PDA

Zobacz pełną wersję : Legwan chudnie...



Mareksss
21-10-2013, 10:03
Witam! Mam 7-letniego legwana - samca. Jest u mnie od 1999 roku. Nigdy nie miałem problemu z jego karmieniem i hodowlą. Zauważyłem, że zaczął odmawiać przyjmowania pokarmu a na dodatek w szybkim tempie chudnie (mięśnie wiodczeją). Proszę o pomoc!!!!!

Marblo
21-10-2013, 15:48
Moj ostatnio tez baaardzo malo je mysle ze to przez okres godowy bo prawie caly ogon zabarwil mu sie na piekny pomaranczowy kolor. Sprobuj pokombinowac z roznym pokarmem moze akurat trafisz na co czego nie odmowi. Powodzenia

AmazoNKA
21-10-2013, 16:47
Chudniecie w szybkim tempie jest niepokojace! radze szybko do dobrego weta, bo moze sie tak skonczyc jak z tym legwanem :(

http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=2845&t=2845

Jesli mieszkasz blisko Łodzi moge podac adres lecznicy calodobowej.

Pozdrawiam
[gadzinka]

Robert Rutkowski
22-10-2013, 02:33
To niepokojące, znajomej 6 letnia samica też przestała jeść.Była z nią wiele razy u różnych specjalistów od zwierząt i byli bezradni. Dopiero sekcja zwłok wykazała przyczynę padnięcia legwana. Były to nerki, ich niewydolność i nieżyt. Prawdopodobna przyczyna - zła dieta - ser biały, twarożki w znacznych ilościach przez dłuższy czas.

Mam nadzieję, że Twój zwierzak jest właściwie karmiony i że to tylko chwilowy brak apetytu.

Pozdrawiam.

Mareksss
25-10-2013, 01:59
Dziex wszystkim za pomoc ale legwan zdechł :(:(:(

Robert Rutkowski
25-10-2013, 08:30
Smutne :((((

Co było przyczyną byłeś z nim u weta?????

Współczuję.

Rysiek
25-10-2013, 10:17
:-(((

Mareksss
25-10-2013, 14:48
Mimo oporów związanych z tym, że traktowałem go jak "członka rodziny" zrobiłem mu sekcję. Przede wszytkim dlatego, aby wiedza z tym związana trafiła do innych hodowców. A więc pokolei; organy wewnętrzne były bez zmian, żadnych wewnętrznych krwotoków, bez śladu pasożytów. W żołądku miał zjedzone jeszcze wczoraj drobno pokrojone liście kapusty piekińskiej, w pozostałych częściach przewodu pokarmowego bez uwag. Płuca, serce wątroba, śledziona - bez zmian. Nerki normalnej wielkości czerwone, bez jakichkolwiek oznak nieprawidłowości. Pęcherz moczowy miał wypełniony naturalnym "moczem" takim jak wydala.
Specyficzne oprócz tego, że zwiotczału mu mięsnie były zapadnięte oczodoły.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy żarówki ze światłem UV "Sun Glo" 15 wat używana przez cały czas w ciągu dnia - 12 godzin naświetlania - mogła mu zaszkodzić ? Wcześniej używałem je w miejszym zakresie - od czasu do czasu. Jednak od miesiąca zwiększyłem dawkowanie, tym bardziej że nie jest według porducenta typową lampą UV.

Mareksss
25-10-2013, 14:55
Odpowiedż dla Roberta Rutkowskiego - nie zdążyłem iść gdziekolwiek, to wszytko nastąpiło bardzo szybko w ciągu trzech dni.

Marblo
25-10-2013, 15:07
:(((
Wiec co bylo przyczyna smierci?

Mareksss
25-10-2013, 15:17
Tego nie wie nikt i to jest najgorsze!

Pituophis
25-10-2013, 15:27
Bardzo dobrze, że zrobiona została sekcja. Czy oczodoły zapadnięte były za życia, czy dopiero po śmierci?
No i mamy jeszcze jeden przypadek, gdy legwan "po prostu" pada po kilkudniowej, wydawaloby się błahej, niedyspozycji.Niestety czasem tak się zdarza, i rzeczywiście nikt nie wie dlaczego. Czasami w grę mogą wchodzić zatrucia np. opryskaną czymś sałatą czy kapustą pekińską, czy stan nagłego ostrego niedoboru wapnia w organiżmie. Często jednak przyczyny pozostają zagadką-przynajmniej na obecny stan wiedzy.

Mareksss
25-10-2013, 15:40
Oczodoły zapadły mu się za życia i właśnie po nich stwierdziłem że coś się złego z nim dzieje. Natomiast kapustę i inna zieleninę (oprócz sałaty której mu nie dawałem) dostawał kupowana na targowisku, często taka samą jaka i ja jadłem na obiad !

Rysiek
27-10-2013, 03:14
Szkoda zwierzaka :-( Żarówka nie była przyczyną. Ona nie mogła mu zaszkodzić.

czakol
27-10-2013, 05:43
wielka szkoda :(

42d3e78f26a4b20d412==