PDA

Zobacz pełną wersję : kochane smoczki



bajkabarbara
02-04-2013, 11:00
Witajcie.Kupilam 2 tygodnie temu dwa zielone leguany.wiekszy ma okolo 25 cm,bez ogona,a mniejszy 12 cm,bez ogona.Po przywiezieniu do domu - dostaly terarium razem z zlowikiem greckim urodzonym w 2003 roku.Oczywiscie tez duzo warzyw,i specjakne granulki pokarmowo-witaminowe.Dlatego musze tylko posypywac im warzywa specjalnym proszkiem (wapn).Nastepnego dnia wzielam tego wiekszego na reke,(pewnie ,ze pazurki to ma dlugie)ale ..jak zaczelam glaskac go po glowce i pyszczku i troszke dmuchac cieplym oddechem w karczek ,to natychmiast zamknal oczka i przelazl na moje ramie.Potem z drugim to samo.Akurat mialam truskawki - takze po pokazaniu przed oczy (legwanom) ten wiekszy otworzyl pyszczek i doslownie zaczal polykac truskawke,a sok wylazil mu przez nozdrza,troszke sie przerazilam,ale za chwilke znieruchomial z podniesiona glowka i ..zamknal slepka.Ten mniejszy narazie - do tej pory jeszcze boi sie jesc z reki.teraz mijaja dwa tygodnie - i wczoraj wieczorem spalila mi sie zarowka specjalna dla zlowi i legwanikow. Zlow - to nie problem ,bo potrzebuje ciepla 3 godziny dziennie.Ale legwany wiecej.Wlaczylam ogrzewanie na 22 stopnie,ale.. pomyslalam ,ze je wezme pod koldre ,do lozka.I faktycznie.:-))Te dranciuchy maja pazurki,ale lezac na mnie (okryte koldra) jakos te pazurki bylu nieaktywne.Natomiast rano jak juz sie obudzily - to znowu nieco drapiace sie zrobily.Nie wiem na czym to polega,ale jakos zwierzeta bardzo szybko sie u mnie oswajaja.Mam papuzke nimfe,i po 3 tygodniach chodzi ze mna i z psem na spacery.Siedzi wtedy jak przyklejona na moim ramieniu.Ma swoja duza klatke,ale zawsze otwarta.Wchodzi do niej tylko na ,,jedzonka,,Teraz tez siedzi mi na kolanie :-)) Nie bardzo to wszystko rozumiem.Moze trafiam na wyjatkowe egzemplarze,albo po prostu kocham te moje zwierzaki.Mam ich wszystkich mnustwo foto.Legwaniki pozuja przeslicznie.Papuzka tez.bajkabarbara

meg11
02-04-2013, 11:20
czy ja dobrze przeczytałam, żółw i legwany w jednym terrarium? :|

bajkabarbara
02-04-2013, 11:26
Tak ! I wcale sobie nie przeszkadzaja :-))Razem cala trojka je z jednej miski,a jak chce im zrobic przyjemnosc - to biore wielka mise - pelna roznosci - i klade na srodku pokoju - i cale towarzystwo sie obrzera.:-)) Czasem jednemu ,czy drugiemu podkladam jakis kasek przed nos i jedza :-))

Fatman
02-04-2013, 12:56
Radze Ci szybko zalatwic drugie terrarium bo za niedllugo mozesz sie zdziwic jak Korsakow. Znajdziesz zolwika w czesciach.... Jesli bedziesz mial wiekszego pecha bedziesz musial miec 3 terraria jak masz 2 legwanie samce, a jeden bedzie mniejszy....

Ehhhh ludzie czytajcie wiecej o zwierzetach, ktore "hodujecie".

Cross
02-04-2013, 13:09
Radzę uważać ,bo żółw może sobie za cel obraćogon legwana.,szczególnie małego .Wiem bo sam mam 2 żółwie.Nie chcę straszyćbo to przyjemnie jak wszsytkie zwierzęta żyją razem i życzę ci ,żęby tak zostało bez ekscesów.U mnie np.pies ma drgawki nerwicowe jak widzi legwany ,ale jak chodzą koło niego to ię boi i ucieka .Heh..twardziel

KRB
02-04-2013, 14:44
..... a swistak zawija je w te sreberka???;))))))))

reconnect
02-04-2013, 15:00
...2003 roku.Oczywiscie tez duzo warzyw,i specjakne ...

ej sorki ze tak powiem legwany nie sa warzywożercami!! poczytaj FAQ czlowieku, poczytaj info na stronie! nakarm je liśćmi a nie warzywami!! kup świetlówke UV i zmien terarium na "pionowe" bo zapewne masz małe i w dodatku "poziome"...
ciesze sie ze twoje zwierzaki sa tak bardzo oswajalne ale chyba nie chciala byś ich stracic po kilku tygodniach :|

dr Robert
02-04-2013, 16:33
Najbardziej tajemnicze zdanie w tym poście to że żółw potrzebuje tylko 3 godziny ciepła. Żółw grecki potrzebuje ciepła cały dzień, wystarczy dowiedzieć się czegoś na temat tego gdzie i jak żyje ten gatunek. Żółw grecki to środowisko zdecydowanie bardziej suche niż legwan. Zresztą żółw nie powienien być stale narażony na kontakty z bardziej aktywnymi z natury legwanami. Legwany to nie koty ! Zamykanie oczu przez legwany (szczególnie świeżo kupione) to zwykle objaw stresu i chęci odizolowania się a nie zadowolenia !

