PDA

Zobacz pełną wersję : narząd powonienia?



reconnect
30-07-2013, 05:53
hej! czy nosdrza u legwana służą tylko do wydalania nadmianu soli min. i oddychania? czy legwanki "wąchają" tylko języczkiem czy tez moze czują zapachy znajdujące się w powietrzu "noskiem", czy moze jakimś innym narządem?

Pozdrawiam :F

Ada
30-07-2013, 06:39
Wejdź sobie na tą stronę. Masz tam m.in. opisaną anatomię iguany( i odpowiedź na pytanie do czego służą legwanom nozdrza) :0))http://www.miramex.com.pl/gady/anatomia.htm

pozdrawiam

meg11
30-07-2013, 06:59
lol, super link, dzieki ada napewno wielu sie przyda:)

reconnect
30-07-2013, 08:05
z informacji zawartych na tej stronie legwan nie ma narządu którym mogl by "wąchać", czyli legwan nie czuje zapachów jak nie poliże?


Pory płciowe(...)wyglądające groźnie kolce, są w rzeczywistości miękką, woskową tkanką, pełniącą także role komunikacyjne poprzez zapach, który wydzielają.
skoro wydzielają zapach to czym 2 legwan ten zapach odbiera? podchodzi gościu do 2 gościa i liże go po łapach? Moze dla Was te informacje są banalne i zbędne, być moze Wy już to wiecie, ale mnie bardzo to zaciekawiło i chciał bym poznać "PRAWDE".
pozdrawiam!

Ada
30-07-2013, 08:35
Cytat ze strony:
"Nozdrza
Umiejscowione na końcu pyska. Zadaniem nozdrzy jest nie tylko dostarczanie tlenu do płuc. Komory nosowe pełnią również funkcję akumulacyjną dla wydzielin gruczołów solnych, do czasu dopóki nie zostaną przez iguanę wykichane (wyparskane) na zewnątrz. Kichanie u legwanów pozwala im na wydalenie soli z organizmu, podobnie jak nam pocenie się. Jednakże iguany nie mogą się pocić ze względu na nieprzemakalną skórę. Nozdrza są oczywiście także zmysłem węchu"

no nie żebym się sprzeczała ale dla mnie stwierdzenie"Nozdrza są oczywiście także zmysłem węchu" oznacza że nozdrza są narządem węchu czyli -cytując ciebie"odbierają zapach". No nie wiem może źle myślę albo czegoś nie kumam ????????:0)

reconnect
30-07-2013, 10:05
hehe spoko, chyba nie przecztalem ostatniego zdania... thx mam nadzieje ze autor tego tekstu wiedzial co pisać :F

a wlasnie zapomnialem wczesniej dopisać: "fantastyczny link ;-)"
Pozdrawiam!!

loktok
30-07-2013, 13:12
Iguany maja węch i wykorzystuja do tego nos tak jak my, oprocz tego sa w stanie odbierac wrazenia zapachowe za pomoca narzadu jacobsona ktory miesci sie miedzy jama nosowa i jama gebowa, a czasteczki zapachowe sa dostarczane do niego za pomoca jezyka (narzad ten jest bardzo dobrze rozwiniety u waranow i wezy)

reconnect
30-07-2013, 13:35
o to chodzilo :-)

42d3e78f26a4b20d412==