PDA

Zobacz pełną wersję : 45cm



Dez
27-02-2013, 11:01
w jakim wieku jest leg o tej dlugości?

Marblo
27-02-2013, 12:23
Nikt Ci konkretnie nie odpowie na to pytanie. Wielkosc legwana zalezy od bardzo wielu czynnikow.

Darius
28-02-2013, 06:50
To jest raczej młodziak (Parę miesięcy) ale tak jak napisał Marblo to zależ od wielu czynników np: żarełka jakie dostawał, warunków w jakich był chowany temp, naświetlanie UV, itd... A zresztą masz tutaj cytat z FAQ-a :) on ci chyba najlepiej odp.

"Młodziutkie legwaniki zaraz po wykluciu mają 11 gram wagi i długość 75 mm. Średni dzienny przyrost długości wynosi 0,27 mm. Po ukończeniu drugiego miesiąca mają 30 cm, po pierwszym roku 60 cm, a po dwóch latach 120 cm. Wielkość zależy od warunków hodowlanych, diety oraz podawanych preparatów witaminowo-mineralnych. W terrariach legwany dorastać mogą do i tak imponującej długości 150 cm. i dożywać do 20 lat"

Dez
28-02-2013, 22:24
dzięki....

afrox
01-03-2013, 07:01
co do wypowiedzi Dariusa...ja wyczytałem gdzieś że po 1 roku mają ok 100 cm...a w terra dorastają średnio do: 150 cm samice, 170 cm samce...... no i tak sie zastanawiam co mam myśleć... mój Fredek ma prawie rok (w sumie to nie wiem czy to Fredek czy Fredzia) i osiągnął ok 75 cm... no i tak sie zastanawiam czy to dużo jak na jego wiek czy mało... i za nic nie moge dojść czy to ON czy ONA...co Wy na to?

Rysiek
01-03-2013, 09:47
Tym się nie przejmuj, bo to nie są "sztywne" miary. Bywa różnie i zależy od wielu czynników.

kubus
03-03-2013, 02:58
ja widziałem lega miał 75cm i półtora roku

Sipe
08-03-2013, 15:21
Mój leg ma ok. 90 cm w wieku 1 roku od wyklucia (1 kwietnia) ... duży co nie ? cieszę się bo nadal rośnie :D teraz powienien mieć wg skali 60 cm , a jest większy o 30 cm .. :) Ale teraz daję mu więcej białka, żeby mu kości wzmocnić :D

Fatman
09-03-2013, 00:34
O kur.... rozpetales wlasnie nastepna wojne z tym bialkiem........

Marblo
09-03-2013, 00:43
Hehe jeszcze napisz ze wiekszosc zwierzecego i dostaniesz od Niki kijem po glowie, a ona doskonale wie jak sie tego uzywa :D :D :D :D :D

Fatman
09-03-2013, 08:03
Za napisanie na tym forum, ze sie podaje bialko zwierzece, pozniej niz w pierwszym roku zycia, powinni dawac bana i zglaszac do TOZu.

meg11
09-03-2013, 08:20
sipe nie potrafi czytać..
już kiedyś było duuużo na temat podawania białka przez Sipe'a jego legwanowi, ale widocznie nic go to nie nauczyło..

specjalnie się pofatygowałam i przeszukałam archiwum, w razie jakby się próbował bronić i pisać, że nie wiedział że nie wolno dawać..

trochę było o tym w topicu pt. "o której" i "dieta" ;)

Fatman
09-03-2013, 08:27
Takim ludziom sie nie da wytlumaczyc. Pisze taki "terrarysta", ze jego legwan swietnie rosnie..... Ehh jakbym bral anaboliki to tez bym rosl. Chlopie idz po rozum do glowy i przestan zabijac swojego legwana!
Tak to Meg bywa, ze piszesz FAQ, opisy, milion postow na forum, a inni i tak sa madrzejsi.

elefantao
09-03-2013, 09:02
zapodaj mu jeszcze anapolon i omadryn:-)

Sipe
10-03-2013, 00:57
Ale przeciez ja mu nie daję białka zwierzęcego (świerszcze, noworodki), tylko białko z jajka ... i to nie w dużych ilościach, nie wiem z kąd ten cały bulwers ...

meg11
10-03-2013, 01:10
"Mój leg ma ok. 90 cm w wieku 1 roku od wyklucia (1 kwietnia) ... duży co nie ? cieszę się bo nadal rośnie :D teraz powienien mieć wg skali 60 cm , a jest większy o 30 cm .. :) Ale teraz daję mu więcej białka, żeby mu kości wzmocnić :D"

..stąd :/

Sipe
10-03-2013, 01:32
Meg, ale więcej białka z jajka, a nie zwierzęcego .. chyba że białko z jajka jest białkiem zwierzecym ... A białko wzmacnia kości poprzez dostarczenie witamin do organizmu, a jeżeli jest większy niż powinien na swój wiek, to kości ma słabsze ... a białko z jajka wzmacnia te kości ... jeżeli się mylę to przepraszam :((

meg11
10-03-2013, 01:36
instrukcja_podawania_białka;) (http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=11) - kliknij tutaj i przeczytaj:)

