PDA

Zobacz pełną wersję : Power Sun



Rysiek
23-02-2013, 08:38
Korzystajac z tego, że mały ruch na forum z powodu Świąt Wielkanocnych chcę opisać nowe źródło światła, ciepła i UV na polskim rynku terrarystycznym. Jest nim żarówka Power Sun firmy Zoo Med, która może być alternatywą dla świetlówek terrarystycznych, jak również dla oświetlenia typu HQI. Jest to żarówka o typowym, dużym gwincie dająca dużo światła, zastępująca częściowo promiennik podczerwieni i co najważniejsze emitująca UV na dużo wiekszą odległość niż świetlówka. Ta ostatnia cecha pozwala zastosować ją w średnich,a szczególnie dużych terrariach. Ze wzgledu na dużą ilość wydzielanego ciepła nie nadaje się do małych terrariów. Jest zalecana dla gadów nawet o dużym zapotrzebowaniu na UV, dla legwanów również . W przeciwieństwie do Ultra Vitalux można ją stosować tak jak świetlowkę, czyli przez cały dzień. Jest dostępna o mocy 100W i 160W i dlatego bezwzględnie musi być stosowana w oprawce PORCELANOWEJ. Koszt zakupu tej żarówki jest duży, bo wynosi ponad 200zł, ale biorąc pod uwagę to, że określony przez producenta czas świecenia to 10000 godzin ( ok.2,3 roku = 3-4 świetlówki ) do tego dużo wieksza efektywność naświetlania gadów UV stwarzają z tej żarówki ciekawą propozycję dla terrarystów. Podobną żarówkę oferuje firma T-Rex, ale opiszę to następnym razem. Świąteczne pozdrowienia wszystkim ! Rysiek&Gucio
Ps. Nie myślcie, że za reklamę produktu mam jakieś profity ;-)))

Gimlir
23-02-2013, 09:23
czy do terrarium o wymiarach 140cm wysokosc 90cm dlugosc i 55cm glegokosc starczyla by jedna taka zarowak czy potrzeba by bylo dwie ?

Rysiek
23-02-2013, 10:13
Jedna i to 100W by wystarczyła jako źródło UV, promiennik. Do tego jakiaś żarówka typu "spot"(lustrzanka) np. Philipsa za 4zł lub z Piły za 2zł. Zobaczysz jaką temperaturę osiągniesz za pomocą tych źródeł światła. Jako UV Power Sun wystarczy.

Marblo
23-02-2013, 12:23
Na zywo mozna poogladac ta zaroweczke w Zabrzu w slkepie zoologicznym w centrum handlowym Platan, ostatnio tam bylem i widzialem to cacko ;))))

pucior
23-02-2013, 15:22
Czyli taka jedna zarówka daje cieplo, promienie uv itp. ?? dobre ;] wtedy by nawed taniej wyszlo ... tylko droga ta zarówka

Saurus
24-02-2013, 01:35
no tak, ale taniej niz kilka swietlowek...o co chodzi z ta oprawka? taka gdzie sie zarowe wkreca tylko ze zamiast np. plastikowej porcelanowa? i czy taka zarowka 160W wystarczy na ogrzanie okolo 1800-litrowego terra?

yuchas
24-02-2013, 03:44
Super sprawa,szkoda ze juz zdazylem zamowic ultra-vitalux bo tak bym sie zdecydowal na ta zarowke

Fatman
24-02-2013, 03:51
Hmm jest pewien problem natury technicznej. Normalna swietlowka UV w terra nie dziala przy duzej temperaturze, znaczy nie nagrzewa sie mocno. Power Sun jest rowniez promiennikiem, czyli dziala przy dosc duzych temperaturach, a wtedy wystarczy, ze kapnie na nia kropla wody i od razu peka (200 zl piechota nie chodzi).
Czy ktos juz moze jest szczesliwym wlascicielem Power Suna?

yuchas
24-02-2013, 04:32
Sluszna uwaga,ale z drugiej strony mozna zastosowac gleboki klosz i przy spryskiwaniu terra woda sie tam nie dostanie.Pozostaja tylko kichniecia lega przy ktorych leca dosc spore krople ale zazwyczaj na boki.

