PDA

Zobacz pełną wersję : PROSZĘ O POMOC!



reconnect
05-01-2013, 14:29
Witam!
Zamierzam się z zakupem Legwana Zielonego, w zwiazku z tym mam kilka pytan, na ktore uzyskałem "małą" odpowiedz w FAQ na stronie. Chciał bym urządzić mu optymalne warunki do jego przyszłego "bytu", ale niestety mam mały pokój. Mam szafke o szerokości 80 cm, na której chciał bym postawic terrarium i w zwiazku z tym mam pytanie, czy terrarium o wymiarach 80x60x100 (szer/głeb/wys) będzie wystarczające dla mojego "stwora" (ew. moge powiekszyc je w góre, czyli wysokość)? Następnym moim pytaniem jest to jaki "sprzęt musze zakupic do terrarium (tzn. żarówki itp.)? Czy lepiej jest dokonać zakupu nowego terrarium, czy moze lepiej jest zrobić swoje? Jezeli moge uzyskać jeszcze jakieś wskazówki to bardzo był bym wdzięczny! Dziekuje i pozdrawiam.

(p.s. z chęcią nawiązał bym kontakt z terrarystami z Lublina)


MICHAŁ!

Jacku
06-01-2013, 02:35
Witaj ;) Terrarium niestety za małe ( no... może na sam początek - choć też nie za wielkie ) - powinno być większe. Co do reszty: podstawą jest oświetlenie UV (UVA i UVB) (szczegóły masz w FAQ-u), jako oświetlenia i ogrzewania możesz użyć zwykłych żarówek o mocy 60-100W (moc dobierasz doświadczalnie, czyli im zimniej tym dajesz żarówkę o większej mocy i odwrotnie), stosowane też są promienniki ciepła, lub "kwoki". Basen też jest podstawą, by utrzymać odpowiednią wilgotność, a tę mierzyć będziesz higrometrem (wilgotnościomierzem). Termometry 2-3 szt ( do pomiaru temp. w róznych częściach terrarium (nie może ona być taka sama w całym zbiorniku). Co jeszcze .... spryskiwacz, możesz kupić kabel grzewczy pod basen (podgrzewa wodę i również podnosi wilgotność). Jako dodatki - sztuczne rośliny, konar do wspinaczki z twardego drewna (pomocny przy ścieraniu pazurków). Jak coś pominąłem to inni hodowcy dopiszą :)
Pozdrawiam:)

Rysiek
06-01-2013, 03:30
Wydaje mi się, że jeśli masz mały pokój i nie ma możliwości rozbudowy terrarium do dwa razy wiekszych rozmiarów niż te, które podajesz nie ma sensu kupować legwana. To musisz uwzględnić . Takie terrarium jakie masz byłoby całkiem fajne dla np. anolisa, gekona, biczogona. Dla legwana może być za rok zbyt małe. Pozdrówko! Rysiek

afrox
06-01-2013, 03:37
Siemasz... Nie napisałeś w jakim wieku będzie twój smoczek...Jeżeli będzie miał ok 2 miechy (czyli jakieś 25-30 cm) to wydaje mi się że takie terra będzie na początek troche zbyt duże (zwłaszcza na wysokość)...Leguś może zrobić sobie krzywde skacząc bądź uciekając przed tobą na takich wysokościach...

Bezwzględnie potrzebujesz kilku rzeczy:

1) Żarówka grzejna czyli promiennik ciepła
jest to najczęściej żarówka typu spot, czyli tak zwany grzybek bądź lustrzanka.
Moc musisz dobrać sam.ale sądze że najmniej będzie to 100W.

2) Promiennik podczerwieni
Tak zwany ceramiczny promiennik podczerwieni dający ciepło w nocy.
Proponuje to gdyż nie świeci w nocy a bardzo dobrze grzeje
Dostaniesz go w Biofilu a ostatnio nawet w Anna zoo.
Moc proponuje także minimum 100W (podłączysz to do termostatu i jest ok).

3) Świetlówka np. Repti Glo 5.0 dająca potrzebne UVA i UVB!!

4) Basenik i miskę na wodę do picia (chyba że legu nie lubi sie moczyć to wtedy
wystarczy tylko miseczka z wodą do picia).

5) Konarek do wspinania się. Najlepiej jak najbardziej rozgałęziony by smoku miał
gdzie się wybrykać ;). Gróbość gałęzi powinna być większa od ciała legwana.

6) Przydałoby się coś do przyklejenia na ściany terrariuma by powiększyć przestrzeń
rzyciową zwierzakowi, by miał się po czym wspinać... Ja proponuje np matę
kokosową dostępną w biofilu. Bardzo dobrze będzie mu się wspinać po tym...

7) Na koniec można jeszcze "ożywić" terrarium jakimiś sztucznymi roślinkami
by smoku miał zieloniutko i by nabrał ładniejszych kolorków...

8) No i na koniec oczywiście jeszcze termometry (2-3) i higrometry (2-3), termostat
oraz włącznik czasowy by światło się włączało o tej samej porze...

Powodzenia w chodowli...

