PDA

Zobacz pełną wersję : karmienie



AdamMass
30-10-2013, 06:26
mam pytanie czego nie wolno dawac legwanom a co mozna
dodam jeszcze ze legwan ten nieje sam od kilku lat ja go dostalem wczoraj prosze o pomoc

delta
30-10-2013, 07:07
Poczytaj FAQ tam wszystko znajdziesz
Co znaczy że nieje sam, musisz go karmić z ręki?

meg11
30-10-2013, 08:38
Ja bym Ci proponowała dać legwanowi święty SPOKÓJ (!!!) masz legwana trzeci dzień, zwierzak jest zestresowany zmianą otoczenia, nie dziw się, że nie je, zapewnij mu maximum spokoju, swoja kontakty ogranicz do niezbędnych podstawowych czynności.. i czekaj aż leguś się zaklimatyzuje w nowym domku i nie będzie panicznie przerażony Twoją obcnościa..

Zrozumiałeś?:>

AdamMass
30-10-2013, 09:09
Ten legwan miał już dwóch właścicieli i nikomu nie jadł sam. Wszyscy musieli mu otwierać pysk i wciskać jedzenie, dopiero potem przełykał. To jest jedyna metoda, chociaż zdarzyło się, że jak złapał "cug", to kilka kawałków zjadł z ręki sam. Wiem, że próbowano głodzić go przez dwa tygodnie i i tak nic nie zjadł. Legwana wzięliśmy chudego i jak bierze się go na ręce, to przez skórę czuć mu wszystkie kości, nawet miednica mu sterczy. Wogóle jest bardzo przyjazny i towarzyski. Sam wchodzi na ręce i uwielbia jak się go głaszcze. Legwan ma 4 lata i bez ogona ma 25-30 cm, więc sądzę, że jest zkarłowaciały. Dzisiaj zjadł banana, kiwi, jabłko i witaminki. Popływał trochę w brodziku. Nie chcemy jednak popełnić błędu, żeby mu nie zaszkodzić.

WaRiaT_1986
30-10-2013, 10:54
A mam pytanie. Czy twój legwan jak go głaszczesz zamyka oczy ?

Fatman
30-10-2013, 11:06
Sa 2 powody przez ktore legwan zamyka oczy:
1. nie podoba mu sie to i sie od Ciebie odcina
2. podoba mu sie to i mruzy je z przyjemnosci

Rzadko kiedy zachodzi punkt 2. :/

AmazoNKA
30-10-2013, 12:49
Z niektorymi legwanami tak juz jest, ze trzeba karmic (takie leniuchy) :P
Karm go codziennie najlepiej przed poludniem. Z tych pokarmow co wymieniles: banan, kiwi, jablko to sa owoce i powinny byc tylko dodatkiem do posilku legwana. Banana podawaj od czasu do czasu nie za czesto. Musisz do jego menu wprowadzic liscie takie jak mlecz, chrzan, pokrzywa, por krojony, szczypiorek itd. Nastepnie warzywa: fasola (zolta, zielona), groszek sa mrozone w paczkach. Ja wrzucam do garnka na parze (mniej traca witamin) i w ten sposob rozmrazam. Nastepnie marchew utarta ktora mozesz mieszac z mielonym siemieniem. Zmielone nasiona lucerny sa bardzo wskazane dla legwanow moje po prostu przepadaja za nimi.
Dynia, kabaczek, cukinia, arbuz, mango itd. awokado ( ale nie za czesto i nie za duzo kawaleczek dla pobudzenia smaku). Acha jeszcze nie zapominaj o kielkach ktore mozna samemu wychodowac albo kupic w sklepie.
Zeby odzywic legusia mozesz raz na tydzien podac kropelke tranu, surowe przepiorcze jajko, skorupki od jajek sparzaj i tez podawaj zmielone i nie zapominaj o wapnie polecam vitrum jest razem z wit.d, do tego jeszcze wit i mineraly nie codziennie mysle ze co 4-5 dni wystarczy i koniecznie musisz miec swietlowke z UVB bo dzieki niej organizm legwana przyswoi te skladniki (trzeba pamietac ze swietlowki tez maja ograniczony czas wydzielania UV).
Poniewaz musisz ja sam karmic to radze jedzonko zawijac w jakis listek, a o tej porze roku to jedynie nadaje sie lisc salaty pekinskiej albo z kapusty wloskiej, wystarczy kawalek malego listka zmoczyc nalozyc jedzonko zwinac takie cygaro i wlozyc jej do pyszczka. Aha nie zapominaj podawac jej wody do pica, soczystych owocow np.grejpfrut itd organizm lega powinien byc nawadniany zeby nie bylo zaparc.
Wymienilam Ci tylko podstawowe skladniki pokarmowe ktore powinienes podawac reszte znajdziesz w zywieniu legwana tu na forum.