Ten post to przykład fatalnego traktowania dzikich zwierząt jak maskotek.

bajkabarbara
02-04-2013, 23:53
Przed kupieniem ,,smoczkow,, duzo na ich temat przeczytalam.Poza tym mieszkam w holandi i tutaj udzielane sa wszelkie informacje dotyczace hodowli bezposrednio w specjalistycznym sklepie.Ten sklep prowadzi sam hodowca legwanow.U niego kupilam terarium,lampe i oczywiscie daje legwanom WARZYWA - bo nie znam polskiej nazwy specjalnej salaty ,ktora mam im dawac :-))To nie jest salata.Nazywa sie ANDIJVIE - Zlowik ma swoje terarium,ale narazie siedzi ze ,,smoczkami,, :-))Zlow grecki owszem potrzebuje caly dzien cieplo,ale piszac o 3 godzinach mialam na mysli 3 godziny naswietlenia specjalna lampa.Moje legwaniki nie tylko jedza z reki,ale tez od czasu,do czasu dostaje od nich ,,buziaka,, Wyciagaja jezorki .:-))Acha te legwaniki - to sa urodzone w hodowli,w holandi.Pozdrawiam Serdecznie - dziekuje za odpowiedzi barbarabajka

dr Robert
03-04-2013, 01:25
Ja byłbym sceptyczny co do sklepu, nawet specjalistycznego i nawet w Holandii. Jeżeli poradził Ci trzymanie żółwia razem z legwanami to już w nic bym nie wierzył temu sprzedawcy, bo to oznacza, że słabo się zna. Nie wiem co to za lampa, ale jeśli to UV to jest odwrotnie, więcej potrzebuje jej żółw, który żyje na otwartych przestrzeniach niż legwan, mieszkaniec lasu.
Podobnie porady co do stosowania endywii (tak nazywa się ta sałata po polsku) są mało zachęcające. Owszem w zimie, kiedy nie ma mleczu i milionów roślin na łąkach można ją stosować, ale teraz gdy wszystko kwitnie, a na drzewach są młode liście, kwiaty to trzeba zbierać to co jest w naturze. Jeżeli znajdziesz w Holandii kawałek w miarę naturalnej łąki, albo miedzy (taki pas zieleni pomiędzy polami) bez zabójczego stężenia nawozów i środków chemicznych, w co wątpię, ale czego Ci życzę narwij swojemu legwanowi mniszka lekarskiego, wyki i innego ziela. Daj mu gałązki klonu, lipy, czarnego bzu. Jak nie znajdziesz tego w Holandii wyskocz raz w tygodniu do Francji, tam bywają jeszcze zielska dla legwanów i żółwi.
A endywię i warzywa kupuj zwierzętom w zimie.
Na temat legwana polecam niemiecką książkę "Der Grüne Leguane". Poszperaj też w tym forum i przeczytaj FAQ na tej stronie. O żywieniu legwana znajdziesz sporo dobrych informacji (a w dziale żółwie o żywieniu żółwi lądowych. Polecam lekturę, nie faszeruj swoich zwierząt tą "fabryką chemiczną" z holenderskich sklepów z warzywami. Polecam Ci jako zoolog i ten co rozmnażał legwany :).

Jacku
03-04-2013, 01:56
Dr Robert ma absolutną rację. Żółw grecki musi mieć ciepło 35 st pod żarówką cały dzień + UV (też hoduje greckie - Dr Robercie musiałem kupić profesjonalny inkubator jaj gadzich dla moich grekojajek, już niedługo termin klucia. Warunki w inkubatorze wg Pana zaleceń) - a trzymanie Legwanów z żółwiami jest zakazane ( salmonelloza np. która u żółwi jest dość częstą chorobą oraz pasożyty wew. w 90% u żółwi pochodzących z odłowu). Odziel te dwa gatunki i będzie ok :)
Pozdrawiam:)

Jacku
03-04-2013, 01:57
I jeszcze jedno ... Witaj na pokładzie :)))

Fatman
03-04-2013, 02:02
Dlatego tez tak skomentowalem jego posta.

Czlowieku jak chcesz utrzymac 80% wilgotnosci w terrarium z zolwiem greckim? Co do karmienia to rowniez piszesz takie bzdury i nie bron sie Holandia, sklepem i hodowca bo nie przeczytales nawet faq i archiwum tego forum, a bez tego nie powinienes pomyslec nawet o kupieniu legwana. Na 1 stronie opisu jest napisane, ze legwana sie nie trzyma z innymi zwierzetami. Czasami nawet nie trzyma sie 2 legwanow razem o czym Ci juz napisalem. Doczytasz sam dlaczego (pewnie nie, ale to juz Twoj problem). Rowniez pisze czym masz karmic swoje legwany i niestety salata nie jest zalecanym pokarmem (raczej podaje sie ja w zimie w ramach pokarmu uzupelniajacego).

Podsumowujac:
1. w Holandii sa tak samo do d.... sklepy i sprzedawcy jak w Polsce
2. ludzie dalej nie czytaja tego co powinni czytac przed kupieniem gada
3. Powiedz wlascicielowi tego sklepu, ze jest d..., a nie hodowca jak Ci takie rzeczy kaze dawac legowi do jedzenia.

