PDA

Zobacz pełną wersję : Mały syfiasty problem :))



Obywatel_Snejk
14-01-2013, 07:33
Mam problemik; na moim podłożu w terra wyrosła taka standardowa-doniczkowa pleśń(taka biaława). W terra mam wkopane doniczki z dużymi gęstymi kwiatami i duży basen z lekko parującą wodą (23st.C).Wilgoć ,wilgoć i jeszcze raz wilgoć.A że terra jest wysokie to wentylacja nie wyrabia :)).
MOJE PYTANIE BRZMI: czy pleśń zaszkodzi gadzinie?
Aha, mam wężyka- Morelię spilotes cheynei.

Budyn
14-01-2013, 07:40
wiesz jak ci wentylacja nie wyrabia a masz z osb ja polecam zamontowac wiatraczek taki jak jest w zasilaczu od komputera u mojego kumpla pomoglo a wydaje mi sie ze plesn moze zaszkodzic zwierzakowi uwazaj zeby grzybica sie nie zalegla

naimaD
14-01-2013, 09:14
A w terra w bocznych scianach masz kratki????? a jak nie da sie dorobic kratek -zwiekszyc obieg powietrza no to zwolnij z wilgotnoscia proste!nie zalewaj tak terra ! mgłą -woda:)

Obywatel_Snejk
14-01-2013, 14:33
Szkalne terra mam,wiec sobie nic nie wywierce.:(
Przystopowac przystopowalem,ale nie wiem czy probowac wymienic podloze czy olac ta plesn ktora juz tu jest?

FIONA
14-01-2013, 15:18
Witaj!
Jakis czas temu pisalam tu o swoim problemie - plesni w aqua, ktore zostalo sie domkiem dla mojego weza.
Po miesiacu od dnia zasiedlenia na drewnianym domku mojego weza (dzisiaj sie okazalo, ze to dziewczynka :) )pojawila sie biala plesn.
Nie jestem biologiem, ale na plesn jestem dziwnie przeczulona... i wiem, ze to syf (trzymam sie Twojej nomenklatury ;)
Nie miej zludzen - jesli wyszla Ci widoczna, to jej nitki sa juz w calym terra.
A czym grozi?
grzybica pluc weza.
Niech mnie ktos poprawi, jesli sie myle.

Proponuje Ci natychmiast zabrac stamtad weza (moj przez 2 doby mieszkal w poszewce na poduszke w kartonowym pudelku.

Terra zostalo oproznione i dokladnie wymyte detergentami, potem spryskane (a w zasadzie zalane) grzybobojem.
Potem jeszcze raz wymyte detergentem (takim na grzyby, mchy i porosty ;) )
a potem przetarte spirytusem.

W miedzyczasie konsultowalam sprawe wentylacji na forum i Stenar doradzil wyciecie dziury w jednej ze scian.

Sama balam sie ciac, wiec zrobil to za mnie szklarz.

Dziura zostala wycieta tuz nad basenem, duza; 26x15cm, prawie naprzeciwko wentylacji mieszczacej sie na gorze terra.

Dziura zostala oklejona siatka terrarystyczna.
Waz wprowadzij sie dobe pozniej.

Uwierz: nalezy natychmiast wywalic wszystko i zdezynfekowac domek Twojego pupila.

A wilgotnosc utrzymywac w dolnych dopuszczalnych granicach .

HTH,
Fiona

Grochu
14-01-2013, 23:21
u mnie się pleśń na spód klonarka rzuciła - sparzyłem konar wrzątkiem, a reszte terra wyszorowałem tylko. aż taki jak fiona nie jestem (-; ale nie twierdze, że nie ma ona racji. lepiej wyczyścić pozadnie, niż zostawić troche tego gówna.

Obywatel_Snejk
15-01-2013, 09:39
Dzieki,tak zrobie:))

Black
16-01-2013, 13:38
Jesli twoje terra to tak naprawde akwarium to plesn bedzie sie powtarzac na okraglo. Jesli to jest terarium ak jak piszesz sprawdz jakie masz odloze. Np umnie kiedys w doniczkach z roslinami robila sie na okraglo plesn, a ja co chwila usuwalem wierzchnia powierzchnie. Po podlanie bylo to znow. Okazalo sie ze ziemia ktora kupilem do kwiatow byla kiepskiej jakosci. Proponuje rozwiazanie z wetylacja a takze zobaczenie czy Twoja ziemia doniczkowa nie jest takiej jakosci jak byla moja. Ples jest grzybem i jest zagrozeniam dla gada.

Adi
17-01-2013, 08:53
a u mnie jak pojawiła się pleśń to wywaliłem całe podłoże i przyciełem kożeń od spodu i pomalowałem go 2 razy doluxem, i jest git, tylko że położę zmieniłem na sztuczną trawę, i jest zarąbiasto
ale wtedy powstał delikatny problem z wilgotnością ale to też się zrobi (ściany z korka i po problemie)
3majcie sie

42d3e78f26a4b20d412==