PDA

Zobacz pełną wersję : Biedny legwan- POMOCY!



sqqter
28-09-2013, 12:36
A więc zacznę od tego iż około lipca kupiłęm roczną samicę legwana zielonego. Była w nienajlepszym stanie. Wylinka na nogach końcówka ogona jakaś dziwna, i wogóle. Myślałem żę to tylko kwestia przypadku a ogon niezmieniał się przez cały czas pobytu u mnie. Dzisiaj zobaczyłem iż ta końcówka odpadła. Mam pytanie. Co mam zrobić aby się to nie powturzyło i co zrobić z raną aby nie wdarło się żadne chorubsko(lub infekcja, zakażenie)? Legwan ma ok 60 cm ma terrarium 80/50/30, które w najbliższym czasie zmieniam. Codziennie naświetlam go UV 5.0 przez cały czas podaje dobre posiłki wzbogacone w witaminy, wymieniam wodę i codziennie wieczorem obficie spryskuję terrarium.

Pozdrawiam i proszę o pomoc gdyż bardzo się martwię o moją zieloną złosnice

Sqqter

afrox
28-09-2013, 13:05
Co do wylinki to jak było w poście poprzednim postaraj się zwiększyć wilgotność w terra, możesz ją częściej kąpać... czytałem, że można nawet nasmarować problematyczne miejsca z zaschniętą wylinką jakimś olejkiem dla dzieci...
Co do odpadniętego kawałka ogona... przemyj to dokładnie... możesz to owinąć jakimś bandażem lub gazą, albo zostawić samo sobie - w takich przypadkach lepiej się podobno goją takie rany... tylko często sprawdzaj czy nie zabrudziła się rana i ewentualnie przemywaj... możesz również usunąć ściółkę aby uniknąć zabrudzenia…
życze powrotu do zdrowia...

sqqter
28-09-2013, 13:46
Dzięki!!:) Idę z nim w ponieziałek do weta, o tego czasu postaram się wykonać twoje wskazówki.
Pozdr
Sqqter

afrox
28-09-2013, 15:53
mam tylko nadzieję że wetu ten to nie będzie jakiś koniował i będzie się znał na rzeczy ;)... prawdopodobnie będzie chciał zaszyć tą ranę na ogonie... zapytaj czy nie będzie lepiej jej zostawić tak jak jest... o ile pamiętam z forum to Doktor Zajączkowski radził aby zostawić ranę do samoistnego zagojenia... podobno w ten sposób goi się bardziej naturalnie i prawie nie widać że ogon był regenerowany...
acha... co do kąpieli to tak sobie myśle że trzeba by było chyba jakoś zabezpieczyć ranę przed dopływen ciepłej wody... ale to tylko taka moja myśl...
powodzenia

42d3e78f26a4b20d412==