 2 razy w tygodniu.

akasza
25-05-2012, 01:57
Eh, zeby na necie byla o zywieniu malutkich psiakow chocby polowa informacji jaka jest o zywieniu legow - moje zycie byloby latwiejsze :)))

MON@
25-05-2012, 03:58
Dziękuję bardzo wszystkim któży odpowiedzieli na moją prośbę :)))
Jak widać moje wątpliwości mają potwierdzenie w rzeczywistości, nawet Rysiek i Niko myśle że doświadczeni w tej dziedzinie mają troszeczkę inne zdanie, więc wyśrodkuje to ;))))
Jacku czytałam faq pkt.13 i zaraz uciekam czytać pkt.29 bo chyba niedoczytałam dokładnie Dzięki :)
Nika dziękuję za info o vibovcie, bo wszędzie gdzie było coś na ten temat to tylko to że można podawać, niestety nic konkretnego na temat ilości nie znalazłam :)))
Akasza a możebyś coś sama stworzyła??? Może jakąś stronke??? Sama chętnie bym poczytała:)))

POZDRAWIAM @ll i wasze zwierzaczki :))

42d3e78f26a4b20d412==