Jacku
03-04-2013, 02:13
W Fatmanie tak się zagotowało, że nawet zmienił płeć Barbary na męską :))))))))))))

Fatman
03-04-2013, 02:21
Napisalem "czlowieku", a to forma bezrodzajowa.... :p

bajkabarbara
03-04-2013, 02:22
Dzieki jJacku wlasnie czytam:-))Wyslalam fotografie moich legwankow do drRoberta ,bo podal mi swoj e-mail.Ostatnia fotografia przedstawia ,,smoczka,,ktory teraz siedzi mi na ramieniu.Natomiast posiadam zlowie wodne juz 5 lat (6 sztuk) tez kupione u tego samego hodowcy.Stosuje sie do jego zalecen i ..maja sie wyjatkowo dobrze.Hodowca powiedzial ,ze zlowik moze przebywac z tej wielkosci legwankami w jednym terarium ,ale wskazane jest obserwowanie jak beda sie zachowywac w/g siebie.Zlowik ma tez swoje terarium.FATMAN zbyt szybko czyta co ja pisze,lub ja pisze nieco niewyraznie :-))
Natomiast mam pytanie.Teraz ten wiekszy ,,smoczek,, siedzi mi na ramieniu i od czasu do czasu lize mi szyje ,,jezorkiem,, co to oznacza ? glodny napewno nie jest bo juz sniadanko .pozd.bab

dorota29
03-04-2013, 07:23
ze skorupy miske se zrobi dla legow:]

Fatman
03-04-2013, 07:52
Ja dokladnie czytam co piszesz i moge Ci powiedziec, ze jesli nic nie wiesz o legwanach, a bierzesz sie za ich hodowle to dlugo one nie pociagna. Napewno dluzej nie pociagnie zolw chowany razem z legwanami. Sluchaj ludzi, ktorzy sie na tym znaja. Ile jeszcze osob ma tutaj napisac, ze legwana nie wolno trzymac z zadnym innym stworzeniem w terrarium...

elefantao
03-04-2013, 08:01
a ja zapytam jeszcze co to za cudowna żarówka.i ile %uvb emituje?

bajkabarbara
03-04-2013, 08:41
Prosilam fatman - nie o krytyke bezustanna,ale o odpowiedz na moje pytanie.NIE WIEM co to znaczy ,ze legwan siedzacy mi na ramieniu wyciaga co chwile jezyczek i dotyka nim mojej szyi.Oczy ma otwarte.Glodny nie jest !Jesli jestes expertem to prosze o odpowiedz ! pozd.bab

bajkabarbara
03-04-2013, 08:45
Elefantao nie mam zielonego pojecia.Dlatego prosilam hodowce o przygotowanie mi wszystkiego co moim smoczkom jest do zycia i szczescia potrzebne.I wcale nie musze sie znac na zarowkach,tak jak nie znam sie na naprawie auta.Wystarczy mi w zupelnosci ,ze taka ma byc !.Natomiast postaram sie zadzwonic do hodowcy z prosba o podanie parametrow.Pozd.barbarabajka

KORSAKOW
03-04-2013, 08:58
polska nazwa tego pokarmu to endywia, szczerze mówiąc przykro sie czyta ten post byłem przekonany że pisze go jakaś 12 latka, a tu taki zawód, no cóż może i pan w holenderskim sklepie ci dużo powiedział ale ja jakoś nie za bardzo bym w to wierzył

z takim podejściem jakie masz (22 stopie, barnie ich pod kołder) długo nie pożyją

KORSAKOW
03-04-2013, 09:01
wącha cie, to jest straszie głupei pytanie jak na kogo komu już udzielono wszystkich wskazówek ;-)

gady "wąchają" jezykiem a zasadzie smakują zapachy...

Fatman na pewno to wie, i na pewno (daje za to ręke) jest lepszym specjalistą niz pan z holenderskiego sklpeu zalecający trzymanie w jednym terra zwierzaków pochodzących z całkowicie odmiennych biotopów...

może pan z holandi przesadził z tym co u nich jest legalne a u nas nie?

locia
03-04-2013, 09:07
nie wiem kogo żałować żółwia , czy legwany ?? może jednego i drugiego??

bajkabarbara
03-04-2013, 09:28
Locia gdybys byla tak uprzejma i przeczytala dokladnie moje odpowiedzi.a zlosc - to pieknosci szkodzi :-))

bajkabarbara
03-04-2013, 09:53
Dzieki - to ,ze gady wachaja jezykiem to wiem.Natomiast jak siedzi mi ,,smoczek,, na ramieniu i wacha jezykiem - to rozumiem ,ze sie mnie do licha nie boi?Wiem ,ze jestescie expertami ,ale to nie powod ,aby w tak obcesowy sposob traktowac innych ludzi.Moja praca polega w wiekszosci z comp i telefonem ,dlatego moge poswiecic moim wszystkim zwierzakom duzo czasu.Mam psa chorego na cukrzyce od 3 lat- prognozy poczatkowe - nie przezyje wiecej jak pare miesiecy.Teraz juz od tego czasu uplynely 3 lata (daje mu codziennie zastrzyk z insulina ) i moj 13 letni syberyjski huski zyje i czuje sie dobrze.Dalej.. mam zlowie wodne-5 sztuk - jeden zadrapal sie korzeniem - wytworzyla sie ropa i wypuklosc (tak jak u ludzi czerak) weterynrz obawial sie jego pazurow i ,,buzi,, tak wiec ja go trzymalam - bo trzeba bylo tego czeraka naciac ,aby wyplynela ropa ,a potem zastrzyk z antybiotyku.Wszystko bylo OK - weterynarz byl pelen podziwu ,ze zlow jest tak oswojony.Nastepnie kupilam papuge nimfe.3 - miesiace temu. Zostala zapakowana do kartonu w rekawiczkach.teraz jezdzi ze mna w aucie,siedzi mi na ramieniu na spacerach z psem w lesie i....spi na mojej rece ,jak dlugo przy comp siedze.Tez jest to nie normalne.Ale tak jest.Wszyscy nawet hodowca tej wlasnie papuzki nie mogl uwierzyc ,jak z nia na ramieniu przyszlam ,aby ..pokazac :-)) Zlow grecki jest juz u mnie rok i tez swietnie sie rozwija.A ..napisalam ,ze uslyszalam ,ze moga razem przebywac ,aby zaczely razem sie akceptowac ,ale nie napisalam ,ze maja ,moga siedziec caly dzien w jednym terarium.Jesli chcialbys zobaczyc jak moje ,,smoczki,, sie boja - to moge wyslac fotografie jak siedza na kwiatach z otwartymi oczami,i jak jeden siedzi mi na ramieniu wcale niezestresowany.Pozd.ser.bab(bajkabarbara)

