PDA

Zobacz pełną wersję : Higiena-Czy o niej pamietasz???



loktok
21-04-2013, 05:45
Czy pamietacie o podstawach higieny w obchodzeniu sie ze swoimi legami??? Pamietajcie ze gady sa potencjalnymi nosicielami szczepow Salmonelli (bez demonizowania tego zjawiska oczywiscie). I nie przestrzeganie podstaw higieny moze sie roznie skonczyc. Tak wiec moim zdaniem zachowania takie jak np: calowanie legow powinno zniknac z repertuaru kontaktow z legami, podobnie jak dostep legow do miejsc gdzie jest przechowywana i przygotowywana żywność. I przypominam o myciu rak bo o tym sie tez czasami zaomina.

Pozdrawiam LK

Mam nadzieje ze tylko na zimne dmucham. I wszyscy o tym pamietaja.

pepre
21-04-2013, 05:57
to w stanach, ludzie sa do tego stopnia przeczuleni na tym punkcie, ze w momencie gdy sie dziecko w domu rodzi... ludzie sie pozbywaja legwanów

loktok
21-04-2013, 06:01
Pepre ja nie mowie o pozbywaniu sie lega tylko o tym zeby pamietac o podstawach higieny, to nie tylko sie tyczy gadow to samo przypominam ludziom trzymajacym koty, psy, kroliki i gryzonie. To jednak sa zwierzeta a naprawde jest duzo chorob ktorymi sie mozna od nich zarazic. a skoro mozna zmniejszyc to ryzyko przestrzeganiem pewnych zasad to trzeba o nich czasami niektorym przypominac.

LK

Jacku
21-04-2013, 09:22
Loktok ma rację w 100%. Ta informacja o higienie powinna być wstawiona czerwonym tłustym drukiem przy każdym opisie gatunku. Może D.Z. się wypowie...
Pozdrawiam:)

D.Z.
21-04-2013, 12:16
OK jak juz mnie jacku namawia do pisania, to niech bedzie ;-))
osobiscie mam 2 dzieci w tym roczna coreczke (dokladnie za 6 dni pierwsze urodziny) oboje wraz z braciszkiem kochaja naszego legwana (jak i rowniez 10 innych jaszczurek i 5 wezy). biora je do rąk, ale oczywiscie zawsze po kontakcie z gadem obojazkowe mycie rak.oczywiste jest to ze gady powinny byc podejrzewane o nosicielstwo roznych chorob, ale przy zachowaniu podstawowych zasad hignieny, wynikajacych ze zdrowego rozsądku nie widze zadnego problemu z trzymania ich razem z dziecmi (tylko nie w jednym terra ).
osoby bardziej zapobiegliwe moga poprostu oddac stolec ukochanej zwierzyny do badania, i wszystko bedzie jasne.

D.Z.

PS- moja zona (tez DZ) twierdzi z drugej strony ze najlepjej pozbyc sie zwierzat z domu, no ale tez twierdzi ze nalezaloby tez meza sie pozbyc......decyzja nalezy do was.

Rysiek
21-04-2013, 12:26
Higiena powinna być stosowana w naszym życiu codziennym, więc chyba nie powinna stwarzać nam problemów i nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Post loktoka powinien wszystkim przypomnieć o rzeczach oczywistych- o higienie.

loktok
21-04-2013, 13:15
D.Z czy twoj leg chodzi po domu?? Bo mi sie wydaje ze w przypadkach kiedy w domu jest male dziecko to jednak leg nie powinien swobodnie chodzic po calym domu (wkoncu male dzieci i legi dziela ta sama nisze czyli podlogi).

Pozdrawiam LK

yuchas
21-04-2013, 13:53
Ja jeszcze dodam,ze nie powinno sie klasc miski na jedzenie od legwana na stole lub blacie gdzie przygotowujemy posilki.Ja nawet po niedawno przebytej salmonelli myje miske nie w zlewozmywaku tylko w zlewie w lazience

loktok
21-04-2013, 14:07
Wlasnie tego zapomnialem dopisac ale dzieki yuchas za wyreczenie, pomyslalem ze trzeba by zrobic taki pkt. Faq "Podstawy higieny w postepowaniu z legami" moze ten post sie do tego przyczyni zeby zebrac to w jakies pkt-y

