PDA

Zobacz pełną wersję : terrarium



dobra
05-02-2013, 13:15
Zastanawiam się nad jedną rzeczą: mój leg nie lubi swojego terrarium, woli siedzieć na kaloryferze w łazience. Wszystko było by ok. bo i tak jest przyzwyczajony że cały dzień jest na wolności (i kiedy chce grzeje się na słońcu lub wygląda przez okno) ale przez to nie wygrzewa się pod lampą.
Myślicie że to mu szkodzi?

Agazgaga
05-02-2013, 13:26
Zauważyłam, że mój leg tez nie bardzo lubi wylegiwac się pod lampą z UV. Bardziej woli siedzieć na terrarium, gdzie światło UV nie dochodzi a gdzie jest dość wysoka temperatura. Na razie czekam. Zobacze jak będzie zachowywać się w przyszłości. Warunki stworzyłam mu odpowiedznie. Wybór należy do niego. Idzie tam, gdzie mu njlepiej.

dobra
05-02-2013, 13:37
To chyba wygląda że skoro tego nie lubi to nie ma sensu na siłę. Mojego mam dwa lata i od roku w terrarium tylko jada. Tylko teraz zastanawiam się po co mi takie pudło jak można inaczej urządzić mu koncik. Wiem że na stronie odradzają takiej hodowli więc mam mieszane uczucia czy pozbyć się terrarium czy jednak zachować.

Marblo
05-02-2013, 15:26
W jaki sposob wyglada wygrzewanie sie lega na sloncu (przez szybe czy jak??) I o jakiej lampie piszesz ??

Jacku
06-02-2013, 02:09
To cytat z FAQ:

"Trzymanie legwanów "luzem" w domu zagraża w dużym stopniu ich bezpieczeństwu i życiu. Nie jesteśmy bowiem w stanie zapewnić mu odpowiedniej temperatury i wilgotności, narażając go przy tym na przeciągi lub nadepnięcia. Bez odpowiednich warunków klimatycznych może dojść do zaburzeń w jajeczkowaniu i dojrzewaniu jaj, a w efekcie do zalegania i nawarstwiania się ich w jajowodzie samicy powodując poważne następstwa. Jeżeli temperatura otoczenia jest niższa niż 25°C legwan zmuszony jest do długotrwałego przebywania pod punktowym źródłem ciepła, pozostawiając długi ogon poza jego zasięgiem. Powoduje to jego niedogrzanie a co za tym idzie jego niedokrwienie i obumieranie oraz zasychanie czubka ogona".
Pozdrawiam:)
p.s Słoneczko jak najbardziej ... tylko nie przez szybę :) - było kilka problemów z ogonami i jajami na forum. Może to jest przyczyna ich wystąpienia?

elefantao
06-02-2013, 02:52
a co z uvb ?

dobra
06-02-2013, 02:58
Latem chodzę z nim na spacery. w pozostałe pory roku wygrzewa się przez szybę (lubi siedzieć na kwiatku i wyglądać przez okno) lub gdy jestem w domu a jest ciepło to siedzę z nim na parapecie. Ale głównym miejscem gdzie siedzi jest kaloryfer w łazience, tam spędza 3/4 czasu. Pisałam o terrarystycznych lampach ma i dzienną (jasną) i nocną (czerwoną) i wytrzymuje tam chwilę a potem mu się nudzi. Niestety przyzwyczaiłam go do życia na wolności bo jak do tej pory nic mi nie narozrabiał po za zniszczeniem kilku kwiatków.

dobra
06-02-2013, 03:00
Trochę mnie wystraszyłeś z tymi problemami przy wygrzewaniu się przez szybę. Muszę coś wymyśleć żeby tego uniknąć. Dzięki za ostrzeżenie.

dobra
06-02-2013, 03:08
A jeszcze jedno. Mam w domu lampę Fotovitę - to jest lamapa imitująca słońce (przeznaczona jest głównie dla ludzi) i ma ona za zadanie zastąpienie słońca ludziom którzy go potrzebują. Ona też ma tam jakieś promieniowanie itp.. Zastanawiałam się czy taka lampa jest dobra dla legwanów. Jeśli ktoś coś wie na ten temat to proszę o opinię.

