PDA

Zobacz pełną wersję : Kłopot ze szczęką



straits
25-12-2012, 07:24
Ostatnio na pyszczku mojego lega pojawiła się jakby opuchlizna. O jakieś 0.5 mm nie pokrywa sie górna część szczęki z dolną. Patrząc od dołu miejsce to jest koloru pomarańczowo - czerwonawego. Widać także jakby postrzępiony naskórek. Co to moze byc ?

Tomy
25-12-2012, 08:58
no moj leg tez to mial ale teraz jest oki podawaj wapn w wiekszej ilosci i sie naprostuje :D a przyczyna moze byc mechaniczna gdzies zawadzil albo cos twardego gryzl pozdr.

Izabela
25-12-2012, 11:25
Po mojemu to nie jest, niestety, przyczyna mechaniczna, legwan ma objawy MBD. Nic nie piszesz o warunkach jego hodowli, wygląda na to, że musisz coś zmienić. Podstawowe zasady to: naświetlanie UV (czyli świetlówka emitująca UVA i UVB lub żarówka Ultravitalux); bogata dieta roślinna z wyłączeniem gatunków, zawierających dużą ilość kwasów organicznych, szczególnie kwasu szczawiowego, czyli np. sałaty, szpinaku, szczawiu, kapustnych itp.; dokarmianie preparatami wapniowymi i witaminowymi; odpowiednie temperatura i wilgotność w terrarium.
Na tym etapie objawów proponuję przede wszystkim skontaktować się z weterynarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli nie masz dobrego weta w swoim mieście, napisz do dr Zajączkowskiego. Łączę pozdrowienia. Izabela

loktok
25-12-2012, 12:52
A na moje z tego opisu to moze byc wiele rzeczy od otarcia, przez ropien podskorny, bakteryjny stan zapalny pyska do MBD, postaraj sie o zdjecia, lepszy opis warunkow utrzymania.

Pozdrawiam LK

Rysiek
25-12-2012, 14:54
W załączniku widoczna jest zmiana w obu szczękach spowodowana MBD. Jeśli u Twojego legwana wygląda to podobnie (ale wysunięta górna szczęka w stosunku do dolnej) to również może świadczyć o MBD. Trochę zastanawia mnie fakt, że piszesz 0,5mm, a to jeszcze nie świadczy o MBD (0,5cm tak). Druga rzecz, to jeśli ta opuchlizna pojawiła się nagle to również nie będzie MBD, bo zmiany w tym przypadku nie zachodziłyby nagle. To trwa trochę czasu. Opisz to dokładniej. Pozdrówko! Rysiek

straits
26-12-2012, 00:56
Hohoho.... tutaj to sie troche pomyliłaś :D Moj leg ma wszystko czego potrzebuje. Świetlówke ReptiGlo 2.0, Night Glo, Day Glo, promiennik, kabel grzewczy - wszystkim sterują zegary czasowe. Do tego kaskada wodna - wilgotność około 65-70% (w nocy spada do 35-40. Temperatura w nocy około 21-23 st. W dzień około 27 (więcej nie moge wycisnąc, bo terrarium jest dosyć duże... ale nad tym też pracuje juz). Podejrzewam właśnie że może to być uszkodzenie mechaniczne - kiedyś w nocy mu sie spadło z góry... słyszałem tylko "łubu-du" :D

straits
26-12-2012, 00:58
Oj nienienie... broń Boże ! To pogrubienie jest na górnej szczęsce na wysokośći oka na długości około 3-4 mm. Co do zdjęć - niestety nie dysponuje cyfrówką - a aparat w telefonie nie złapie mi tego... ale postaram sie coś załatwić na dniach. Wygląda to faktycznie tak jakby ugryzł coś twardego... :|

Jacku
26-12-2012, 01:31
Świetlówkę zmień na Repti Glo 5.0 - ta jest właściwa.
Pozdrawiam:)

