PDA

Zobacz pełną wersję : zielenina



yuchas
08-12-2012, 03:47
Witam.Wiem,ze niektorzy z Was(moze wszyscy)hoduja zima w donicach roslinki dla swoich "brzydali"i w zwiazku z tym mam pytanie:czy przykladowo fasola dobrze wam rosnie tzn.czy ma duze liscie,bo u mnie zawsze idzie w pedy a listki sa naprawde bardzo male.Moze ma za zimno(20 stopni),lub za krotki jest dzien i potrzebuje sztucznego oswietlenia.Pozdrawiam

Kenias
08-12-2012, 05:15
Uprawiam fasolke :) i to bardzo bujnie rośnie , liście troche mniejsze od dłoni.
Temperatura 25 stopni wilgotna ziemia i stoją przy samej szybie .

Marblo
08-12-2012, 05:47
Wydaje mi sie ze to tez zalezy od gatunku fasoli.

yuchas
08-12-2012, 05:51
No to bede musial podniesc temperature albo zmienic ziemie skoro Twoje uprawy sa takie bujne :-) bo w mojej "hodowli" liscie sa troche wieksze od paznokcia.Pozdrawiam

yuchas
08-12-2012, 05:58
No wlasnie moze gatunek fasoli tez jest tu wazny.Ja zasialem fasole mung(moze jest nieodpowiednia).Wiem,ze kielki z niej sa oki,ale liscie...

Marblo
08-12-2012, 06:02
Hehe no tak fasolka munguska jest ok do kielkowania i listki ma zeczywiscie takie malutkie. Kup w sklepie po prostu zwykla biala fasole wsadz ja naoc do wody a potem do ziemi i napewno liscie beda wieksze. A z mung zrob kielki moj leg je uwielbia i i ja czesto je wyjadam :))) Ostatnio zasadzilem groch ciekawe jakie beda rezultaty narazie malutkie kielki wypuscil.

yuchas
08-12-2012, 06:13
no to juz wszystko wiem,dzisiaj ide do sklepu i kupuje biala fasole.A kielki mung ja rowniez wyjadam swojemu legwanowi-oczywiscie nie z jego miski :-) Dzieki i pozdrawiam

Rysiek
08-12-2012, 09:34
Z fasoli "Jaś" dużej lub średniej będziesz miał dorodne liście po ok. tygodniu. Mam w skrzynkach, w których latem mam kwiaty na balkonie. Do każdej skrzynki po ok. 15 "fasolek" na głębokość 1-2 cm. Ziemia zwykła do kwiatów. Pędy też wykorzystuję i podaję legwanowi na liściach drobno posiekane np. z kiełkami i tartą marchewką, oraz dodatkiem granulatu dla legwanów. Pozdrówko! Rysiek

yuchas
08-12-2012, 10:05
dzieki Wam,mysle,ze teraz w koncu dochowam sie dorodnych lisci.A zalezy mi na tym bo moj legwan bardzo je lubi.Pozdrowionka

ANd
09-12-2012, 13:52
a ja moze dodam,fasola"buja"jak ma za malo swiatla i za cieplo,by roslinka rosla lepiej daj jej wiecej swiatla i mnie temp, to bedzie wolniej rosla ale bedzie miala tez wieksze liscie a do tego bedzie stabilniejsza i bedzie wstanie wytworzyc wiecej lisci,,,,,

Saurus
10-12-2012, 01:01
wazny jest tez dobor miejsca najlepiej okno na wschod tam najwczesniej zlapie slonce

KORSAKOW
10-12-2012, 08:01
mam podobny problem listki raczej małe, ale i tak nie nadążają rosnąć i posiłkuje się ziołami seedoponic z marketów, zwłaszcza melisa ma wzięcie (ok 5-10 minut na docniczkę ;-) )

meg11
10-12-2012, 09:21
a ja mam pytanie do "doświadczonych" w sprawach fasolki Jaś ;)
kupiłam dziś "fasolę na na suche ziarno - piękny jaś" czy taka będzie dobra?
Na opakowaniu jest napisane:
nasiona bardzo duże,
masa 1000szt,
przekracza 1000g,
wyrasta do 3-4m
..i wymaga silnych podpór.."

trochę strasznie to brzmi.. :)
czy taka fasola będzie miała dobre liście dla legwana?
czy mam sobie darować hodowanie takiego bydlaka:D ?