KORSAKOW
06-02-2013, 03:14
moja opinia jest taka że

1. zaiwestuj w moskitere z monej siatki, i zamocuj ją w tem oknie przy któym leg sie libi wygrzewać, promienie słoneczka dobrze mu zrobią

2. Czy wogule masz świetlówke UVB? nie dla ludzi, taka dla gadów np: Repti glo 5?

dobra
06-02-2013, 03:18
Tak, mam świetlówkę ale w terrarium a tam on nie lubi siedzieć.

Jacku
06-02-2013, 03:44
Istnieje jeszcze problem wilgotności, która w zimie i CO może spadać nawet do 30 -40% - duuuuuży problem :)
Pozdrawiam:)

Jacku
06-02-2013, 03:47
Legwan nie ma lubić czy nie ... on musi być w terrarium. Poza terrarium może przebywać ale nie non stop :)
Pozdrawiam:)

dobra
06-02-2013, 03:50
No nic może spróbuję go zmusić do siedzenia w terrarium ale to znowu czekają mnie nie przespane noce jak będzie robił rumoru żeby wyjść. Dzięki za rady.

ak850
06-02-2013, 05:31
A to on w nocy nie śpi ??? Moje już wiedzą , że od 18 -stej stopniowo gaszę lampy i pora lulu.

reconnect
06-02-2013, 06:13
a mój maluszek chodzi spac o 22 ;], po nocnym kinie <lol2> a wstaje baaardzo wczesnie bo jak dzwoni budzik o 8 rano to juz nie spi.

dobra
06-02-2013, 06:21
Jak jest na wolności i siedzi na kaloryferze w łazience to śpi ale jak go zamykam w terrarium to dostaje szału i robi rumor niemalże całą noc. I rezultat jest taki że on jest nie wyspany i ja też. Dlatego ciągle zastanawiam się czy to ma sens na siłę go trzymać w terrarium. Ja mam go juz dwa lata (nie wiem ile miał jak go kupowałam) i swoje przyzwyczajenia.

Rysiek
06-02-2013, 09:51
Aby zapewnić mu potrzebne UV dobrym rozwiązaniem będzie Ultra Vitalux - http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=8 . To idealne rozwiązanie dla wędrowniczków często przebywających poza terrarium, czyli nie korzystających z dobroczynnego światła świetlówki. W takim przypadku nie ma sensu stosować jej w terrarium, bo dla kogo ? Ważne jest również, aby zapewnić mu światło, którego w łazience często brak (mam na myśli intensywność światła). Warto również dać na kaloryfer wilgotną szmatkę, ręcznik, aby zapewnić chociaż trochę wilgoci o otoczeniu gdzie przebywa legwan. W ciepłe letnie dni mój gad również dużo czasu spędza poza terrarium, ale cały czas bym go nie zostawiał na zewnątrz. Chyba niemożliwe jest, aby legwanom zapewnić w naszych mieszkaniach tropikalny klimat w jakim żyją.

KORSAKOW
06-02-2013, 10:49
że juz nie wpomne że nagrzewnie "od dołu" jest niwskazane i może powodować problemy zdrowotne,Legwany w naturze nagrzewają sie od słońca

elefantao
06-02-2013, 14:14
jakie problemy?ja używam kabla grzewczgo żeby uzyskać dobrą wilgotność,czy mam z niego zeryzgnować?

Papec7
06-02-2013, 15:30
kabel grzewczy dla uzyskania wilgotnosci to calkiem inna sprawa niz kaloryfer

dobra
06-02-2013, 23:51
Dzięki Rysiek. Taka lampa będzie w sam raz dla mojego lega. te kilka - kilkanaście minut to wystarczająco żeby się nagrzał i dostał odpowiednią dawkę.

