PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy



Looki
04-12-2013, 13:41
Hej wszystkim, jestem wlascicielem mojego pupilka dopiero 3 dni, kupilem mu tyrarium o wymiarach 100/50/70. moj legwanik jest malutki ma jakies 20 cm, no i chodzi o to ze ja sie boje ze ma za zimno w nim, a mam jedna zarowke 60 w UVA, pani w sklepie powiedziala ze wystarczy!!! Wogule nie wiem jakie mu najlepsze ogrzewanie zrobic.Bardzo bym prosil o jakis krotki dokladny opis :) i moze jeszcze jakies zdjecia tyrarium jak mu urzadzic bo narazie ma nie za wiele :( A boje sie o niego strasznie......Pomozcie mi Rodacy :)

Długi
04-12-2013, 13:44
Troche duze terra jak na takie malenstwo... Oby ci nie zdziczal. Co do temperatury to ile masz? Ja mam troche wieksze terrarium od ciebie i stosuje 2x60. Jedna kwoka jako promiennik i jedna z czerwonego szkla ktora dziala cala dobe.

Pozdrawiam

Dlugi

Looki
04-12-2013, 13:55
Pani w sklepie powiedziala ze to tryraium jest w sam raz, jak mnie oklamala to....:) a temaperaturahmmm... kupilem termometr taki za 15 zl co sie przykleja do szyby no i jest na srodku bocznej scianki i wskazuje 24 stopnie, ale pod sama zarowa jest okolo 32 i tam sobie siedzi na drzewku i spi :)........boje sie ze jak na noc wylanczam to mu zimno, nie wiem co mam robic kompletnie :(

aniolek
04-12-2013, 14:04
Wiesz sa na noc specjalne zarowki wiec mozesz ja sobie kupic i wtedy bedziesz mial pewnosc i najlepiej kontroluj temp w terrarium a jesli chodzi o twojego smoka to daj mu troszke sie przyzwyczaic do nowego miejsca a propo terrarium to na poczatek lepsze jest mniejsze poniewaz latwiej jest oswoic legwana

Looki
04-12-2013, 14:10
Jutro pojde i kupie mu zarowke na noc i bedzie miec dwie jedna w dzien i jedna w nocy :) ..dopiero zaczynam sie uczyc wszystkiego..ale tak go skubanca pokochalem ze zrobie dla niego wszystko :) jest starsznie kochany i slicznie patrzy na mnie .......:]:]

Looki
04-12-2013, 14:13
AAAAA jeszcze jedno jesli by byl ktos chetny to bardzo prosze o opisanie takiego tygodniowego wyzywienia, co najlepiej mu dawac, taki przykladzik.... AA kupilem mu bazylie w dolniczkach i wcina ....chyba mu smkuja :] ale kaplettnie sie gubie w tych witaminach..prosze prosciej !!!

Mody86
04-12-2013, 14:14
co do temperatury w nocy, to powinna ona byc nizsza niz w dzien (tak jak w naturze) okolo 20*. Najlepiej zaopatrzyc sie w termostat, niektozy uwazaja ze sciemniacz jest lepszy, ale jak ustawisz go do warunkow np w cieplejszy dzien, to w chlodniejszy bedziesz mial za niska temperature, wiec radze termostat :). A co do tego,ze mlody legwan w duzym terra moze byc przerazony czy dziczec to nie zgadzam sie z tym. Przeciez na wolnosci jak wykluwa sie z jaja to ma nieograniczona przestrzen i czuje sie z tym doskonale. A w mniejszym terra latwiej legwana zlapac, a czy sie latwiej oswoi to jush nie jest powiedziane. Mysle ze w warunkach, w ktorych bedzie mu lepiej, latwiej da sie oswoic.

Looki
04-12-2013, 14:18
az mi sie lepiej zrobilo....nie moge pracowac przez niego bo sie martwie zeby mial wszystko co trzeba..jednak prosze o opisanie tygodniowego wyzywienia co mu dawac zeby mial dosyt wittamin itp :)

Długi
04-12-2013, 14:30
Najpierw wejdz sobie tu
http://www.legwanzielony.com
a pozniej tu
http://www.legwanzielony.com/index.php?txt=3
i przeczytaj wszystko dokladnie...