KODZAK
06-01-2013, 05:03
ja jestem z Lublina i jak bedziesz chciał to mogę ci doradzić kilka rzeczy i powyjaśniać moje gg 2901243 albo napisz na email dejvid21@interia.pl

KODZAK
06-01-2013, 05:07
albo zawdzoń 508529390

KORSAKOW
06-01-2013, 09:24
ta.... zwłaszcza te 100W podczerwieni to świetna rada ;-)

ale niesłuchaj jej. 100W nawet na termostacie bedize się co minute włączać wyłączać i temperaturka będie skakała o kilka stopni.

promiennik podczerwieni na noc, można dać ale 25W goa i tak żeby nie dawał w nocy temp wyższej niz 22 stopnie, jak masz bez promiennika 19-20 to lepiej z niego zrezygnować

KORSAKOW
06-01-2013, 09:25
higrometry 2-3? a co w terrarium masz gradację wilgotności afrox?, to nieźle, nieźle....

reconnect
06-01-2013, 09:53
dzieki wielkie za rady! jak jeszcze jakies ciekawostki mozeci mi podpowiedziec to był bym bardzo rad! aha jezeli w pokoju w nocy mam temperature w granicach 20-21 stopni (sprawdzałem, poniewaz czesto zarywam "nocki" przed kompem, to czy potrzebny mi bedzie jakis specjalistyczny "sprzet" na noc do terr? Czy mozecie mi jeszcze powiedziec jakiej wielkosci macie terrarium i tym samym jakie sa wasze smoki (wielkość)?

z gory thx za pomoc

Michał

dr Robert
06-01-2013, 10:18
Temperatura w granicach 20-21 stopni w nocy jest wystarczająca. poprzeglądaj to forum (funkcja:szukaj) Terrarium dla legwana to przynajmniej 120x70x200 cm. Smoki mamy różne, niektórzy całkiem małe, a niektórzy powyżej 1,5 metra :)

KORSAKOW
06-01-2013, 10:34
przy tej temperaturze nie potrzebujesz żadnego ogrzewania na noc, a napewno noie 100W promiennika podczerwieni

afrox
06-01-2013, 13:05
te korsakow co sie tak uczepiłeś? nie wiem jak tam jest w tym twoim idealnym świecie ale weź poprawkę na to, że w różnych domach panują różne warunki! wcale nie jest prawdą to co mówisz że będą takie wachania temperatur! nie wiem też co ty tam sobie ogrzewasz 20 watowym promiennikiem...a co do temperatur nocnych to nie wiem czy przypadkiem udało ci się przeczytać, ale minimalna nocna temperatura dla legwana wynosi 22 stopnie a nie 19! no i trzeba jeszcze wziąć poprawkę na to że jest to prawdopodobnie młodziutki legwanek i potrzebna mu jest wyższa temperatura niż dla dorosłego i zachartowanego już legwana, a taka temperatura to około 25-28 stopni!!!!!!a co do ilości higrometrów itd to ja lubie mieć pewność jakie warunki panują w poszczególnych częściach terrarium. jak ty - wielki mędrzec tego nie potrzebujesz bo wiesz wszystko najlepiej to zatrzymaj tą mądrość dla siebie a nie doradzaj innym jak mają postępować!!! poczytaj troche i zastanów się zanim zaczniesz zadawać kłam innym użytkownikom forum!!!!! miłej lektury.

Saurus
06-01-2013, 13:19
nie chcialem specjalnie po to nowego tematu zkladac-zdjecie chyba na amerykanskiej stronie widac jak amewrykanie dbaja isie znaja na legach-http://gallery.pethobbyist.com/index.pl?photo=128680-zgroza!!!MBD a mowi sie ze w polsce sie nie znaja!

STIW
06-01-2013, 13:48
afrox ale ty pierdoły wypisujesz az mnie skreca !

Dorota
06-01-2013, 14:21
Zdjecie nie najlepsze ale zobacz , to jest moje terrarium dla legwana--spore , ma 2 m wysokosci a legwan dopiero 75cm .Zastanawiam sie czy aby nie bedzie za male jak legus urosnie .Terrarium dla legwana musi byc wysokie to jaszczurka nadrzewna i lubi siedziec jak najwyzej . Zastanow sie czy napewno chcesz legwana i czy mozesz zapewnic mu odpowiednie warunki , on potrzebuje duzo miejsca.

Papec7
06-01-2013, 15:05
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=11892&t=11891

KORSAKOW
07-01-2013, 02:16
taaak.... afrox.... 28 stopni dla legwana w nocy.... powodzenia w hodowli, a co do liości higrometrów to wiedz że wigotność nawet w sporym terra nie waha się tak bardzo jak temperatura,

a pozatym przeczytaj sobie uwąznie swojego posta i zauważ że poleciłeś gostkowi 100w w dzień i 100W w nocy... a gdzie miejsce na dobową amplitudę temperatury? tak ważną dla gadów?

KORSAKOW
07-01-2013, 02:16
widywałem legi w dużo gorszym stanie w Polsce (egozotarium sosnowiec, palmiarnia Gliwice)

KORSAKOW
07-01-2013, 02:19
22 stopnie to optimum, każdy kto ma legwanak od dłuższego czsu powie ci że nawet jak masz 19 stopni to nie warto dogrzewać, te też sobie poczytaj, ale może jakąś Melise Kaplan a opis gatunku z jakiejś marnej www...

42d3e78f26a4b20d412==