Pozdrawiam
[gadzinka]

Tasha
30-10-2013, 15:00
wiesz co , cos mi tu nie pasuje, moj leg wprost uwielbia jak go glaszcze...powiedzialbym nawet ze jest strasznym pieszczochem i sam wychodzi na reke i chce zeby go glaskac albo mu zrobic masazyk i przy tym zamyka oczy i jest potulny jak baranek

oczywiscie czasami bywa tak ze nie chce zeby go glaskac i wtedy wlacza wsteczny albo sie "kreci" albo lapka macha tak jakby chcial stracic twoja reke z siebie i daje tym znak zeby go nie dotykac

wiec nie wydaje mi sie, ze jak legwan jest oswojony(oczywiscie nigdy do konca sie nie da go oswoic)i jak go glaszczesz to robi to by sie od ciebie odciac, przeciez one same sie lubia ocierac o galezie albo o swoich wlascicieli (tak jak robia to koty)-przynajmniej moj leg tak ma

pozdrawiam

TaSha i FraneK

Fatman
30-10-2013, 16:27
Legwan to nie kot.

Rysiek
31-10-2013, 01:49
Zgadzam się z tym co napisała gadzinka (sorry, AmazoNKA ;-). Postępuj tak jak radzi, zadbaj, aby w diecie legwana znalazł się wapń i witaminy. Calcium Vitrum+D3 kupisz w aptece, a witaminy w zoologicznym sklepie. Proś o witaminy dla gadów roślinożernych takich firm jak np. Sera, Hagen, JBL. Dawkowanie jest na opakowaniu (witaminki w kroplach można podawać co 4-5 dni po kilka kropel - z umiarem). Możesz kupić również sepię w zoologiku i posypywać nią dziennie pokarm. Oprócz zastosowania Vitrum co 4-5 dni 1/2 tabletki, sproszkowaną sepię daję dziennie. Do tego koniecznie UV. Wiosną, gdy pojawią się rośliny łąkowe warto zmienić stopniowo dietę, aż do uzyskania w niej 80% liści, rezygnując stopniowo z warzyw, owoców, które powinny w prawidłowej diecie stanowić ok. 20-30% pożywienia. Zimą jest problem, bo nie ma roślin łąkowych, ale można pobawić się w ogrodnika i w doniczkach, czy skrzynkach na kwiaty balkonowe hodować fasolkę, chrzan, a do tego jeszcze np. kiełki.
Ps. meg, WaRiaT, Fatman, zwróćcie uwagę na to, że to kilkuletni legwan, sam wchodzi na rękę, czyli ma dobre kontakty z ludźmi. Może to masowanie, głaskanie nie jest aż tak złe dla niego, może faktycznie to lubi ;-)

Tasha
31-10-2013, 02:42
wiem ale moj sie tak czasami zachowuje :D

pozdrawiam

meg11
31-10-2013, 03:58
eee Ryśku, proszę o wykluczenie mnie z tej listy;)
ja pisałam posta wówczas jak jezcze nie było wiadomo, że to czteroletni legwan, była podana jedynie informacja, że kolega ma go od czterech dni.. ;)

Fatman
31-10-2013, 04:29
Akurat w tym wypadku mowimy o legwanie mniej oswojonym. Meg spi ze swoim legwanem, opala sie z nim itd, ale sa juz razem troche czasu....

AmazoNKA
31-10-2013, 09:18
Rysiek napisał(a):

> Może to masowanie, głaskanie nie jest aż tak złe dla niego,
> może faktycznie to lubi ;-)
>


Tez przypuszczam, ze to lubi :-) Kazdy lubi byc masowany i po worku glaskany... ;-P tak dla czepialskich - kazdy legwan oczywiscie.

Pozdrawiam
[gadzinka]

Rysiek
01-11-2013, 12:30
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Rysiek
01-11-2013, 12:32
Cyt"dodam jeszcze ze legwan ten nieje sam od kilku lat "
Meg, z czytaniem kiepsko ?????????????????????????

Marblo
01-11-2013, 13:05
I nie tylko legwan ;))))))))))))))))))

42d3e78f26a4b20d412==