PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z Legiem (roztocza)



WaRiaT_1986
01-06-2013, 02:01
Mam dosyć spory problem z Legwanem. Mam go ponad tydzień i przedwczoraj zauważyłem roztocza.
Moje dzialania były takie ,że po pierwsze pojechalem do weta po Ivomec.
Rozrobiłem dla bezpieczeństwa mniejsza dawnke 9 mll na litr wody.
Oczywiscie legwana wyjełem i trafił on do drugiego prowizorycznego terrarium.
Korzenie, drabinke, podłoże po prostu wszystko co się dało zalałem wrzątkiem i wypiekłem.
Same terrarium również tam gdzie mogłem zalałem wrzątkiem (kanty, rogi itp) oraz wypryskałem wszystko rozriobionym Ivomeciem.
Legwanik miał długą kąpiel oraz i jego spryskałem uważając na jego głowe.
Wyglądało na to ,że wszystko jest dobrze (roztoczy nie było widać). Legwan wrócił do terrarium.
Ale dzisiaj zauważyłem znowu 2 te paskudy na nim. Pozatym od wczoraj legwan siedzi pionowo na korzeniu i non stop zamyka oczy. Nic nie zjadł.
Dzisiaj albo jutro planują drugą kąpiel.

I mam trzy pytania.

1. Czy środek mógł zaszkodzić dla legwanika czy po prostu jest mocno zestresowany tą sytuacją i chce się odizolować.
2. Co jeszcze poradzicie aby zwalczyć roztocza.
3. Czy dalej go kąpać czy zostawic go na parę dni w spokoju?

Jacku
01-06-2013, 04:48
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=9029&t=9027#reply_9029

poszukaj po archiwum (w funkcji "szukaj" jest tego naprawdę masa) i w Faq-u.
Pozdrawiam:)

Rysiek
01-06-2013, 05:19
Zabieg przeprowadziłeś dobrze, ale tak to bywa, że niekiedy za pierwszym razem jest nieskuteczny i trzeba powtórzyć. Spryskaj to jeszcze raz roztworem Ivomecu, szczególnie zakamarki i porowate powierzchnie. Na głowę legwana uważaj. Jego zachowanie to prawdopodobnie stres na to co się z nim wyrabia. Jeśli po drugim pryskaniu będą roztocza, powtórz cały proces jeszcze raz. Powodzenia !

WaRiaT_1986
01-06-2013, 06:25
Ryśku dziękuje za rade. Po dzisiejszej kąpieli w legwanika weszło nowe życie. Ożył jest ruchliwy. Sporo zjadł. Ale i jest minus. Trochę stracił do mnie zaufanie ale mu się nie dziwie po takich stresach. Narazie roztoczy nie widze. Zobacze jutro.

42d3e78f26a4b20d412==