PDA

Zobacz pełną wersję : nibieski główka



kojeczka
17-05-2013, 11:48
poradźcie,
od wczraj zaobserwowałam, że legwan ma ciemniejszyą główkę w odcieniu niebieskim. Co to oznacza?
temperatura w terrarium ok 30 st wilgotność niestety ok 50 max 60 %
kojeczka

ak850
17-05-2013, 12:34
... pewnie zbliża się wylinka.

celtic
18-05-2013, 03:02
Podnies Wilgotność !!!
to pierwsza sprawa ! wilgotnosc w stosunku do temperatury nie jest w Twoim terra odpowiednia.
a co do niebieskiej główki...
mój legwan miał taka pigmentacje w okolicach głowy.... a co to dokładniej moze byc, to po prostu nie wiem.

Pozdrawiam

Magdalena

celtic
18-05-2013, 03:11
i cos jeszcze....

W skórze gadów znajdują się chromatofory – komórki barwnikowe. Melanofory, są najczęstszym typem tych komórek. Zwierają ciemno brązowy barwnik – melaninę. W nabłonku zaś, znajdują się dodatkowo mniejsze komórki zwane melanocytami (one zawierają melaninę). Komórki te powodują ciemne zabarwienie skóry, natomiast jaśniejsze miejsca najprawdopodobniej zawierają mniej komórek z tym barwnikiem.
Skóra gadów posiada oprócz melanoforów komórki zawierające czerwony i żółty barwnik. W kombinacji z melaniną dają rozmaite odcienie brązu. Barwy zielone i niebieskie, to barwy strukturalne, nie wywołane obecnością barwników. Powstają w wyniku zjawisk fizycznych i są złożonym efektem optycznym. Na powstanie takiego efektu składa się dodatkowo obecność guaninoforów – komórek, które zawierają guaninę – substancję odbijającą i załamującą fale świetlne. Pośrednio na to zjawisko również ma wpływ obecność chromatoforów, zawierających barwniki.
Guaninofory bez obecności komórek zawierających melaninę, dawałyby barwę białą. W momencie, gdy występują z melanocytami, wywołują rozproszenie fal świetlnych o określonej długości i dają barwę niebieską. Natomiast, gdy poniżej leży warstwa komórek zawierających żółty barwnik, powstaje barwa zielona.

[oprac. na podst. "GADY"H. Dobrowolska, 1990]

pozdrawiam

Magdalena

Jacku
18-05-2013, 05:37
Przed wylinką skóra przybiera niebieskawy kolor za sprawą gromadzenia się między nowym, a starym naskórkiem płynów surowiczych.
Pozdrawiam:)

celtic
18-05-2013, 17:18
no tak.... ;(
ja nie zdazyłam zaobserwowac wylinki...

Fatman
19-05-2013, 03:23
Kolor rowniez zalezy od osobnika. Moja samiczka ma piekny seledynowy kolor wlasnie po wylince.

BooYaKa
20-05-2013, 02:28
Spryskuj bardziej terra!!!
Jak nie wiesz jaka jest wilgotność to kup sobie higrometr.

42d3e78f26a4b20d412==