PDA

Zobacz pełną wersję : o której...



bizon
12-02-2013, 12:06
Wiatm,
Chciałem się dowiedzieć o której jedzą wasze legi. Wiem że jedzą kiedy chcą ale mój je ja wracam z pracy około 17 i późnym wieczorem około 20-21. Czy wasze też tak mają? Wydawało by się, że powinien zjeśc coś o poranku, lub około południa jak się nieco wygrzeje.

KORSAKOW
12-02-2013, 12:24
zazwyczaj interesują się żarciem jak posiedzą troche pod promiennikiem (u mnie ok 10-11)

KODZAK
12-02-2013, 14:16
JA SWOJEMU WKŁADAM JEDZONKO Z SAMGO RANA I WIDZE BARDZO CZĘSTO JAK JJE ALE ŻEBY JADŁ O OKREŚLONYCH GODZINACH TO RACZEJ ODPADA LECZ CZĘSTO WIDZIAŁEM ŻE JJE PRZED SAMYM POJŚCIEM SPAĆ TZN DOJADA

Pogs
12-02-2013, 14:33
no, moj tez musi cos przegrysc zanim pojdzie spac.. a w dzien to zawsze w okolicach 12-13.. nastepnie w ciagu dnia wskakuje mi na kolana po swoje chrupki (16-17), a jak ma w misce cos za czym nie przepada to tez przed ulozeniem sie na poslanku wskakuje po chrupeczki... kladzie sie zazwyczaj o 22:30 - 23:00, czasem siedzi razem ze mna do oporu.. czyli gdzies do 04:00, ale spi juz wtedy jak susel pod lampami.. :)

xKubax
13-02-2013, 01:20
moj tak okolo 12.00 zaczyna , pozniej po trochu w ciagu dnia jak ma ochote cos "wrzucic na zab" i podobnie jak u innych bardzo czesto lubi skubnac cos przed snem - hmmm moze powinienem go tego oduczyc ?!

dorota29
13-02-2013, 01:43
ja lampe wlaczam mojemu kolo godz 6:30,wtedy kiedy sie budzi.
od razu dostaje jedzonko ale jesc idzie tak po godzinnym wygrzewaniu sie
pozniej jeszcze cos w ciagu dnia skubnie

ak850
13-02-2013, 03:11
20-21 ??? moje legi o tej porze już dawno śpią .Objadanie się przed snem nie jest zdrowe ( spowolniony metabolizm)

Rysiek
13-02-2013, 03:16
Zgadza się, dobrze jest nie dawać legwanom jeść na ok. 2 godziny przed zgaszeniem światła.

Darius
13-02-2013, 04:05
Mój je po chwilowym wygrzaniu sie a potem co ostatnio mnie bardzo bawi to je wtedy kiedy widzi ze ja cos wsówam :)))tak najczesciej kolo 16:00 ale nie zawsze jadam regularnie wiec to nie kwestia tej samej godziny ale chyba tego ze widzi ze ja jem i tez sobie przypomina o zarciu.

bizon
13-02-2013, 04:45
Własnie miałem dylemat odnoście jedzenia o późnej porze. Ale dlaczego mamy im czegoś zabronić skoro chcą ? W naturze nikt im nie zabiera jedzenia tylko dlatego że już jest późno. Skoro ma żarcie cały czas w misce sam wybiera odpowiednią porą jaką chce. Przecież nikt go nie nauczył jeść o tej godzinie. Co myślicie dawać czy nie ??

KODZAK
13-02-2013, 05:06
Darius ja rowniez zauważyłem że ja stawiam talerz z jedzeniem na wersalce(bo tu przeważnie jjem) to i leg rusza sie i idzie do swojej miseczki cos przekąsić

Sipe
13-02-2013, 06:11
Mój smok wstaje ok. 6:00-8:00, jeść dostaje z rana do dwóch misek w terra, w jednej (białko z jajka, koperek, szczypiorek, groszek, marchewkę, ser biały itd.) , a w drugiej (granulat Iguana stick). Sam z rana luka do kuchni czy już mu nakładam. Je od razu jak mu podam. Zjada dużo, i najczęściej je jak ktoś jest w domu, na kolacyjkę przed snem tez musi coś przekąsić. Wodę pije codziennie i zawsze przy mnie. Ma 12 miesięcy od wyklucia i ok. 85cm długości :D

Mad
13-02-2013, 06:45
"ser biały itd."

Zaraz posypią się gromy.