Sipe
10-03-2013, 01:40
Białko jest budulcem kości ... a w misce ma dużo dużo więcej niż samo białko, białko u niego jest tylko dodatkiem, więc je to co mu odpowiada. Do miski daję mu jeszcze ogórka, pomidorka, marchewkę (gotowaną bo surowej nie lubi) koperek, szczypiorek, groszek konserwowy (mało), koraliki Iguana stick, z sera białego zrezygnowałem tak jak mówiliście żeby nie dawać. Jeżeli widzicie coś złego w tej diecie to piszcie śmiało. Teraz robi się cieplej to będzie jedząko rosło na polach na wsi .. będę mu przywoził... w tamto lato co tydzień jeździłem po zieleninkę i brałem na cały tydzień ... zieleninkę brałem z pól gdzie samochody nie jeżdżą, jest czystko i środowisko nie jest skarzone :))
Pozdrawiam

Sipe
10-03-2013, 01:45
Po tym co przeczytałem , będę musiał jednak mu ograniczyć ilość białka ... Będzie dostawał raz na miesiąc :))

Sipe
10-03-2013, 01:46
I dzięki meg za info :))
Pozdrawiam

Fatman
10-03-2013, 02:28
Sipe zapomnij teraz o warzywach. Dawaj mu mlecza, koniczynea... czytaj w dziale legwan...Wszystko potrzebne rosnie na zewnatrz..

Sipe
10-03-2013, 02:40
Fatman, wiem że muszę zapomnieć, ale jeszcze nie wiem czy coś już urosło ... Za tydzień będę poza miastem, jak coś będzie to napewno coś mu przywiozę :)) A w to lato będę już powoli go przyzwyczajał na polne spacerki ... bez szelek, bo podobno szelki to głupi pomysł. Mólili mi na wystawie że powieniem jechać z nim gdzieś poza miasto na łąke gdzie nie ma drzew, bo nawet jak by mi gdzieś zaczoł uciekać to na łące go bez problemu dogonię. :)) Czekam jak na polku będzie coś koło 25-30 stopni C .. taka temperatura moim zdaniem jest odpowiednia, waszym też ?? I napiszcie co sądzicie na temat tych spacerków ?

Papec7
10-03-2013, 02:43
no nie jestem pewien czy go dogonisz i nie wydaje mi sie to dobrym pomyslem nie lepiej zrobic mu woliere ??

Fatman
10-03-2013, 02:48
Nie wiem czy Michael Johnson go zdola dogonic, ale Ty napewno wiec daruj sobie spacer z legwanem na luzie, przynajmniej teraz, bo bedzie kolejny post typu: Ratunku uciekl mi legwan!!!.

meg11
10-03-2013, 02:57
nie no ręce opadają..
Sipe skąd ty bierzesz takie pomysły.. ledwie jeden problem został Ci wyjaśniony, to Ty znów wyskakujesz z czymś jeszcze bardziej banalnym, żeby nie napisać, że głupim..
masz młodego legwana i chcesz z nim luzem wychodzić na dwór? :|
na forum są ludzie mający legwany od kilku dobrych lat, może niech oni się cos wypowiedzą na ten temat..
ja bym się nie odważyła.. no chyba, że chcesz się pożegnać ze swoim pupilem..

przeczytaj ten topic cały, dla wszystkich śmiałków, ku przestrodze..

http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=8204&t=8204#reply_8204
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=8238&t=8238

Rysiek
10-03-2013, 03:31
Sipe, nawet Gucio łbem kręci jak słyszy gdy mu czytam o Twoich pomysłach :-) Miałem okazję gonić swojego legwana i dopiero przy pomocy sąsiada udało się go złapać. To już historia. Jeśli marzy Ci się legwan wygrzewający się na słońcu to zrób mu wolierę jak radzi Papec. Jeśli masz własny ogród z niskimi drzewkami odizoluj siatką jedno z nich (dokładnie) i wpuść tam legwana. On raczej nie będzie starał się wyjść, tylko poszuka wygodnego miejsca na drzewie, a Ty w razie potrzeby ściągniesz go z 2-3 metrowego drzewa. W otwartym terenie masz małe szanse go złapać, a gdy rosną drzewa możesz być pewny, że poszuka najbliższego i zwieje wysoko, jak najwyżej. Robiłem takie próby z wynoszeniem gada na zewnątrz, ale zrezygnowałem z tego i siedzi teraz w słońcu na balkonie. Pamiętaj, że na zewnątrz to całkiem inne zwierzę niż w domu. Dziczeje i często wrogo reaguje.

Sipe
10-03-2013, 03:51
To info uzyskałem na wystawie terrarystycznej w Krakowie na ul. krowoderskiej .. To oni mi to wszytko popowiadali ...

Sipe
10-03-2013, 03:55
a właśnie w tym problem że ja nie mam działki, ani ogródka :( tzn. że mój legwan nie zobaczy nigdy jak jest na polku ? Balkonu też nie mam :((

Papec7
10-03-2013, 13:55
mozesz wstawic siatke do okkna zawsze to lepsze niz legwan ktory nawial

Sipe
10-03-2013, 23:36
Ja właśnie planuję na lato wstawić siatkę w ramki okna, tzn. że jak okno będzie otwarte to legwan nie będzie miał bezpośredniego kontaktu by mógł uciec. No mam nadzieje że się zgodzicie że to dobry pomysł :))

42d3e78f26a4b20d412==