Rysiek
24-02-2013, 08:38
Żarówki są przeważnie umieszczone z góry. Równie szybko pękł by promiennik. Jeśli sami wodą Power Suna nie polejemy (czy jakiejkolwiek innej żarówki) nie pęknie ;-) Yuchas, Ultra Vitaluxa nie żałuj, to też dobre źródło UV.

yuchas
24-02-2013, 09:41
Ultra-Vitalux jest oki,ale bardziej by mi odpowiadal Power Sun poniewaz mam narazie nieoswojonego legwana i nie chce go brac na sile na rece do naswietlania.A w terra zbytnio nie mam mozliwosci naswietlac go z odleglosci 1 m (troche to bedzie uciazliwe ale do rozwiazania)
pozdr

elefantao
24-02-2013, 10:00
a ten power-sun emituje tez uvb?

Rysiek
25-02-2013, 02:49
Oczywiście, że emituje UVA i UVB, zdecydowanie skuteczniej na większe odległości niż świetlówka. Producent podaje, że emisja UV żarówki Power Sun 160W wynosi do 6 stóp ( 1,8m ).

afrox
25-02-2013, 04:16
Witaj Ryśku! Bardzo mnie zaciekawiłeś tym Power Sun'em...Czy mógłbyś jeszcze powiedzieć gdzie go można dostać?
Tak przy okazji chciałbym Cie jeszcze podpytać o Twoje terra Gdyż muszę swojemu smokowi zbudować nowe - duże już terra i chciałbym zrobić coś na wzór tego twojego....Mam nadzieje że się nie obrazisz że ściągam z Ciebie ;)... Czy mógłbyś mi powiedzieć, w jaki sposób mocowane są szyby oraz jak rozwiązaliście problem dźwiczek?? Pamiętam, że robione było przez szklarza, ale może możesz mi coś powiedzieć na ten temat...Byłbym wdzięczny...

Rysiek
25-02-2013, 10:22
Po to piszę na forum, bo bardzo lubię te zwierzaki i zależy mi na tym, aby miały dobrze. Gdybym swoje "patenty" miał tylko dla siebie nie pisałbym o tym na forum. Możesz śmiało kopiować :-) Terrarium ze szkła łatwo utrzymać w czystości, ale klejone, takie jak mam trudno rozbudować do wiekszych rozmiarów. Już to przerabiałem. Lepsze jest szklane, ale w drewnianych lub alu profilach. Łatwiej rozbudować. Jeśli to ma być ostatecznych rozmiarów terrarium, może być klejone, opis przesyłam na priva. Na forum ogólny opis gdzieś był. Co do Power Sun to żarówka ta była na giełdzie w Świętochłowicach, w centrum handlowym Platan w Zabrzu i przypuszczam, że można ją będzie kupić w dobrych sklepach zoologicznych. Podobna, ale jeszcze się z nią nie spotkałem w Polsce jest T-Rex UV Heat.

Rysiek
25-02-2013, 10:37
Nook i meg11 dobrze sie sprawują :-))) Jest już zdjęcie żarówki i opakowania, oraz opis umieszczony dzięki Jacku - http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=4 . Jutro wieczorkiem postaram sie o dokładniejszy opis ze strony technicznej tej żarówki.

Gimlir
27-02-2013, 13:33
Witajcie. Nie bede zakladal nowego tematu wiec pytam tutaj.

Jestem w trakcie budowania terrarium i teraz robie oswietlenie i w zwiazku z tym chcialem poradzic sie was czy to co robiewystarczy.
Na terrarium o wymiarach 139 wysokosc 88 dlugosci i 55 glebokosci chce dac dwie swietlowki 61cm 4% (w szczecinie nie jestem w stanie znalezc Power sun ani Repti glo 5%) do tego zarowke grzewcza i zastanawiam sie nad nocna ale nie wiem czy akurat nocna zarowka jest potrzebna legwanowi.
Czekam na wasze opinie i rady za ktore z gory dzieki.