Pozdrawiam LK

Jacku
22-04-2013, 01:37
Pomyślę, ale jak wszystko będzie W FAQ-u to o czym będziemy tu pisać :))))))))))
Pozdrawiam:)

loktok
22-04-2013, 01:53
W odpowiedziach bedziemy pisac np. Patrz Faq pkt. 12, albo patrz faq pkt. 165 :-))))))

LK

meg11
24-04-2013, 15:07
wiec tak, ja mam swoja teorię na temat higieny..
nie myję rąk po kontakcie z legwanem, legwan łazi luzem i bez przerwy go dotykam, więc musiałabym nic nie robić tylko siedzieć w łazience i myć łapki co 5minutek..
poza tym, normalnym zjawiskiem u mnie jest przytlualnie się do legwana, całowanie go, jedzenie z jednej miski, pod warunkiem oczywiście że jest do żarcie, które nam obojgu odpowiada itp rzeczy..
mam go od ok. trzech lat, nic się nigdy nie działo, więc nie widzę powodów, dla których miałabym zachowywać szczególnie środki ostrożności;)

a z loktokiem już prowadziliśmy na gadu zagorzałą dyskusję na ten temat, niestety zdania nie zmienię..
ponoć polak mądry po szkodzie:)

Jacku
25-04-2013, 01:50
no szkoda meg :( Twoje zdrowie :)
Pozdrawiam:)

D.Z.
25-04-2013, 14:50
hmmm. no jak to powiedziec.... moje swierzeta zawsze jadaly mi z talerza- chodzi mi teraz o papugi, psy itp. moj syn jak tylko nauczyl sie raczkowac zasuwal z psem do szafy i razem wcinali pedigri-pal (musze powiedziec ze ladnie na niej urusl, no i ladna siersc ma, ten moj syn).
nie moge doczekac sie dnia kiedy moj legwan bedzie tak oswoiony jak ten meg- co jednak NIE ZMIENIA faktu ze te zwierzeta, jak kazde inne zwierze dzike MOZGĄ BYC potencjalnie grozne dla domownikow (jezeli chodzi o przenoszenie chorob).
nalezy pamietac ze czesc chorob moze u czlowieka przez jakis okres czasu nie ujawniac sie- jestesmy wtedy nosicielami- mozemy zarazac inne osoby, a w przyszlosci rowniez rozwinac pelnoobjawową postac choroby.

sadze ze badanie kalu gada moze jednoznacznie stwierdzic czy moze on, czy tez nie powinien jesc z nami z jednego talerza.

D.Z.

PS- smacznego

meg11
26-04-2013, 00:50
badanie kału? :) ależ proszę bradzo, loktok badał kupkę w kwietniu na ostatniej giełdzie, wszystko było ok, żadnych robali:)
ale dla pewności mogę mu jeszcze raz jutro zawieźć :)

Sipe
26-04-2013, 04:56
Gdzie można zbadać kał ? Ile to kosztuje? i co z tego można wywnioskować ?
Bo ja ze swoim legiem się nie rozstaję, mam go niecały rok , nic mi się nie dzieje , liże mnie po twarzy, gdzie tylko może ... ja się do niego przytulam, całuje go .. ale jak można zrobić badania to chciałbym to uczynić ... napiszcie tylko gdzie i jak , ja jestem z Krakowa to proszę o propozycje z tych okolic ...
Pozdrawiam

ak850
26-04-2013, 08:10
Co jakiś czas najlepiej powtarzać badanie kału , żeby mieć pewność , że zwierzak jest zdrowy ?

loktok
26-04-2013, 09:06
Magdziu Magdziu tu nie tylko chodzi o robale ktroych rzeczywiscie twoj leg nie ma ale tez o Salmonelle ktora jest grozniejsza niz robale i tego badania to on jeszcze nie mial.

Pozdrawiam LL

Pogadamy sobie na gieldzie

Rysiek
26-04-2013, 09:54
Masz w 100% rację, Aniu . Sam w stosunku do swojego legwana nie stosuję zasad higieny zbyt rygorystycznie i nie ma co przesadzać, ale to istotna sprawa i kontrolne badania są wskazane. Oj ta meg ;-)

Fatman
27-04-2013, 03:34
Ja robilem badanie na salmonelle przy okazji operacji lega u dr Zajaczkowskiego.

42d3e78f26a4b20d412==