PDA

Zobacz pełną wersję : UV LED



Robert_R
21-10-2013, 06:49
Witam,

Niedawno odkryłem że są dostępne na rynku diody LED emitujące promieniowanie o długości fali 390-400 nm, a nawet niższym. Biorąc pod uwagę niewielki koszt takich diod ( 1-10 zł) , ich ogromną żywotność ( dziesiątki tys. godzin ) i sprawność ( prawie całą pobraną energię wypromieniowują w postaci światła ) zastanawiam się na ile takie diody mogą stanowić alternatywe dla stosowanych do tej pory źródeł promioniowania UV.

Pozdr.

R.

Marblo
21-10-2013, 15:59
Czy to oznacza ze one daja UVA i UVB ?
Nie jestem do konca przekonany co do tego niewielkiego kosztu. Jesli okaze sie ze moga stanowic alternatywne zrodlo UVB to aby to bylo na tyle wydajne trzeba chyba bedzie zastosowac kilkanascie lub nawet kilkadziesiat takich ledow a to juz nie taki maly wydatek.

Robert_R
22-10-2013, 09:47
Nie wiem czy są takie, które emitują światło w zakresie UVB. Te które widzę na allegro święca w dolnym zakresie UVA. A co do siły światła to trzeba by było policzyć ile diod odpowiada żarówce/świetlówce. Tylko czy stosowanie takiego oświetlenia (jako gównego lub dodatkowego) ma wogóle sens.

Pozdr.

R.

ziu
22-10-2013, 11:51
w hurcie (np u mnie na wolumenie) takie ledy kosztuja w granicach 5 zl

Robert_R
22-10-2013, 12:47
Złotówka w tą czy w tamtą nie ma znaczenie - lepiej powiedz Ziu, czy jest sens je stosować.

Pozdr.

R.

ziu
22-10-2013, 14:11
z tego co widze piszesz ze ok 10 zl jedna kosztuje? te 1-10zl o to Ci chodzi? czy ze od zlotowki do 10 zl?? bo mi sie wydaje ze wlasnie 10 zl normalnie kosztuja, takze 5 zl obniza koszty takiej lampy ;]. A czy warto uwazam ze nie bardzo chyba wsumie widac ze z tej diody sie wydobywaja jakies promienie. Cos jak kiedys z takich zabawkowych laserkow widac ostre male punkciki. i Mowisz ze daje to UVA, UVB sie nie wydobywa chyba z tych diod wiec po co je stosowac? Nie zastapi swietlowki. Chyba ze dla samopoczucia gadow.

Pozdrawiam.

Robert_R
22-10-2013, 23:31
O cenie pisałem na podstawie tego co widzę na allegro - można kupić już od 1 zł. Ale jak to na allegro - trzeba się dokładniej przyjrzeć. Brak UVB to problem - zastanawiam się czy jako dodatkowe np. całonocne oświetlenie miałoby to jakiś sens.

Pozdr.

R.

Rysiek
23-10-2013, 05:59
Procent UVB to jedna sprawa, a zasięg działania to drugie. Np. optymalna odległość świetlówki od gada to ok. 30-40cm, Ultra Vitalux 1 metr, a Power Sun daje UV nawet do 1,60m. Jaka jest ta odległość dla diody ? Trzeba by mieć miernik i sprawdzić ;-)

Robert_R
24-10-2013, 07:21
Odległość gada od źródła światła jest tylko funkcją mocy emitowanego światłą. A ta spada proporcjonalnie do kwadratu odległości.

Pozdr.

R.

Marblo
25-10-2013, 15:00
A co to kolko mtematyczne ?? ;))))))
Calonocne oswietlenie niczego legwanowi nie da bo on w nocy spi wiec to moze mu jedynie przeszkadzac. Jesli masz zamilowanie i lubisz majsterkowac to mozesz zrobic lampe z takich diod ale bedzie to jedynie zrodlo swiatla, wiec nie bedzie to ani wydajniejsze ani bardziej ekonomiczne jedyne co moze Ci to dac to satysfakcje wiec sam ocen czy warto :)))

42d3e78f26a4b20d412==