meg11
03-04-2013, 10:29
dziękuję za wczorajsze fotki, proszę o jeszcze bo sa bardzo ładne:)

Rysiek
03-04-2013, 10:39
Barbaro jeśli prowadzisz korespondencję z dr.Robertem zastosuj się do tego co Ci radzi odnośnie legwanów i żółwa . On wie co robi :-) Tu na forum także otrzymasz trochę cennych wskazówek. Zrobiło się trochę nerwowo, ale mam nadzieje, że emocje miną i dla dobra Twoich zwierząt wyciągniesz odpowiednie wnioski z tego co Ci ludzie tutaj radzą. Sprzedawcy oczekują zysku, ale nie zawsze służą dobrą radą. Przykładem jest ta sałata. Przykrywanie kołderką w przypadku gada niewiele mu daje. On potrzebuje w dzień ponad 30* i ciepło "pobiera" z otoczenia, a nie jak w przypadku ssaków gdzie organizm sam "wytwarza" ciepło. Niedogrzany gad to choroby i źle funkcjonujący układ pokarmowy. Ciepło potrzebne jest do procesów metabolicznych. Dowiedz się jaką masz tą żarówkę w terrarium i napisz na forum, a my ocenimy czy to jest to. Natężenie światła oraz UV jest bardzo ważne jeśli chodzi o wybarwienie skóry, "produkcję" witaminy D3 oraz ogólną kondycję i psychikę gada. Jeśli możesz podeślij mi fotki Twoich pupili - baswis@wp.pl

meg11
03-04-2013, 10:49
nie wiem czy to się Barbarze spodoba, ale znlazłam w sieci fotki legusiów, są piękne..
oto one..

http://plfoto.com/zdjecia/324028.jpg

http://plfoto.com/zdjecia/327099.jpg

bajkabarbara
03-04-2013, 11:03
Odpowiedzialam prywatnie na e-mail - ale to kwestia sciagniecia foto - i zobacz jaki aparat - albo inaczej wytlumacze bajka - to moje logo wszedzie :-))

KORSAKOW
03-04-2013, 12:37
bardzo cieszymy się z twoich sukcesów hodowlanych, ale jeżeli ktoś przychodzi tutaj i pisze że 1. trzyma legwnay z żółwiami w jednym terra, karmi je endywią, itp itd...

to po prostu zostanie dosadnie skrytykowany, a w twoim przypadku ludzi naj bardziej zdenerwowało ludzi stwierazdzenie że w holandii sprzedawcy są w posiadaniu wiedzy wystarczającej przyszłemu hodowcy, jak sie okazało nie są, i niestety z twoim podejściem do tematu (nie musze się znać...) nie wróże ci długiej przygodny z tak delikatnymi jaszczurami jak I.I, powiem ci tak spora cześć ludzi którzy ci odpowiedzieli na posta, posada wiedze na temat legwanów przekraczającą wiedze przeciętnego polskiego (holenderskiego pewnie tez) weterynarza, i nigdy nie powiedzieli że nie musza czegoś wiedzieć, muszą bo zależy im na zdrowiu ich podopiecznych.

jeśli tobie zależy na zdrowiu twoich to zapraszam do lektury, opisu gatunku, faq-u, moze sobie jakąś książke sprawisz?

bajkabarbara
03-04-2013, 13:10
megan - prosze o sprostowanie Twojej wczesniejszej wypowiedzi ! bab

bajkabarbara
03-04-2013, 13:33
Ok - moze masz racje ,ale...Jesli hodowce gadow znam lata - stosuje sie do jego wskazowek dokladnie ,wodne zlowie juz sa ewidentnie dorosle i zyja :-))Dlaczego mam nie uwierzyc dalej ?Byc moze w polsce legwaniki sa sprowadzane ..jako dzikie.Moje to juz ktoras tam chodowlana generacja.Czy jesli np. wszystkie terarium sa w mojej sypialni.Rano (wczesnie) daje im pelna wielka miske roznosci- same wybieraja co im smakuje.Potem biore tego wiekszego legwanika - mojego ulubienca na szerokie lozko .Przedtem od razu uciekal na firanke jak najwyzej ,a teraz wlazi na mnie :-))uwielbia glaskanie i ..dmuchanie ..:-))a pod koldra ..najpierw sie patrzy - kazdy dzwiek otwiera oczy,natomiast mysle ,czuje ze jakos ma cieplo z mojej skowry ,a moze ,po przeczytaniu tych wszystkich odpowiedzi - to jest dziwne - ale jak siedzi na mnie , to jakby te pazurki byly mniej ,,przyczepne,, Wiem ,ze kazdy by tak chcial ..wiem ,ze nie jest to normalne ,ale tak jest.Nie zmyslam ,ani nie wymyslam.Moje legwanki pozuja do foto idealnie.Natomiast fotografie robie precyzyjne ,wraz ze statywem.Prosze foto zobaczyc - jak moje legwanki pozuja na kwiatkach.:-)) Ojej - faktycznie po przeczytaniu wszystkich porad - pomijajac - dziwne zlosliwosci - prosze zobaczyc ! Wlasciwie to moge tylko foto wyslac - lub film ,ktory jutro zrobie :-)) pozd.

