PDA

Zobacz pełną wersję : Wartosc odzywcza koperka



D.Z.
09-06-2012, 00:29
witam. znalazlem kiedys duza tabele wartosci odzywczych roznych owocow i warzyw ale nie ma tam nic na temat koperku albo bazylii- ktorych moja nira uwielbia. moze ktos mi powie jaki jest stosunek Ca do P w nich i czy podawnia ich legwanowi jest korzystne

dzieki.

D.Z.

Rysiek
09-06-2012, 06:34
Koper jest dla jednych legwanów przysmakiem, dla innych nie. Jakie ma własności odżywcze - poczytaj - cyt " Jako przyprawę stosuje się zarówno świeże pędy, jak również całą roślinę łącznie z nasionami zawierającymi olejek, w skład którego wchodzą: D-karwon i dilapiol, dwuhydrokarwon, felandren, D-limonen, terpinen, a-pinen; związki kumarynowe: bergapten, eskuletyna, umbeliferon, skopoletyna; kwasy: kawowy, ferulowy, chlorogenowy oraz związki flawonoidowe.
Sam koperek jest bardzo bogaty w witaminę C, ponadto zawiera: wapń, fosfor, żelazo, karoten, witaminy: B1, B2 i PP." Jak widać nie jest to sam dodatek aromatyczny do potraw i jak każda inna roślina w diecie powinna mieć swoje miejsce.

Rysiek
09-06-2012, 06:45
Tą fotkę z załącznika dała kiedyś na forum Nika i mam nadzieję, że za prawa autorskie nie będzie mnie ścigać. Mój legwan lubi koperek, ale nie do tego stopnia :-) Pozdrówko! Rysiek

D.Z.
09-06-2012, 09:18
dzieki za odpowiedz, moja nira jest duzo DUZO mniejsza niz ten leg ze zdjecia, ale tak samo uwielbia koperek. teraz spokojnie bede jej go dawal, moze kiedys tez bedzie taka ladna jak ten ze zdjecia ;-))

D.Z.

Nika
18-06-2012, 00:38
Rysiu - to sama przyjemność chwalić się pięknym legiem, więc o ściganiu za prawa autorskie nie ma mowy :).

42d3e78f26a4b20d412==