PDA

Zobacz pełną wersję : Nie na temat



Marcin S-c
09-08-2013, 01:34
Meg, ja wiem , że to forum o legwanach ale muszę (!!!) się pochwalić:

po trzech latach kłótni, błagań i prób przekupstwa przekonałem moją żonę do zakupu kajmana karłowatego!!! W końcu się udało :))))


pozdrawiam

Fatman
09-08-2013, 01:44
Oby sie powiodlo lepiej niz z poprzednim krokodylkiem. :) Powodzenia!!!
Do ilu Marcin to dorasta?

meg11
09-08-2013, 01:49
:) tylko zeby zaraz nie bylo topicu "ojejku moj kajmanek zjadl legusia" ;)))

Marcin a co z ogonkiem Twojego legwanka?:>

Marcin S-c
09-08-2013, 02:04
kajman nie będzie miał dostępu do legwanów:))

A z Jackiem już coraz lepiej, apetyt ma za trzech, ogon odrasta w mgnieniu oka, ale już nie jest tak ładny jak kiedyś

pozdrawiam

Marcin S-c
09-08-2013, 02:06
taki kajman rośnie max 110-120 cm

afrox
09-08-2013, 13:29
hm... rośnie może i nie duży ale za to potrzebuje bardzo dużego terytorium...przytoczę Ci kawałek "artykułu" z książki "Zwierzęta w terrarium":
"...minimalne wymiary dna przeznaczonego dla nich akwaterrarium muszą wynosić 4x3 łącznej długości głowy i tułowia tych gadów dla części lądowej, plus 5x4x0,3 dla części wodnej... kajman 0,75 cm potrzebuje więc pomieszczenia o wymiarach 6,75x5,25 m, a więc powierzchni 35,43 m kwadratowych... dodatkowym problemem jest fakt że gady te dożywają wieku 40-100 lat..."
takwięc jeżeli nie mieszkasz w domku jednorodzinnym z dużym ogrodem w którym mógłbyś urządziś odpowiednich rozmiarów "terra" to radziłbym się postarać wyleczyć z tej "przyjemności"...
pozdrawiam...

meg11
09-08-2013, 13:34
afrox, chyba ci sie cos pomylilo..

... kajman 0,75 cm hehe:)

dr Robert
09-08-2013, 16:37
Oj, chyba zamelduję Nookowi, co tu się wyrabia i to przy współudziale moderatorki ! :)
Zgodnie z minimalnymi normami dla ogrodów zoologicznych ustalonymi w rozporządzeniu MŚ: http://www.mos.gov.pl/1akty_prawne/rozporzadzenia_ms/03.99.916.shtml
minimalne rozmiary dla pary krokodyli to: część lądowa 1,3x1,1
część wodna 1,4x1,1 gdzie cyfry to krotność długości całkowitej krokodyla czyli dla metrowej pary takie właśnie powinno być minimalne terra w części lądowej 1,3 metra na 1,1 metra, a w części wodnej 1,4 na 1,1 metra. Oczywiście nie warto stosować wymiarów minimalnych, ale większe.
Według norm niemieckich dla pary część lądowa 3 na 4 razy długość większego osobnika w parze, ale liczona od końca pyska do kloaki, a część wodna 4 na 5 długości, a głębokość 0,3 długości bez ogona tegoż większego osobnika w parze. Przy każdym następnym osobniku dodaje się 10% lądu i 20% wody. Dla pojedynczego terrarium takie same jak dla pary. W Niemczech te normy dotyczą zarówno zoo jak i prywatnych hodowców.

Rozumiem, że pod nazwą kajman karłowaty kryje się Paleosuchus palpebrosus, najmniejszy z Crocodilia ? P.trigonatus jest niewiele większy, ale w sytuacji braku miejsca liczy się każdy centymetr.
W naturze przynajmniej dorosłe osobniki Paleosuchus palpebrosus (bo chyba o ten gatunek chodzi) spędzają dużą część czasu na lądzie, w liściach, pod zwalonymi drzewami i w nocy sporo wędrują, więc moim zdaniem duża część lądowa jest u tego gatunku potrzebna. No i niezłe filtry i warunki do wymiany wody, bo inaczej zwierzaka zaatakują grzybki :(.

Najpiękniejsze dotąd terrarium z Paleosuchus palpebrosus widziałem w zoo w czeskim Pilznie. Wielkie akwarium gdzie kajmany są razem z żółwiami (nie pamiętam gatunku) z tego samego rejonu występowania. Świetnie widać wszystko co dzieje się pod wodą bo akwarium na wysokości wzroku zwiedzających. Byłem akurat przy karmieniu (suchy pokarm dla kotów !), kajmany robiły tak gwałtowne ruchy i fale tak uderzały o ściany akwarium, że ludzie odsuwali się od szyb :). Polecam, łatwo trafić bo to naprzeciwko terrarium z waranami z Komodo.

Super opis tego gatunku i w ogóle sporo o krokodylach jest na www.crocodilian.com
Polecam, to genialna strona !

Fatman
10-08-2013, 03:16
Powiem tak, ze Marcin sie na tym zna. Wczesniej mial takiego wiekszego krokodylka(kajmana?), ktory teraz ma ponad 2m i siedzi w egzotarium w Sosnowcu.

KORSAKOW
10-08-2013, 11:36
wbrew temu co pisze afrox terra dla kajmana karzełkowatego da sie zrobić zgodnie z normami, nawet w mieszkaniu w bloku ;-) normy są podawane od czubka głowy do kloaki, tak więc dla 1 metrowego, góra 1,5 metrowego kajmanka nie są strasznie wygórowane :-)

Rysiek
10-08-2013, 11:45
Karłowatego...:-)))

KORSAKOW
10-08-2013, 11:48
Dwóch mądrych ludzi operowało nazwą "karzełkowaty", myśle że to też poprawna nazwa

afrox
10-08-2013, 14:32
Meg 11.. pisałem to co widziałem w książce...;) a pisałem to ponieważ nie znam wszystkich ludzi będących na forum i nie wiem czy się na czymś znają czy nie.. takwięc jak widze jakiś post i wydaje mi się, że moge coś wnieść do tematu to to robie.. i zazwyczaj nadmieniam że się na czymś nie znam jeżeli tak jest..
a tak gwoli dokładności to przytoczony przeze mnie kawałek artykułu opisywał kajmana karzełkowatego jako najmniejszego z kajmanów toteż wnioskowałem, że skoro dla niego są takie wielkości podane, to dla tego karłowatego nie będą one mniejsze..
i to tyle..
pozdrawiam wszystkich

afrox
10-08-2013, 14:39
co do trzymania kajmanów tudzież innych krokodyli w blokach to mam mieszane odczucia.. zaraz mi się przypominają akcje z wyrzucaniem tych gadzin do rzek i innych jezior bo "były takie malutkie ale nagle urosły"...
w sumie to samo można powiedzieć o trzymaniu legów i innych dużych gadów w blokach...
można by wiele na ten temat dyskutować, jest to istny temat rzeka...

Fatman
10-08-2013, 14:53
Korsakow zagladales moze do materialow podanych przez Pana Brachaczka? Nie pamietam z odczytu dokladnej wielkosci terrarium...

42d3e78f26a4b20d412==