PDA

Zobacz pełną wersję : kabel grzewczy



Dorota
18-10-2012, 15:44
Dzisiaj rozmawialam z weterynarzem , sam hoduje legwany. Powiedzial ze w terrarium nie powinno byc kabla grzewczego . W opisach pisza ze ma byc , weterynarz mowi co innego a ja w nowym terrarium juz mam zamontowany kabel. I badz madry:(

KODZAK
18-10-2012, 16:05
chodziło mu zapewne o to że w naturze legwany ogrzewane są od góry(słońce) a kabel ogrzewa je od dołu ale ja nic na to ci nie moge wiecej poradzić bo sam nie mam w terra kabla ale wielu napewno ma i cos ci wiecej powiedzą na ten temat
pozdrawiam

Rysiek
18-10-2012, 17:11
Ja mam dwa kable 25W w warstwie piasku ( 3-4 cm ) , ale na tym szyba. Dopiero podłoże kokosowe. To umożliwia parowanie wilgotnego kokosu, a jednocześnie szyba zabezpiecza legwana przed punktowym źródłem ciepła w bezpośrednim dotyku z jego ciałem. Ogólnie kable lub mata grzewcza to dobra rzecz, bo pozwala na zwiększenie wilgotności w terrarium przez parowanie podłoża, ale jaszczurka nie może bezpośrednio na tym leżeć, bo przyzwyczaja się do ciepła punktowego z dołu i grozi to jej przegrzaniem. Zasada to ciepło z góry. Dół głównie parowanie i utrzymanie dobrej temperatury w nocy i wilgotności. Pozdrówko! Rysiek

dygut
18-10-2012, 17:17
Ja mam kabel grzewczy w scianach ktory jest nakryty lupkiem skalnym wszystko podpiete pod elektroniczny termostat dzieki temu w terrarium mam taka temperature jaka chce , w sumie termostat nie pozwala nagrzac bardziej terra jak do 27stopni ale w nocy jest to temperatura dobra . W dzien mam lampry ktore dodatkowo dogrzewaja terra . Dzieki temu w terra jest temperatura zroznicowana w zaleznosci od widzimisie gadziora i ku jemu dobremu samopoczuciu .....

Pozdrawiam M.D.

Dorota
19-10-2012, 02:36
Ten wetetynarz troche mi nakrecil w glowie juz sie wystraszylam ze bede musiala rozwalac to co zrobilam. U mnie kable sa pod kafelkami na styropianie z folia aluminiowa .Kafle jak sie nagrzeja sa cieple. Na kaflach bedzie podloze.Mam nadzieje ze to wystarczy by dobrze parowalo. Lampy grzewcze tez juz sa , jedna dzienna punktowa, jedna nocna. Jak skoncze robic terrarium to sie nim pochwale - robie je sama:)

Inka25
19-10-2012, 10:24
Hello! Mam jedno pytanie. Mój leg uwielbia leżeć rozpłaszczony na kaloryferze z tym, że ten kaloryfer jest dość ciepły, nawet bardzo ciepły nie wiem czy to jest dla niego odpowiednie. Biorąc pod uwagę iguany leżące na zozgrzanym asfalcie to chyba nie jest nic złego? Pozdr.

Dorota
19-10-2012, 15:48
Moj tez lubi lezec na kaloryferze.

Darius
19-10-2012, 16:06
Mam podobną sytuację z tym że mój leży na zew. terra na siatce aluminiowej Koło lampki gdyż ona się tam trochę nagrzewa nie jest to za wysoka temp i nawet dodatkowo zamontowałem mu jeszcze jedną lampkę. Ale jeśli uważacie że jest to rzeczywiście szkodliwe to postarm się go jakoś oduczyć wylegiwania się tam (Choć wydaje mi się że bedzie to trudne)

Yeter
19-10-2012, 16:10
Hmmm nie wiem jak z tym styropianem Dorota. Może nic nie bedzie bo niby ta folia aluminiowa ale styropian jest bardzo topliwy, folia szybko się nagrzewa... U mnie w starym terrarium jak testowałem ogrzewanie był piasek, na nim kabel, piasek szyba i torf. I jak się okazało po paru godzinach styropian na którym stało terra stopił się- kabel tylko 25W, sam nie wierzyłem. Co do9 kaloryfera to u mnie woda w CO ma ponad 80* i to chyba troche za dużo dla lega :] a fajnie gdyby posiedział sobie na grzejniczku

Papec7
19-10-2012, 16:46
No ogrzewanie z dolu nie jest zbyt zdrowe powinno sie to ograniczac moze to grozic poparzeniem tak slyszalem pozdrawiam Papec

Dorota
20-10-2012, 02:13
To jest tak - styropian jest specjalny do ogrzewania podlogowego z folia dosc gruba na nim wylewka a w wylewce kabel i dopiero kafle. Mam nadzieje ze sie nie stopi , przeciez mata grzewcza tez sie nagrzewa i to mocniej niz kabel. A co do kaloryfera to jest cieply wiec legus nie zrobi sobie krzywdy , jeszcze nie mialam tak by kaloryfery byly gorace- mam dosc cieple mieszkanko .Szkoda ze nie mozna zamiescic zdjecia , mam takie z wylegujacym sie legwanem na kaloryferze:)

Dorota
20-10-2012, 04:08
Fajnie:) juz mozna zamiescic fotke:)

Marblo
20-10-2012, 08:17
Fajniutki :)

Rysiek
20-10-2012, 10:10
Dobrze jest położyć na kaloryfer wilgotny ręcznik. To daje trochę wilgoci w suchym otoczeniu kaloryfera i na jakiś czas izoluje przed mocnym ciepłem . Pozdrówko! Rysiek

michał nierodzik
20-10-2012, 16:05
mój leg w dzień siedzi na górze terrara a na wieczór schodzi śpi na ziemi na kabel grzewczy połozyłem szybe i zasypałem torfem

Marblo
20-10-2012, 17:23
Po prostu jest tak ze kabel grzewczy jak juz duzo ludzi tu napisalo bardziej sluzy do podnoszenia wilgotnosci w terra niz do ogrzewania legwana (no moze poza wyjatkiem... noc ) i dla tego zalecane jest jego stosowanie. Weterynarze choc znaja sie na innych zwierzatkach nie zawsze wiedza co jak i w jakim celu stosuje sie u gadow (czywiscie nie wszyscy :) )

42d3e78f26a4b20d412==