PDA

Zobacz pełną wersję : Witaminki



KODZAK
13-03-2013, 07:59
Wiem że ten temat był juz sporo razy wałkowany i kiedyś nawet czytałem posta związanego z miom dzisiejszym pytankiem ale jakoś szperam i szperam i nie moge znaleźć odpowiedzi a chodzi mi o to że mam multovitaminum które bardzo odpowiadają mi z tego względu że są bardzo małe, w tabletkach i latwo bym je ukrył w jedzonku a mój Gebek jak tylko wyczuje że jedzonko jest posypane witaminami to go nie ruszy. Jak by ktoś mógł mi odpowiedzieć czy składniki są odpowiednie i wystarczające dla legwana do będę wdzięczny
Skład:
Witamina A -1250j.m
WitaminaB1 -5mg
Witamina B2 -2,5mg
Witamina B6 -1,5mg
Witamina C - 25,0 mg
Witamina D3 - 500j.m
Witamina E -2,5mg
Witamina PP - 5,0 mg
d-Pantotenian wapnia -2,5mg

Jacku
13-03-2013, 10:46
Można stosować multiwitaminę u gadów w dawce 1 tabletka na 1-1,5 kg masy ciała na miesiąc.
Pozdrawiam:)

Jacku
13-03-2013, 11:23
nie mogę odszukać dlaczego powinno się przed podaniem multiwitaminy zmywać z niej tę czerwonawą otoczkę, ale pamiętam, że powinno się to robić.

Jacku
14-03-2013, 01:11
Sprawdziłem tzn. konkretnie Celtic sprawdziła, że otoczka może zostać. Chodziło o inny środek.
Pozdrawiam:)

Rysiek
14-03-2013, 05:24
Skład dobry, widziałem gorsze :-)

KODZAK
14-03-2013, 12:39
dzieki wielkie ale mam jesz tylko jedno pytanko czy dawkowanie ma być jedna tabletka na miesiąc tak jak napisał Jacku ? bo mój gebek nie waży jeszcze kilograma

Jacku
15-03-2013, 00:04
Zważ go i podziel tabletkę mniej więcej do jego wagi - np. jak waży o,5 kg to podaj mu 0.5 tabletki. Możesz tę dawę, jesli uznasz, że i ta jest za duża objętościowo podzielić ma mniejszą i dać dwie mniejsze dawki np. 2 x w miesiącu. Nie musi to być aptekarska dokładność, ale lepiej podawać mniej witamin, bo ich nadmiar może być groźniejszy niż chwilowy niedobór.
Pozdrawiam:)

Jest też inny sposób troszkę nowatorski - możesz wziąć witaminy dla gadów w proszku i po ich lekkim zwilżeniu (najlepiej wodą mineralna niegaz. lub przegotowana lub odstana) zrobić z nich małe kuli i pozostawić je do wyschnięcia w temp. pokojowej ( jakiekolwiek podgrzewanie np. suszarką do włosów może sprawić, że niektóre witaminy stracą swoją pełną wartość ). Musisz kulki (czy co ci tam wyjdzie :))) ) dobrze ubić, a po odparowaniu wody zostanie Ci mała witaminowa tableteczka, którą z powodzeniem możesz ukryć w pokarmie. I jak wyżej ... jeśli uznasz, że tabletka wyszła ci większa i dawka dzienna może zostać przez niego wykryta, podziel ją na dawki mniejsze i podawaj częściej, nie przekraczając dawki zalecanej przez producenta.
Pozdrawiam:)

42d3e78f26a4b20d412==