PDA

Zobacz pełną wersję : problem z wyproznianiem



Justyna Z
07-06-2013, 11:26
Witam,
od okolo miesiaca moj legwan ma klopoty z wyproznianiem ... zalatwia sie dopiero po kapieli w wannie, a to, co wydala jest bardzo zwarte i twarde ... myslalam, ze to z powodu Iguana Sticks w ktorych zasmakowal ... ograniczylam je, ale problem pozostal ... . aktualnie je duzo babki, mleczu i pokrzyw, troche kielkow, czasami pomarancze, odrobine banana, brokulu, winogron plus lyzeczka - dwie IS.
w terra sa dwie duze kuwety z zawsze czysta, swieza i ciepla woda ... dotychczas nie bylo klopotow, a leg jest u mnie od ponad 2.5 roku ... urodzil sie w 04.2001 ... .
wyczytalam w archiwum, ze klopot ten moze byc spowodowany zaleganiem jaj lub powiekszonymi jajnikami ... jestem prawie pewna, ze moj leg to samiec, ale z rozsadku nie bede sie upierala ... skad pewnosc? ma bardzo duze gruczoly udowe z kilkumilimetrowymi 'kolcami' ... jezeli ktos bylby zainteresowany moge podeslac fotki - moze pomoze w okresleniu plci ... .
podstawowe pytanie jednak to 'jak zapobiegac zaparciom?'
Pozdrawiam,
J.

celtic
07-06-2013, 13:32
ja bardzo chetnie zobacze sobie zdjecia :)

a co do wyprózniania. Sa legwany, które tylko beda sie załatwiały w wodzie, ja bym całkowicie usuneła IS z pozywienia, brokuły- tez nie za duzo. Daj mu moze troche cukini, ma w sobie duzo wody, wiec moze cos sie poprawi. Chociaz, szczerze powiedziawszy nie wiem co moze byc przyczyna zaparć.
Poradziłabym sie jednak veta, bo nie ma co zwlekac.

Jacku
08-06-2013, 03:47
Justyna nie pisze, że ma Jej legwan zaparcia tylko, że wypróżnia się w wodzie. Odchody są zbite, ponieważ dostaje liście (do tego brokuły i banan). Podaj mu teraz na jednorazowy posiłek przewagę soczystych owoców + cukinię - jak pisze celtic, rezygnując z IS. Napisz jakiej konsystencji są odchody po takim posiłku ( w terrarium może być mokro :)))))) )
Pozdrawiam:)

celtic
08-06-2013, 04:53
tzn.. moze nie za duzo tych owoców,bo to tez nie dobrze. Ale troszke nie zaszkodzi :) Lepiej soczyste warzywka...moze nie maja takiej wartosci jak inne zielonki, ale to juz lepie niz za duzo owoców.

dorota29
08-06-2013, 05:07
banana sie powinno odstawic,jest swietny ale przy biegunkach i zatruciach pokarmowych

Fatman
08-06-2013, 06:24
Jezeli tylko jest zarcie naturalne to po co ludzie dajecie IS? TO jest pokarm uzupelniajacy i powinien byc stosowany przy braku odpowiedniej ilosci naturalnej karmy.

Jacku
08-06-2013, 08:29
Celtic pisałem tylko o jednym posiłku :)))) .... no dobra niech będzie danie z ogórak ( 80% wody) :)))))

Jacku
08-06-2013, 08:30
z ogórka oczywiście :)))))

Jacku
08-06-2013, 08:31
no i przy stresie :)))) ma dużo witamin z grupy B

loktok
08-06-2013, 09:04
A fatman jak zwykle ostro. Co ja podpowiem to zastamnow sie jak z temperatura w terra bo przy za niskiej temperaturze moze dochodzic do zwolnienia perystatltyki i zalegania kalu, do zaparc moze ie rowniez przyczyniac zarobaczenie wiec zanies kupe do weta na badanie, IS rzeczywiscie moga powodowac zaparcia gdyz maja w sobie bardzo malo wilgoci.


A tak poza tym moj leg zalatwia sie tez tylko do wody.

celtic
08-06-2013, 13:48
Ależ ja przeciez nie twierdze,ze zle piszesz Jacku :)))))
Tylko znasz mnie i wiesz,ze zawsze musze swoje 3 grosze wtrącić :)

Justyna Z
10-06-2013, 12:05
dziekuje bardzo za odpowiedzi ... wiele mi pomogly ... przygotowuje juz 3 probki kalu do badania na pasozyty ... zmodyfikowalam diete: wykluczylam IS, brokul, banana ... cukinia jednak jest dla mojego lega niejadalna - nie chce jej za nic zjesc, ogorek jest pycha ...
pytalam 'jak zapobiegac zaparciom?' bowiem mam wrazenie, ze przez to, ze kupa jest zbita i twarda moze sprawiac bol przy wydalaniu i dlatego leg unika zalatwiania sie, a to poteguje problem ... dotychczas zawsze zalatwial sie do swojej kuwety i nie bylo problemow ... teraz - wanna to sposob by sie zalatwil, ale mam nadzieje, ze wkrotce sie to zmieni (modyfikacja diety + badanie na pasozyty) ...