Rysiek
10-12-2012, 09:50
Będzie dobra. Ja sadzę średniego i dużego Jasia. Z jednego nasionka mam zazwyczaj 2 duże listki, bo więcej nie zdąży urosnąć :-) Pozdrówko! Rysiek

KORSAKOW
10-12-2012, 11:05
megi sadz te 3 metrowce, jak będzie problem to wpadniemy z maczetami, ewentualnie wszyscy przyjedziemy z legami i one sobie z dzunglą raczej poradzą ;-)

taką wielką fasowle ma dziadek mojej dziewczyny na działce, leg uwielbie te wielki liscie z niej ;-)

ANd
10-12-2012, 14:55
meg kontra gigantycznie zabójcza fasolka"jaś" hehehe/pozdrowionka;d

Rysiek
11-12-2012, 10:33
Meg ma taką samiczkę, że sama sobie z tym 3-metrowcem poradzi. Bez maczety ;-) Pozdrówko! Rysiek

Tylik
12-12-2012, 07:42
Mam do was takie pytanie...bo jeszcze mojemy legowi nie dawałem fasoli i mam takie pytanie czy daje sie jemu poprostu taką normalnąkupną fasole (którą się samemu choduje żeby urosła i wypuściła...) i co mu się daje z tej fasoli...?? Czy same tylko liście ? czy tez można mu dawać korzenie albo łodygi ?

Z góry dzienx

Rysiek
12-12-2012, 10:43
Ja daję liście, a pędy siekam i dodaję do sałatki np. z potartą marchewka, koperkiem, granulatem i kiełkami. Pozdrówko! Rysiek

Pavtik
15-12-2012, 05:33
czy rzeczywiscie fasole przed posadzeniem moczyc? bo w instrukcji na opakowaniu nic o tym nie ma

Marblo
15-12-2012, 07:34
Ja zawsze mocze nasiona fasoli przez noc, kiedys tak mi doradzil Rysiek, wtedy szybciej zaczyna wyrastac.

meg11
16-12-2012, 14:14
Ludzie co z ta fasolą? wsadziłam ją w ziemię ze trzy dni temu i nie wykiełkowała mi jeszcze, to normalne? zaznaczam, że była przed wsadzeniem moczona przez noc w H2O;)

Remus
16-12-2012, 14:56
Ja zasadziłem 4 dni temu i już puszcza kiełki ;)) Meg11 może nie podlewasz ;))

Tylik
16-12-2012, 15:02
Poprostu w ziemi wolniej rośnie ;-) Ja tam choduje w wodzie...i bardzo szybko mi rośnie - zależy to od rodzaju fasolki - ja zawsze se kupuje dla lega fasolke "Jasio" ;-)

Tony
17-12-2012, 04:17
a jak sadzisz w wodzie???

Tylik
17-12-2012, 08:27
:-D Poprostu biorę jakiś słoik który ma szerokie wieczko, na wieczko nakładam gaze czy jakoś tak (niby taki bandaż) tą gaze biorę oplatam gumką (żeby od fasolek nie wpadała do środka słoika, kładę na ten bandaż fasolki "Jasio" :-) nalewam do słoika wody (tyle żeby fasolki dotykały tylko tej wody - nie były całe zanurzone w niej - a żeby jeszcze szybciej rosły dzień przed zasadzeniem wkładam na noc do wody fasolki i na drugi dzień taki jak wyżej do słoika :-) Spójrz na zdjecie w zalaczniku. A i jeszcze jedno pod ten słoik z fasolkami najlepiej jest zawsze postawić spodeczek - bo jak ten bandaż nasiąknie wodą to ona po nim całym się rozchodzi i jak by nie było spodka czy miski to trochę by się miało co jakiś czas wody pod słoikiem :-)

42d3e78f26a4b20d412==