Fatman
27-02-2013, 21:42
Po pierwsze nie wiem po co Ci dwie swietlowki (pomysl o Ultravitaluxie, albo zamow PowerSun lub ReptiGlo przez internet). Poza tym to wszystko zalezy od izolacji termicznej terrarium. Daj jedna zarowe i jak chcesz to dodaj jeszcze waz grzewczy w podlozu. Terrarium jest dosc waskie przy podstawie, wiec jedna mocna zarowka powinna dac rade. Zawsze mozesz dodac druga oprawke, w ktora np. zima bedziesz wkrecal dodatkowa zarowke. Jesli masz jakies konkretne problemy techniczne to pisz na priva.

Jacku
28-02-2013, 01:20
Repti glo znajdzieszez problemu tutaj http://www.gekon.lublin.pl/akcesoriat.php na stronce jej nie umieścił, ale zadzwoń do Gekona on ma ich spory zapas (repti Glo 5.0) no miał 2 tygodnie temu ;)
Pozdrawiam:)

Gimlir
28-02-2013, 04:22
Juz zmienilem zamowienie na Power sun firmy zoo med i na promiennik ceramiczny za co zaplacilem 305zl gdzie 245zloty jest za power sun (ta slabsza) a reszta za promiennik.
Zamowienie zloztlem w sklepie Biofiul.

Darius
28-02-2013, 07:05
nocna nie potrzebna tylko nie potrzebnie podniesie temp w nocy.
A świetlówekm im więcej tym lepiej bo jaśniej ale myślę że obie nie muszą być repti-glo 5.0 tylko jedna taka i druga zwykła tak będzie taniej albo nawet dwie zwykłe świetlówki i naświetlanie Ultra-vitaluxem ja tak właśnie planuje zrobić.

Rysiek
28-02-2013, 08:03
Promiennik porcelanowy dobry jest wtedy, gdy nocą w terrarium chcemy mieć ciemno, a temperatura spada poniżej 20-21*. Promiennik podczerwieni do zastosowania w dzień będzie lepszy gdy oprócz ciepła da chociaż trochę światła i to nie czerwonego lecz żółtego. Światła w terrarium nigdy nie za wiele ;-) Pamiętaj o porcelanowych oprawach do Power Sun i promiennika ! Nie plastikowe, bo od temperatury się wytopią.

Fatman
28-02-2013, 08:46
Nie mow, ze nocna jest niepotrzebna. To zalezy tylko i wylacznie od wymiarow terra i temp otoczenia. Niektorzy maja mieszkania takie, ze mozna lega trzymac bez zadnego ogrzewania (wiem, wiem koloryzuje), a inni takie, ze trzeba ogrzewac terra i to porzadnie.

Rysiek
28-02-2013, 08:52
Fatman, przecież napisałem, że promiennik jest dobry gdy temperatura spada poniżej 20-21*. No chyba, że twój post nie dotyczył tego co ja pisałem ;-)

Fatman
28-02-2013, 23:13
Rysiu odpowiedz byla do Dariusa. :D Zobacz na ktory post odpowiedzialem....
Pozdrowienia dla Slaskiej Sekty Legwaniarzy.

Rysiek
01-03-2013, 09:40
Oki, tak myślałem...:-)

Gimlir
05-03-2013, 03:20
Mam jeszcze jedno pytanie bo czlowiek ze sklepu powiedziel mi ze wysyla domnie zarowke nie 100w tylko 160w i chcialem was zapytac czy na terrarium o wymierach 140cm wysokosci 88cm dlugosci i 55cm glebokosci to nie jest za mocna zarowka ???
z gory dzieki za odpowiedzi.

Fatman
05-03-2013, 07:51
Powinna byc ok. Jak cos to uzyj sciemniacza.

42d3e78f26a4b20d412==