meg11
03-04-2013, 13:40
jakby ktoś się nie zorientował- to są owe "smoczki" Barbary:))

KORSAKOW
03-04-2013, 13:41
hmm słuchaj po prostu dr roberta zmiast tego sprzedwcy, różnica między nimi jest taka że sprzedawca sprzedaje rozmnożone przez kogoś legwany a dr Robert je rozmnaża ;-D

bajkabarbara
03-04-2013, 14:06
mg 11 - dzieki - czy one wygladaja na przestraszone ,lub zaniedbane?

reconnect
03-04-2013, 14:47
WOW ale ZAJEfajne zwierzaki!! i swietne zdjęcia! bez kitu masz talent do fotek bab. A co do legwaników to i tak uwazaj na nie i stosuj sie do wskazowek ludzi ktory posiadaja większa wiedze na ten temat niz Ty sama >;]...
jeszcze raz gratuluje małych dinozaurow ;)

Fatman
04-04-2013, 01:07
Wiesz co z legwanem nie jest jak z autem.... :/ Trzeba sie znac na zasadach jego hodowli, zeby przezyl. Dlatego w kazdej ksiazce i w internecie pisze, ze legwan jest trudnym zwierzatkiem do hodowli.

Fatman
04-04-2013, 01:09
Nie bede odpowiadal, bo milion ludzi w miesiacu sie o to pyta, a wszystko jest napisane w faq i w archwium forum.... Ludzie troche pracy wsadzcie i wklepcie literki pozniej kliknijcie szukaj

Fatman
04-04-2013, 01:13
Ja Ci pisze i zaufaj mi, ze nie wolno trzymac razem zolwia i legwanow. Ba nawet pozniej moze sie tak zdarzyc, ze nie bedziesz mogla legwanow razem trzymac. Wszystko trzeba wczesniej przemyslec....

Fatman
04-04-2013, 01:16
Wrrrr Ty chyba nie rozumiesz lub nie widzisz roznicy miedzy zolwiem, a lewanem. Legwan jest wiekszy i ma dlugi ogon. Do tego ma taki smieszny jezyk, ktorym wszystko lize. Teraz juz bez ironii. Duzo ludzi tutaj zna sie swietnie na legwanach, ale jakby sie ich ktos zapytal o zolwie to nie musza o nich ni wiedziec....

Fatman
04-04-2013, 01:17
Ja wiem kogo...... wlascicielki, ktorej sie nie da przemowic do rozumu!

Fatman
04-04-2013, 01:19
Ciekawe jak dlugo beda tak ladnie wygladac jak cos o nich nie poczytasz...

Jacku
04-04-2013, 02:54
Ślicznie tu jest wszystko opisane, zdjęcia są świetne ... no, ale teraz do roboty w pkt.
1. Legwanów nie trzymamy razem z żółwiami - zupełnie inne potrzeby klimatyczne (hoduje Testudo hermanni więc to potwierdzony pkt doświadczeniem :))) )
2. Legwany potrzebują oddzielnego terrarium odpowiednio dużego.
3. Specjalistyczne oświetlenie UVA i UVB (świetlówka Repti Glo 5.0)
4. Muszą mieć odpowiednią dietę ( liście głównie)
5. Odpowiednią temperaturę i wilgotność ( inną niż dla ż. greckich)

Odnośniki FAQ

1. http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=42


2. http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=20

3. http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=4
http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=8

4. http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=13
http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=11

5. http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=24
http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=39

A jeżeli ktoś tego nie stosuje to czeka go przerobienie pkt 29

http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=29

a jest on oparty również na badaniach holenderskich naukowców, a konkretnie

dr. Willem Schaftenaar DVM - Patolog w dziedzinie chorób zwierząt egzotycznych -
Head of the Veterinary Department
Rotterdam Zoo
Van Aerssenlaan 49
3039 KE Rotterdam
The Netherlands
Tel: 31-10-4431485
Fax: 31-10-4431414
e-mail: W.Schaftenaar@rotterdamzoo.nl




dr. Garry Dorrenstey
Zoological Garden
Rotterdam
Holandia

z którymi posiadam kontakt, a faq konsultowany jest z naszymi naukowcami lek. wet. dr Jarkiem Zajączkowskim i innymi wymienionymi w pkt FAQ - to cenne źródło wiedzy:)

I jeśli nie wystatrczają Ci droga Barbaro wiadomości hodowlane z Polski to kontaktuj się z naukowcami a Holandii , choć nie sądze by np. dr biologii Robert posiadał mniejszą wiedzę na tematy hodowlane legwanów ... i żółwi :)))