Rysiek
07-02-2013, 01:53
Żeby dostał dawkę UV to te kilkanaście minut wystarczy, ale żeby się nagrzał już nie ;-) Ta żarówka nie służy do nagrzewania i za nic nie spełni tej roli. Do tego są promienniki podczerwieni.

dobra
07-02-2013, 02:40
A co do wilgotości to czy są jakieś inne sposoby poza spryskiwaniem, nie wiem np. jakieś nawilżacze?

Co do nagrzewania i oświetlenia UV to dzięki waszym radom mam już jakieś wyobrażenie jak to mu urządze :-)

KORSAKOW
07-02-2013, 06:15
nawilżacze są bodre do dużych terrariów, można też zamontować system automatycznego zraszania (Gardena albo Biofil)

Saurus
07-02-2013, 10:31
zalezy jaki masz kaloryfer w lazience-na takich starych "zeberkowych" byly specjalne pojemniki ktore sie napelnialo woda i wieszalo, jak woda i pojemnik sie podgrzaly to mocno parowala i zwikszala sie wilgotnosc w pomieszczeniu a najbardziej przy samym kaloryferze

Rysiek
07-02-2013, 10:44
Dość prymitywnym sposobem, ale skutecznym w przypadku żeliwnych kaloryferów jest wciśnięcie między żeberka 1-2 obciętych plastikowych butelek i uzupełnianie w nich wody. Legwan tego nie wyleje i nie zrzuci gdy schodzi.

dobra
08-02-2013, 01:30
Rzeczywiście prymitywne sposoby nawilżania przynajmniej są tańsze. Wczoraj wybrałam się do zoologicznego i był tam spryskiwacz ale cena trochę mnie odstraszyła :(

Teraz jak planuję jak urządzić na nowo legowi to mi się to już nawet śni.

A co jest lepsze żarówka czy świetlówka? Jak powinno się umieszczać świetlówkę?

ak850
08-02-2013, 05:15
Zerknij tutaj: http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=4

Beata-Inka
08-02-2013, 13:43
Ja również swojemu legusiowi dałam "wolność wyboru" długo nie chciał wychodzic ze swojego domku. Potem coraz mniej przebywał w nim.Teraz jego ulubionym miejscem jest grzejnik (obciagniety mat.tapicerskim) nad którym ma zawieszona świetl.UVB oraz promiennik. W pokoju przeznaczonym dla niego stoi drzewo na którym czesto zasypia. Sypia tez na drewnianym karniszu na który wspina sie po owym drzewie. W pokoju przez kilka godzin dziennie chodzi nawilzacz. Do tego w pokoju stoi grzejnik elektryczny który włacza sie podczas spadku temp. Mysle ze to dla "dobra" jest jakies rozwiazanie.

dobra
09-02-2013, 01:26
To dość ciekawe jak urządziłaś miejsce swojemu legwanowi. Myślę że zrobię coś podobnego, ale rzeczywiście tak żeby nie siedział na kaloryferze i nie grzał się od dołu. Już sprawdzałam co mogłabym kupić. W następny weekend będę wszystko urządzać dla niego. Jak mi się uda i zwierzak będzie zadowolony to dam wam znać.

Saurus
09-02-2013, 01:58
Jeśli nie chcesz ogrzewania od dołu, połóż na kaloryferze korek. Korek jest doskonałym izolatorem ciepła, myślę że Twój legwan za pierwszym razem wybrał to miejsce z powoduciepła, ale jeśli teraz zrobisz mu tam ogrzewanie żarówką i położysz korek to nie sprawi mu dużej różnicy i będzie lepiej, bo nadal będzie mu ciepło w jego ulubionym miejscu. Pamiętaj tylko o tym że świetlówka nie daje ciepła i będziesz go musiała ogrzewac żarówką z lustrzanką.

42d3e78f26a4b20d412==