Rysiek
26-12-2012, 02:10
O świetlówce napisał Jacku, ja dodam, że w nocy wilgotność musi wzrastać i to nawet do 100%. W dzień 60-80% może być. Jak będzie fotka to daj ją tutaj. Pozdrówko! Rysiek

dr Robert
26-12-2012, 05:01
Ja bym od razu nie celował w MBD, chociaż na 100 % tego wykluczyć się nie da. Może to być rzeczywiści uszkodzenie mechaniczne. Z opisu wynika, że legwan nie ma złych warunków. U jaszczurek, szczególnie większych występują uszkodzenia pyska np. w zaiązku z ocieraniem się o szybę. Mam ten problem z bazyliszkami, niełatwo spotkać dorosłego bazyliszka z hodowli z normalnym pyskiem. U legwanów tez to się zdarza.

Tomy
26-12-2012, 05:14
jak juz pisalem wczesniej moj tez to mial nawet rozmawialem o tym z Ryskiem ale juz jest ok:)) ja dla mnie masz troche za zimno w terra podlacz zwykle zarowki 100W ja tak mam i temp.jest od 29-37 pod glowna zarowka ma ok 40 stopni pozdr.

Izabela
27-12-2012, 12:06
No, ale mi się od wszystkich dostało:) Ależ ja bardzo się cieszę, jeśli to nie są objawy MBD. Straits nie pisał jednak nic o warunkach panujących w terrarium, wolałam więc "dmuchać na zimne". Zbyt wiele czyta się na ten temat, żeby o tym nie pomysleć. Łączę pozdrowienia. Izabela

Rysiek
27-12-2012, 15:07
Izabelo z takiego opisu trudno wyciągać właściwe wnioski. Dałem zdjęcie szczęki w załączniku i straits zaraz wiedział, że to nie to. Sprawa MBD wyjaśniona. Zresztą nie pasowało mi do MBD te 0,5mm. Takie minimalne przesunięcie szczęki górnej względem dolnej nie świadczy o MBD. Co innego jeśliby się pomylił i byłoby to 0,5cm. To co innego. Dobrze, że to nie to. Pozdrówko! Rysiek

straits
28-12-2012, 07:32
Witam !

Na szczęście sytuacja juz się wyjaśniła. Pomogła maść Sachol. Po 2 dniach praktycznie nie widać juz stanu zapalnego. Smarowane 2 razy dziennie. Po smarowaniu przez 2 godz. nie dawałem jeść legwanicy. Także sytuacja opanowana ;d

Kuba18
30-12-2012, 01:35
Cześć
mam ten sam problem, wczoraj wyskoczyło mojemu Francowi( choć i tak nie jestem pewny płci ma dopiero 4,5 miesiąca ) to samo co twojej na górnej szczęce o takich samych wymiarach . I teraz pytanie gdzie kupić tę maść której ty używasz, i jaki jest jej koszt ?

straits
30-12-2012, 11:32
Ja dostałem od weterynarza. Koszt ~5 zł. Dostepna pewnie w każdej aptece. U mojego lega sie troszeczke zmniejszyło, ale nadal jest... jutro jade do lekarza z legwanicą... zobaczymy co powie.
I to nie jest małe niepokrywanie sie szczeki na całej jej długości - to jest wyraźna opuchlizna :|

Kuba18
31-12-2012, 12:05
Jeśli będziesz wiedział coś więcej to pisz.

Kuba18
31-12-2012, 12:10
Rysiek ile lat ma twój legus?

Rysiek
31-12-2012, 12:24
4,5 roczku :-) Rysiek

Kuba18
01-01-2013, 08:25
A jaką on ma długość?
Masz może gdzieś zdjęcie jego miski z jedzeniem jak był mały, chciałbym zobaczyć ile on je?

Rysiek
01-01-2013, 09:38
Ma 153 cm długości i je dość dużo. Niestety takiej fotki nie posiadam, abyś zobaczył jakie ilości pożywienia mu daję, bo dostaje 2-3 razy dziennie w zależności od apetytu. Je ile chce i tak powinno być. Pozdrówko! Rysiek

42d3e78f26a4b20d412==