Pozdrawiam i miłej lektury oraz owocnych przemyśleń życzę :)

bajkabarbara
04-04-2013, 02:54
Ciesze sie ,ze Ci sie podobaja :-))Zlow grecki jest w ich terarium - jak ja jestem przy nich :-))Narazie sa malutkie ,takze bardzo spokojne i milutkie.Wiem ,ze jak podrosna - to prawdopodobnie bede musiala legwanki rozdzielic ,chociaz moze to nie bedzie konieczne.Zlowik ma swoje terarium.Pozd.bab
Jak podasz e-mail moge Ci wiecej ich fotografi wyslac :-))

bajkabarbara
04-04-2013, 03:01
Bardzo dziekuje za porade.Z przyjemnoscia przeczytam.Jeszcze raz pisze ,ze zlowik jest u legwankow czasem tylko ,,towarzysko,, Natomiast ma swoje terarium.Legwaniki narazie sa bardzo mlode.Oczywiscie wiem ,ze jak podrosna to beda nieco inaczej sie zachowywac.Natomiast narazie bardzo lubia glaskanie .Czesto siedzi mi ten wiekszy na ramieniu przy computerze.Z wszystkimi Waszymi wypowiedziami oczywiscie sie zgadzam.Nie trzymam zlowia z legwanikami w terarium na stale.Zlow jest u mnie od roku i ma sie bardzo dobrze.Ide dzisiaj nazrywac moim ,,smoczkom,, lisci mleczu ,jesli napisaliscie ,ze mozna im dawac.Bardzo dziekuje bab

reconnect
04-04-2013, 03:41
rcn@o2.pl bardzo prosze o wiecej fotek :]

Saurus
04-04-2013, 05:20
skad wiesz ze lubia glaskanie ? jesli podczas glaskania zamykaja oczy to swiadczy to o tym, ze sa zestresowane a nie ze jest im przyjemnie, po prostu kiedy cie nie widza nie czuja sie zagrozone bo "nie ma" niebezpieczenstwa

bizon
04-04-2013, 05:34
Właśnie przeczytałem wątek. Dziewczyna tak się cieszyła z zakupu legów że przyjemnie czytać. Niestety zaraz sprowadzili ją niektórzy na ziemie postami o tonacji pretensji lub nawet agresji. Ludzie spokojnie !!! Dziewczyna robi źle ale można to spokojnie wytłumaczyć a nie rzucać się na kogoś od razu. Forum jest do dyskusji a nie wyładowywania emocji. Powinna to pewnie napisać administrator ale nie mogłem się powstrzymać.

Jacku
04-04-2013, 07:31
Ot to to święęęęte słowa :) Bizon pisze :)
Pozdrawiam :)

Fatman
04-04-2013, 08:36
Forum stanowczo stworzone jest po to, zeby ludzie mogli czytac jego archiwum i postepowac wg niego. Jesli maja jakis nowy problem (podkreslam nowy) to wtedy wpisuja to na forum. Posty typu czemu moj legwan nie je w nowym terra sa juz powoli denerwujace, bo to swiadczy o tym, ze nikomu sie nie chce posadzic dupy i poczytac, bo to wszystko juz bylo wyczerpujaco opisane...... Przepraszam za napasc, ale pozniej ludzie do mnie pisza, ze zolw odgryzl ogon legwanowi.

bajkabarbara
04-04-2013, 10:48
Wiem ,ze lubia glaskanie poniewaz zamykaja nie natychmiast,ale bardzo powoli.Potem siedza nieruchomo.Jak przenosze je w inne miejsce - to sie budza i maja znowu oczka otwarte.Dzisiaj zrobilam im rowniez pare normalnych foto - t.z. bez statywu- jak wiekszego z ,,maluchow wzielam do lozka ,a onwlazl mi pod brode i ...zasnal :-)) Byc moze traktuje mnie jako zrodlo ciepla,ale napewno sie mnie nie boi :-))

bajkabarbara
04-04-2013, 10:52
Dziekuje Ci Bizon- jestem osoba ODPOWIEDZIALNA.Natomiast nie bardzo wiem dlaczego ciagle powtarza sie watek zlow i legwany w jednym terarium.Owszem tak bylo w pierwszym dniu,legwaniki sa male,ale natychmiast kupilam lampy i jak jestem przy terariach - to zlow przychodzi z ,,wizyta,, do legwankow,a jak mnie nie ma to sa oddzielnie.Moge Ci wyslac ich fotografie.Nie potrafie wkladac fotografi - tak gdzie zamieszcza sie zdiecia.Pozd.bab

bajkabarbara
04-04-2013, 10:54
Ja Autor: Fatman (---.internetdsl.tpnet.pl) Wyślij e-mail
Data: 20-05-04 16:49

Forum stanowczo stworzone jest po to, zeby ludzie mogli czytac jego archiwum i postepowac wg niego. Jesli maja jakis nowy problem (podkreslam nowy) to wtedy wpisuja to na forum. Posty typu czemu moj legwan nie je w nowym terra sa juz powoli denerwujace, bo to swiadczy o tym, ze nikomu sie nie chce posadzic dupy i poczytac, bo to wszystko juz bylo wyczerpujaco opisane...... Przepraszam za napasc, ale pozniej ludzie do mnie pisza, ze zolw odgryzl ogon legwanowi.

JA takiego pytania nie zadalam :-))

Fatman
04-04-2013, 11:03
Barbaro napisze to bardzo grzecznie. Masz odizolowac zolwia od legwanow. Nawet w odwiedziny zolw ma do nich nie przychodzic..... Wypowiedzialo sie juz paru powaznych hodowcow, jeden weterynarz, a Ty dalej nie chcesz zrozumiec... NIE TRZYMAJ ICH RAZEM. NIGDY!!!!