Dodam, że słuszne:))

ak850
13-02-2013, 07:30
Nie tylko za ser ( a białko z jajka to co ?? )

Jacku
13-02-2013, 11:58
noo jak jedzie na "dopalaczu wzrostu" to się nie dziw, że tak ładnie rośnie ... a żeby sprowadzić Cię na ziemię polecam obowiązkowo pkt 29 FAQ
Pozdrawiam:)

Mad
14-02-2013, 05:05
Akurat białka jajka w śladowych ilosciach zwłaszcza u młodych legwanów się nie wyklucza.


Cytat z zamieszczonego na tej stronie opisu gatunku
"Wystarczy jak raz w tygodniu podamy legwanikom świerszcze, noworodki mysie, skrobane chude mięso, gotowane jajko"

Sipe
14-02-2013, 11:30
Jeżeli nie powinno się podawać, to wyprowadzcie mnie z błędu ... na początku nie dawałem mu białka z jajka, ani białego sera, do czasu aż dowiedziełam się od pana z wystawy terrarystycznej w Krakowie na ul. Krowoderksiej 21 (która teraz trwa), że jeżeli jest tak młody i tak duży, to trzeba mu zwiekszyć dawkę białka, aby wzmocnić kości ... polecił białko z jajka i ser biały ... dostaje równiez witaminki takie jak reptimineral H, coś nie tak ? piszcie ...

dorota29
14-02-2013, 11:57
w Ksiazce W.Borkowskiego twarog chudy i jajka sa zamieszczone w diecie legow.
Na pewno nie podawaj tego codziennie ale raz na jakis czas nie zaszkodzi.np 2razy w miesiacu
no chyba ze sie myle...ale inni pewnie zaraz napisza swoje zdanie na ten temat

bizon
14-02-2013, 12:02
Białko jajka raz na jakiś czas owszem, ale z białego sera zrezygnowałbym w ogóle.

dorota29
14-02-2013, 12:11
no ja swojemu nie dalam i nie dam bialego sera,przynajmniej teraz jak jest malutki
tez pozdrawiam

Sipe
14-02-2013, 13:00
OK, rozumiem. ... powiedzcie co mu mogę dawać, bo wszędzie mówią co innego ... czy mogę dawać np. gotowaną marchewkę, groszek z puszki ? Napiszcie m co dawać oprócz zieleniny ..., bo wiecie jak jest mały to w zimie jeszcze nie ma problemu, ale ja chce go juz powoli przyzwyczajać do czego innego. Bo jak urośnie to w zimie będzie trzeba wydawać bardzo dużo kasy na zieleniane, gdzie koperek kosztuje ok. 3zł za wiązkę w Krakowie. Napiszcie co mogę mu dawać bez obaw z warzyw, owoców itd.

Sipe
14-02-2013, 13:04
@Liście, pędy, kiełki:
liście rzodkiewki
liście groszku
liście malin
liście jeżyn
liście truskawek
liście winorośli
pędy i liście morwy
natka marchewki, pietruszki, koperku
szczypiorek
kiełki zbóż
lucerna - kiełki, rośliny dorosłe, rośliny suszone oraz w postaci tabletek
mlecz
kiełki słonecznika
babka
koniczyna
rzeżucha
zioła (np. bazylia, melisa )
botwinka
koniczyna
kapusta pekińska (małe ilości)
sałata (małe ilości i tylko z pewnego źródła np. własnego ogródka)

@Warzywa:
marchewka
ogórek
brokuły
kalafior
por
seler
pomidory
zielony groszek
kukurydza
dynia
brukselka (w małych ilościach)

@Owoce:
jabłko
pomarańcza
banan
kiwi
śliwki
gruszki
brzoskwinie
suszone owoce
winogrona

@Białko zwierzęce:
świerszcze
drewnojady
mysie noworodki
jajko


Proporcje w diecie:
Liście, pędy, kiełki i kwiaty -> 60%*-80%
warzywa -> 20-30%
owoce -> 10%
białko zwierzęce - 10% lub w ogóle

Czy taka dieta jest w pożądku ?

dorota29
14-02-2013, 13:16
marchewke starta,kap.pekinska,brokuly,listki fasolki,rzezuche itp
nie dawaj salaty!

Rysiek
15-02-2013, 02:41
Brokuły i pekińska to kapustne i podawaj tylko w niewielkich ilościach jako dodatek do zimowej diety. Latem z kapustnych zrezygnuj (z sałaty też). Jajko raz na jakiś czas również zimą dla urozmaicenia i wzbogacenia diety. Sera nie dawaj. Najlepsze roślinki łakowe - mlecz, koniczyna, jasnota, lucerna, babka itp. Ta dieta którą podałeś jest prawie O.K. Białka zwierzęcego nie musi być wcale dla zdrowego osobnika ;-)

42d3e78f26a4b20d412==