PDA

Zobacz pełną wersję : płytka gloobol



pepo
15-01-2013, 06:19
czy ktoś ją stosuje zapobiegawczo w terrarium??jesli tak to na jakiej zasadzie?? z góry dzieki za wypowiedzi. pozdrawiam piotrek.

iguana_12
15-01-2013, 12:25
A co to jest ta plyta gloobol?????

noelka
15-01-2013, 12:50
o ile dobrze zrozumialam to plytka cos jak raid (zbija owady na smierc :P ), wklada sie ja do kontaktu i uwalnianym zapachem wybija owady (muchy, komary itp). tylko nie rozumiem po co ja stosowac w terrarium, przeciez to moze byc szkodliwe. jak ma wygladac ewentualna "zapobiegawczosc"?

Fryta
16-01-2013, 00:11
Globol to taka płytka, bodajże papieru nasączonego mocnym srodkiem owadobójczym. Ma charakterystyczną zieloną, plastikową ramkę. Do kupienia w sklepach ogrodniczych, obi, itp. Działa zabójczo na owady (bardzo mocna i wydajna). Nie radzi sie jej jednak stosować na dłuższą metę w terrariach, gdyż jest bardzo mocna.
Ja słyszałem o takiej metodzie: wyciąć kawałek 2/2cm i powiesić gdzieś w terrarium, w miejscu niedostepnym dla gada (a najlepiej gada przenieść w inne miejsce) na 24 godz. Potem usunąć.
Znajomy tak niszczył roztocza w terra z gekonami. Po miesiącu od zastosowania wpuszczane mączniaki padały w ciągu 15 minut. Ale on chyba dał większy kawałek.

Radziłbym być jednak ostrożnym i zapytać wcześniej dobrego gadziego weta. :) A moża ktoś już ma jakieś doświadczenia?

grzegp
16-01-2013, 01:32
Płytka ta zalecana jest na pozbycie się roztoczy w terrarium, lecz w tym przypadku nie sprawdza się (roztocze to nie owady). Prawdą jest, że zabija młode i dojrzałe osobniki (nie koniecznie wszystkie), lecz nie jaja. Ze względu na dość dużą toksyczność nie używa się całej płytki lecz, tak jak napisał Fryta, jej fragmentu. Ja na 1m3 terrarium stosowałem kawałek 3/3cm. Ze względu na wcześniej wspomnianą toksyczność umieszcza się ją na 24h (czynności tej nie można często powtarzać). A już za kilka dni z jaj wylęgną się nowe roztocze:) Raz umieściłem mniejszy fragment 1,5/1,5cm na tydzień, tyle że w terrarium przebywał wąż (P. tygrysi - 2,5m), lecz nic to nie dało, gad również na tym nie ucierpiał. Dla pozbycia się roztoczy (kilka dni temu już o tym pisałem)proponuję: umieszczanie torfu do piekarnika (w celu zabicia wszystkiego co w nim jest) oraz potraktowanie wnętrza terrarium bardzo gorącą parą (do tego używa się maszyny do czyszczenia na gorąco dywanów, ścian itp). Sposób ten sprawdza się (w moim przypadku) w 100 %.

JoShi
16-01-2013, 02:05
Ja jednak mialabym powazne obawy, ze moze to zaszkodzic mieszkancom terra... W koncu te srodki sa bezpieczne dla stalocieplnych, tak przynajmniej najczesciej napisane jest w roznych specyfikacjach...

pepo
16-01-2013, 16:13
dzieki za wypowiedzi!!pytałem poniewaz moi koledzy stosują je w terrariach zapobiegawczo(mają je cały czas w terra) i nie mają problemów z pasozytami.ja własnie sie obawiam , ze moze to zaszkodzic moim gadziną.jeszcze raz dzieki!!pozdrawiam piotrek......

JoShi
17-01-2013, 00:59
> moi koledzy stosują je w
> terrariach zapobiegawczo(mają je cały czas w terra) i nie mają
> problemów z pasozytami.

To ja nie bardzo rozumiem jak w zwiazku z tym przebiega karmienie gadzin... Ja wpuszczam do terra paczkie lub dwie paczki swierszczy na tydzien i mam karmienie z glowy. Jak rozumiem w przypadku zastosowania plytki globol swierszcze by sie pochorowaly i gadziny mialyby okazje takiego chorego swierszcza zjesc. Sadze, ze to by im moglo zaszkodzic... Chyba jednak zachowanie czystosci w terra jest najbezpieczniejszym sposobem na walke z pasozytami...

grzegp
17-01-2013, 01:16
JoShi, gdybyś do terrarium, w którym jest umieszczona płytka wpuścił świerszcze, to te by zdechły, a nie zachorowały. Jeżeli dobrze pamiętam to substancje zawarte w tej płytce działają blokująco na układ oddechowy owadów. Jeżeli twoje gady zjadłyby martwego świerszcza, to nic złego im się nie powinno stać.

JoShi
17-01-2013, 02:29
> JoShi, gdybyś do terrarium, w którym jest umieszczona płytka
> wpuścił świerszcze, to te by zdechły, a nie zachorowały. Jeżeli
> dobrze pamiętam to substancje zawarte w tej płytce działają
> blokująco na układ oddechowy owadów. Jeżeli twoje gady zjadłyby
> martwego świerszcza, to nic złego im się nie powinno stać.

No i wlasnie tego wcale nie jestem taka pewna... Czy to jest jasno powiedziane, ze preparat dziala tylko na owady ? Wiem, ze wiekszosc preparatow owadobojczych jest szkodliwa np. dla rybek wiec pewno i dla gadow.

42d3e78f26a4b20d412==