Fatman
04-04-2013, 11:05
Co do glaskania to roznie to bywa i naprawde rzadko mozna rozpoznac czy legus to lubi, czy probuje sie odizolowac. Jesli sa to legwanki, ktore sa u Ciebie krotko to napewno jest do dla nich stres.

xol
04-04-2013, 11:24
Nie ma sensu wałkować w te i we wte kwestii, czy legwany się ciebie boją czy nie, to problem zupełnie trzeciorzędny względem pozostałych, takich jak na przykład trzymanie żółwia z legwanami (albo odwiedziny żółwia u legwanów) - już wiele razy wszyscy napisali, że nie można, to, że żyją w zgodzie, nie jest argumentem! Żółwie a) mogą być nosicielami chorób i pasożytów niegroźnych dla nich, a niebezpiecznych dla legwanów, b) potrzebują zupełnie innych warunków. Koniec. A najważniejsze w tej chwili jest stwierdzenie, czy twoje legi mają dobre warunki. Przede wszystkim kwestia lampy, koniecznie dowiedz się jaka to lampa i czy produkuje właściwą ilośc UV. Przeczytaj opis i FAQ, m.in. na temat diety. O tym wszystkim już kilka osób pisało. I nie ma sensu argument, że smoki są zdrowe, ładne i zadowolone, bo skutki niewłaściwej diety, braku UV itp. stają sie widoczne dopiero po jakimś czasie. Dzieci tez lubią jesć u McDonalda, ale to nie znaczy, że to jest dla nich dobre.
Nie twierdzę że u ciebie legi mają złe warunki, ale zawsze można coś poprawić. Forum służy przede wszystkim wymianie doświadczeń, zadawaniu pytań i KONSULTACJOM z bardziej doświadczonymi hodowcami, więc nie oburzaj się na krytykę, wszyscy chcą jak najlepiej dla twoich smoków.

bajkabarbara
04-04-2013, 13:08
Dzieki za normalne slowa i odpowiedz.Jestes pierwsza osoba ,ktora mi
konkretnie wyjasnila dlaczego zlow nie moze byc z legwanami.Kwestia chorob -
jest wystarczajaco logicznym argumentem.Natomiast opakowanie z tej lampy
wyrzucilam,ale jak bede w bredzie - to podjade do hodowcy i sie go dokladnie
wypytam.Wybacz moje bl;edy ortograficzne i nie stosowanie polskich
znakow.Moja klawiatura ich nie ma,a tak maly mam kontakt z polskim jezykiem
,ze nie bede przestawiac.:-))Mam jeszcze do Ciebie pytanie.Hodowca karmi
legwanki - takim granulatem ,ktory sie nazywa
JUVENILE Iguana Food .
pisze sklad.
crude protein (min) 18%
crude fat /oil(min) 5%
crude fiber (max) 6%
moisture (max)10%
ash(max) 6%
vitamin A(min) 19,000IU/kg
vitamin D3 (min)1,250IU/kg
vitamin E(min)200 IU/kg
Copeer(min)10mg/kg
ground corn,ground oats,corn gluten meal,potato protein,beet pulp(source of
fiber),coconut oil,soya oil,safflower oil,calcium carbonate,dicalcium
phosphate,L- lysine monohydrochloride,choline chloride,natural and
artificial flavors,DL methionine,Vitamin E supplement,ascorbic acid(vitamin
C),ferric sulfate,D - biotin,yucca schidigera extract,zine oxide,manganese
oxide,niacinamide,vitamin B12 supplement,BHT(as a preservative),coopper
sulfate,calciumiodate,vitamin A sypplement,calcium pantothenate,sodium
selenite,folic acid,riboflavin,pyridoxine hydrchloride,thiamine
mono9nitrate,natural and artificial colors,menadione dimethylpyrimidinol
bisulfite(source of vitamin K3)
vitamin D3 supplement,cobalt sulfate

dodatkowe informacje o tym produkcie mozna uzyskac na
www.prettybird.com
www.prettypets.com.
Jeszcze pisze ,ze ten granulat - to jest 80% wszystkiego co codziennie
potrzebne jest legwanom.
Pozd.bab

Jacku
04-04-2013, 13:14
bajkabarbara jeśli chodzi o choroby żółwi przenoszonych na legwany to nie do końca chyba doczytałaś mój pierwszy post :)))) a to cytat z niego "a trzymanie Legwanów z żółwiami jest zakazane ( salmonelloza np. która u żółwi jest dość częstą chorobą oraz pasożyty wew. w 90% u żółwi pochodzących z odłowu)". Ale to szczególik :)))

Jacku
04-04-2013, 13:17
bajkabarbara jeśli chodzi o choroby żółwi przenoszonych na legwany to nie do końca chyba doczytałaś mój pierwszy post :)))) a to cytat z niego "a trzymanie Legwanów z żółwiami jest zakazane ( salmonelloza np. która u żółwi jest dość częstą chorobą oraz pasożyty wew. w 90% u żółwi pochodzących z odłowu)". Ale to szczególik :)))

xol
04-04-2013, 13:36
Na temat karmienia granulatem był niedawno post... Streszczając: "sztuczna" karma ok, ale najzdrowsze jest świeże, naturalne jedzenie (liście itp.). Ludzie też łykają witaminy, ale lepiej jest zjeść surówkę ;)
Proponowałabym traktować granulat jako suplement, np. zimę przy braku świeżych roślin, a latem postarać się o zieleninkę.

xol
04-04-2013, 13:39
Link do tego posta:
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=14493&t=14493

i tak ogólnie lektura obowiązkowa:
http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1

bajkabarbara
04-04-2013, 23:49
OK - Jacku - przepraszam:-)) dostalam jednoczesnie zbyt duzo e-maili.