Fatmanie,
nie wiem czym kieruja sie inni ludzie, ale ja podawalam swojemu IS z dwoch powodow: po pierwsze: by miec pewnosc, ze dostaje to, co jest mu potrzebne i traktowalam je jako uzupelnienie diety; po drugie: stalo sie to przysmakiem smoczka ... staralam sie jednak by byly to niewielkie ilosci po rozmowie na ten temat na forum ...

jezeli chodzi o wilgotnosc i temperature w terra jest zgodna z zalecanymi parametrami ...

Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie oraz sugestie,
J.

Justyna Z
10-06-2013, 12:29
celtic,
fotki przeslalam.
Pozdrawiam,
J.

celtic
10-06-2013, 13:19
Dzieki :) juz je dostałam :)
Twoj stworek jest sliczny !! i wyglada na zdrowego :) mam nadzieje,ze problem z wypróznianiem sie skonczy :)
Zdjecie na drabinie - swietnie eksponuje jego ogon :) rewelacja :)
Ale szczerze sie przyznam,ze nie jestem w stanie powiedziec po tych zdjeciach czy to samiec czy samica...

Pozdrawiam :)

Madzi

Justyna Z
10-06-2013, 13:21
dziekuje za mile slowa.
po tych zdjeciach faktycznie ciezko to okreslic ... postaram sie zrobic takie, ktore beda bardziej eksponowaly te najistotniejsze elementy jego slodkiego cialka ...
Pozdrawiam,
J.

celtic
10-06-2013, 13:24
oj.. no nie ma za co dziekowac :) prawda to prawda i nie ma czego ukrywac :)

Fatman
10-06-2013, 13:32
Justyno staraj sie jak najlepiej wykorzystac obecna pore roku i dawaj mu tylko i wylacznie naturalne jedzonko. Niestety sklad IS nie jest za dobry. Zaiweraja sporo kapustnych.

Justyna Z
10-06-2013, 13:32
milo jednak uslyszec komplement nt. swojego pupilka ... najwazniejsze jednak od urody to by byl zdrowy ... mam nadzieje, ze klopoty z wyproznianiem wkrotce sie zakoncza ... intensywnie nad tym pracujemy :)
Pozdrawiam,
J.

Justyna Z
12-06-2013, 12:02
Fatmanie,
wykluczylam IS, zmodyfikowalam troszke diete i juz sa pierwsze efekty ... legus zalatwil sie dzis pierwszy raz sam, kupa byla duzo luzniejsza niz ostatnie, choc zwarta ...

dziekuje wszystkim za wskazowki.

Pozdrawiam,
J.

dorota29
12-06-2013, 12:10
no to gratulacje;)))

Justyna Z
12-06-2013, 13:21
nie dziekuje ... ale milo slyszec ... wszystko dzieki wsparciu bardziej doswiadczonych :)

dorota29
12-06-2013, 13:50
akurat nie jestem b.doswiadczona:).mam lega od lutego.
trzeba myslec tak jakbys miala male dziecko w domu:)))

Fatman
12-06-2013, 14:02
Bardzo sie ciesze, ze posluchalas. Sama widzisz, ze IS powoduja zaparcia. Mozesz je spokojnie stosowac jako uzupelnienie w zimie.

celtic
12-06-2013, 16:21
albo nawet i bardziej...bo.. dziecko nie jest egzotyczne :)

Justyna Z
29-06-2013, 10:02
co do dziecka to sie zgodze ... tak tez mysle, a nawet chyba bardziej, bo dziecko powie lub wskaze co mu dolega ... legus to moje oczko w glowie ...

IS odstawilam na dobre ... moze siegne po nie w zimie, ale i to w niewielkich ilosciach ...

dopiero wrocilam z krotkich wakacji ... legus w tym czasie bylo pod troskliwa opieka ... zalatwianie sie wrocilo do normy ... buszuje w kuwetach co drugi dzien i zawsze cos z siebie wyciska :) bardzo, bardzo mnie to cieszy ...

dziekuje za porady i sugestie,
pozdrawiam,
J.

42d3e78f26a4b20d412==