PDA

Zobacz pełną wersję : Odległość od świetlówki 18 W



Tusipek
10-05-2013, 05:48
Witam i bardzo proszę o poradę.

Właśnie "przemeblowuje" terrarium. I przestawiam świetlówkę.
Jest to Sylvania reptistar 18 Wat.

Mam zamiar zmiejszyć odlgłość pomiędzy legwanem a świetlówką, ale mam problem bo musze tam jeszcze zmieścić żarówkę z gwintem , która jest głównym żródłem ciepła kiedy legwan się wygrzewa. A nie chce żabki usmażyć.

Jaka jest optymalna odległość legwana od świetlówki tej mocy ?
Chodzi mi o promieniowanie UV-B.

Prawdopodobnie zmniejszy się odległość od żarówki więc zamontuje słabiej grzejącą żąrówkę.

Pozdrawiam.

Tusipek
10-05-2013, 06:31
Wiem że w FAQ jest to 20-25 cm - ale dla jakiej mocy świetlówki i czy moc ma znaczenie?

Tak czy inaczej chyba skorzystam z tych danych

Rysiek
10-05-2013, 06:44
Jeśli tak pisze w FAQ to znaczy, że jest dobrze. Poczekaj cierpliwie, aż użytkownicy świetlówek coś odpiszą. Ja stosuję Ultra Vitalux więc głosu nie zabieram ;-)

Izabela
10-05-2013, 11:44
Wprawdzie zupełnie się na tym nie znam, ale analizując informacje dotąd mi zdobyte wydaje mi się, że odległość 20-25 cm podawana jest jako optymalna ze względu na najbardziej korzystne działanie promieni UV i nie ma wtedy znaczenia moc świetlówki - czy długa, czy krótka ma znajdować się w takiej właśnie odległości od ciała legwana. Nasuwa się przy tym zupełnie inny temat, a mianowicie związek między mocą świetlówki a ilością promieniowania UV - mam swoją teorię, ale chyba nie byłaby to odpowiedź na Twoje pytanie:) A co do tej żarówki, to właściwie nie rozumiem. Dlaczego uzależniasz jedno od drugiego?. Żarówkę daj na sufit, półkę do wygrzewania zrób w odpowiedniej odległości od żarówki właśnie, a świetlówkę trochę obniż za pomocą jakiegoś dystansu, np. kawałka deski między nią a sufitem. Lub drugi sposób: dobierz odległość mędzy półką a świetlówką zamocowaną normalnie na suficie, a żarówkę zawieś też na suficie ale dalej, nie bezpośrednio nad legwanem, kierując strumień światła i ciepła pod pewnym kątem. Łączę pozdrowienia. Izabela

Tusipek
10-05-2013, 13:17
Dzięki za podpowiedz . Rzeczywiscie nie przyszło mi do glowy zeby obnizyc sama swietlowke :-)

Bede musial znalezc jakas pozadna 10 cm deche :-)

Tymczasem zamontowalem pułkę na 37 cm od swietlowki, ale legwan jest dosyc wysoki... choc najlepiej by bylo gdyby całe ciało było napromieniowane, wiec będę kombinował.

Troche się boje zniżać świetlówkę bo ona jak może czegoś dosięgnąć to się na to wdrapuje . Dzisiaj zachaczyła łapą o świetlówkę , ale nic sie nie stało , pewnie będzie dalej próbować ....

dodatkowe pytanie, ilu żarówek używacie do nagrzewania gadziny ?

Rysiek
10-05-2013, 14:46
Dobór ilości i mocy żarówek lub np. mocy promiennika podczerwieni zależy od wielu czynników. Ma na to wpływ wielkość terrarium, temperatura w mieszkaniu, intensywność wentylacji w terrarium itd. Trzeba dobierać eksperymentalnie obserwując temperaturę. Optymalna w dzień to ok. 28-30*, a w cieplejszych miejscach nawet do 38*. Poszukaj w starszych postach, a znajdziesz wiele na te tematy.

Sipe
15-05-2013, 05:17
Ja mam jedną "Sylvania reptistar"- (15W, 45cm) i jeden "Ceramiczny promiennik podczerwieni"- (50W). Wystarcza :D

Pozdrawiam
Tosiek >> 107cm

42d3e78f26a4b20d412==