bajkabarbara
04-04-2013, 23:52
Dzieki:-)) Wlasnie przeczytalam.W/g ,,polecen,, hodowcy.Legwanki mialy miec miseczke z granulatem,a rownoczesnie andijvi.Same wybieraly co chca jesc.Wczoraj za Wasza rada nazbieralam lisci mlecza i ... bardzo im smakowaly :-))ale granulat tez troszke ,,poskubaly,, :-))Dzieki

Jacku
05-04-2013, 02:01
:) nie chodziło mi o przeprosiny ... o nic mi nie chodziło, ale sympatyczna osóbka jesteś :)))))
Pozdrawiam ;)

Fatman
05-04-2013, 02:51
Barbaro granulat zostaw na zime jak nie bedzie zieleniny. Teraz dawaj swoim legwanom tylko liscie, kwiaty itd. (dokladnie gatunki znajdziesz w dziale faq) i dodawaj do nich jakis kompleks witamowinowy np. Reptimineral H albo jakiejs innej firmy i wapno (tu tez rozne kombinacje znam) Calcium Pantothenicum, Calcium Vitrium itp.

bajkabarbara
05-04-2013, 03:12
Fatman - dzieki ,zaraz zobacze jakie rosliny moge im jeszcze podawac :-))Mniszek juz nas przekwitl,ale wczoraj udalo mi sie znalejsc jeszcze liscie.Bardzo im smakowaly.Natomiast mam jeszcze pytanie ,czy ten granulat,ktorego sklad napisalam w poprzednim liscie - to jest faktycznie dobry,czy moze powinnam sie o cos innego postarac ?Z gory dziekuje i szukam roslin,ktore ,,smoczkom,, smakuja :-))

Jacku
05-04-2013, 09:39
Bajka Twój temat chyba pobija liczebnością wypowiedzi na kiedyś poruszony b. ciekawy temat kolczyka w pewnym ślicznym miejscu u naszej wspaniałej pani moderator :)))) i gruczołów udowych naszego wspaniałego kolegi :))))

bajkabarbara
05-04-2013, 10:00
Jacku ,wlasnie dlatego przeoczylam na poczatku - ta ,,salmonelle,, :-))Wlasnie robie nowe foto ,,smoczkow,,Sa sliczne ,i bardzo spokojne :-))Dostaly tez dzisiaj listki ..i 2 malinki.Mam wczesna odmiane i juz ma owoce :-))Oczywiscie natychmiast pisze - ZE NIC NICZYM NIE KROPIE :-)) Wszystko zdrowe ekologicznie :-))A ze smoczek - ten wiekszy spi na mojej poduszce - to inna ,,bajka,,Papuzysko narazie gryzie mi kable od glosnikow,bo przyleciala naturalnie na dol.Pozdrawiam Cie serdecznie - bab

Jacku
05-04-2013, 10:08
podawaj też liście malin, truskawek, pozionek i inne. Podeślij mi proszę fotki.

jacku_m@poczta.fm

Pozdrawiam:)

bajkabarbara
05-04-2013, 10:32
Jasne - teraz wysylam.Juz ide pozrywac liscie malin :-))

Rysiek
05-04-2013, 11:31
Jacku, za te gruczoły udowe Cie uduszę jak się spotkamy :-)
Barbara jest dobrym fotografem, zdjęcia są super ! Szkoda, że załączniki nadal nie działają ;-( Podobają mi się legwany w kwiatach. Ta ich zieleń... Barbaro tym, że mniszek przekwita się nie przejmuj. Liście są doskonałym pokarmem i rosną aż do pierwszych śniegów. Z sałaty zrezygnuj całkowicie ( ewentualnie niewiele zimą ) a granulat zostaw jako wzbogacenie diety na zimę. Są granulaty z Sery, JBL i polskie z Tropicala. Są również inne, byle z przeznaczeniem dla legwanów - roślinożerców. Napisz coś o tej żarówce, którą masz. Polecam - http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=8 - ja ją mam. Coś również interesującego - http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=4 .

meg11
05-04-2013, 11:36
właśnie, Jacku może wpadniesz do Świętochłowic?:))) nie Rysiu?:)

Rysiek
05-04-2013, 11:38
Jestem za !

Fatman
05-04-2013, 13:51
Granulat jest w 100% dobry, ale do jesieni i do pierwszych sniegow - zapomnij o nim. Mlecz jest prawie, az do zimy, a to podstawowy pokarm. Rysiu go nawet z pod sniegu wybrzebuje.... :)

Jacku
06-04-2013, 04:48
Niestety z przyczyn wyższych jest to nie możliwe :( a spotkać to my się kiedyś spotkamy :)

Rysiek
06-04-2013, 09:55
Już jest możliwe ! Masz czym przyjechać ;-)

Jacku
06-04-2013, 10:55
:)))

KORSAKOW
06-04-2013, 13:17
ta, wiesz Jacku jak to jest, wszystkie drogi prowadzą do świętochłowic ;-D

Fatman
08-04-2013, 00:10
Taaak Jacku Korsakow Ci zalatwi fajny hotelik. Mowie Ci swietny...

Jacku
08-04-2013, 02:09
A laski będą :)))))

Fatman
08-04-2013, 02:24
Trafiles w sedno.... Korsakow zalatwil taki hotel dla Meg i Pepre jak przyjechali na ostatnia wystawe, ze obok byl burdelik. :)

Rysiek
08-04-2013, 06:32
Bez komentarza. Jacku, Ty masz nosa ;-)))

42d3e78f26a4b20d412==