PDA

Zobacz pełną wersję : podgrzewana skalka



melon
27-08-2013, 20:28
czesc
kupilem ostatnio do mojego terrarium podgrzewana skalke , moj leg prawie caly czas spedza na niej .mam pytanie czy to moze byc szkodliwe dla niego gdy skalka jest wlaczona caly czas?

Rysiek
28-08-2013, 00:23
Skałka jak i kable grzewcze powinny być odizolowane od legwana. Zwierzę nie kontroluje temperatury od dołu i po długim wylegiwaniu się może dojść do poparzeń jak i innych zaburzeń związanych z przegrzaniem. Skałka to złe rozwiązanie. Ciepło powinno być dostarczane z góry, a do tego służą promienniki podczerwieni lub w mniejszych terrariach zwykłe żarówki tzw. lustrzanki. Jeśli chcesz stosować dodatkowo ogrzewanie podłogowe to można to zrobić. Ja mam, ale głównie służy ono do odparowywania wilgoci z podłoża . Dwa kable grzewcze zasypane w 4-5 cm warstwie piasku, na to szyba (oszlifowane krawędzie), a na szybie wilgotna kostka kokosowa. Takie rozwiązanie zajmuje w moim terrarium połowę jego powierzchni. Reszta jest chłodniejsza, bez ogrzewania. Jeśli już masz tą skałkę to spróbuj ją zastosować w taki właśnie sposób. Jeszcze jedno - przykryta samym podłożem będzie ciągle odkopywana przez legwana.

Marblo
28-08-2013, 10:02
Rysiek ma racje. Najlepiej pozbadz sie tego kamyka z terra. Moze w sklepie wymienia Ci to na jakies kable grzewcze lub mate. Jesli zdecydujesz sie na kable to polecam silikonowe bo takie zwykle sa do d....... :)

KORSAKOW
29-08-2013, 14:13
te zwykłe są super, pod warunkiem że zamurujesz je w podłożu

42d3e78f26a4b20d412==