Pozdrawiam

Dlugi

Looki
04-12-2013, 14:43
wiem wiem czytalem, przez ta strone ttu dotarlem do tego forum :) ale chodzi mi o to zebys np. opisal taki teygodniowe wyzywienie, bo ja w pierwszy dzien jak go sotalem do pani ze sklepu dala mi jakas sucha karme nie wiem co to bylo ale wcinal, na drugi dzien dalem mu kawalek banana, tez mu smakowal, wczoraj kupilem mu 2 bazylie w dolniczkach...jak je zobaczyl to sie zucil wcinal az milo patrzec..ale nie mam pojecia jak z tymi witaminiami, co mu jutro dac ,... wiec prosilbym o taki krotki opisik ..PLIS

Długi
04-12-2013, 14:50
Sucha karma jest moim zdaniem do dupy. Ja najczesciej mojemu daje mix. Tzn: toche roszponki, marchew tarta, kielki z pudeleczka (auchan 2.50zl), czasami troche salaty lub pekinki ale to raczej dla pewnego urozmaicenia w czasie zimy i w malych ilosciach. poza tym zawsze jakis owoc... Sprawdz co twoj leg lubi! Co do witamin to kup tak: SERA reptimineral H oraz w aptece calcium panthatenicum- to powinno cie urzadzic na poczatek. pozatym bedziesz niedlugo musial nabyc swietlowke. Moim Zdaniem najlepiej Repti Glo 5.0 zaleznie od dlugosci (50-80 zl)

Pozdrawiam

Dlugi

celtic
04-12-2013, 14:50
Rety !!!
przepraszam ze troszke mnie złosc ogarnia ale dlaczego kupiłes legwana nie majac pojecia o jego potrzebach ????????
No ale skoro juz tak sie stało... to trzeba Ci pomoc.
piszesz tylko o zarówce UVA, a czy ma swietlowke z UVB????? bez tego to nawet nie masz co myslec, ze legwan bedzie zdrowy.
Koniecznie musi miec np. Repti Glo 5.0. kosztuje ok 40-50 zł
Ciepło - ja stosowałam mate grzewcza od spodu przyklejana do terrarium. Nie daje ona moze za duzo ciepła,ale jesli masz wilgotne podłoze to tym samym powoduje ona podniesienie wilgotnosci w całym terrarium.
Mata kosztuje ok 70 zł.
Mozesz zastosowac kabel grzewczy, ale on to za bardzo atrakcyjny nie jest, chyba ze go ładnie gdzies w całym wystroju schowasz.
Kamien grzewczy tez mozna, ale musi byc ustawiony tak, by legwan na nim nie siedział, bo ciepło ma miec od góry nie od dołu, no i oczywiscie moze go w ten sposob przegrzac. Głowny receptor regulacji ciepła ma przeciez na głowie - tzw oko ciemieniowe.

Jeden termometr to za mało ! na takie terrarium to chociaz 3 termometry powinny byc. w miejscu chlodniejszym, najcieplejszym i gdzies jeszcze miedzy tym wszystkim.
Tepmeratura w nocy - ok 23*C a w dzien 26-39*C
Wilgotnosc w dzien ok 70-80 % a w nocy ok 90-100%

zywienie... no... w zimie to jest troszke co sie z tym uwijać.
Cukinia, koperek, szczypiorek, starta marchewka,pietruszka -nać, bazylia tak jak piszesz i inne dostepne zioła, kiełki róznych roslinn. a W lecie to juz nie ma problemu bo wszystko praktycznie rośnie wokół Ciebie.
Ale prosze Cie... zamow sobie ksiazke od Jacku albo Ryska. Tam masz wszystko pieknie opisane a wczesniej sobie dokładnie poczytaj forum i FAQ.

Pozdrawiam !
Madzik

Looki
04-12-2013, 14:54
Dziekowka :) jutro bedzie mial wszystko co trzeba :)

aniolek
04-12-2013, 14:55
LIŚCIE I PŁATKI
Kwiaty dyni
Liście rzodkiewki
Liście słonecznika
Koniczyna
Liście fasoli
Mniszek lekarski
Liście buraków
Liście brukselki (?)
Babka lancetowata
Babka zwyczajna
Liście akacji
Liście czereśni
Liście winogron
Liście jeżyn
Liście poziomek
Liście wiśni
Lipa
Lucerna
Rdest ptasi
Liście klonu
Bez czarny
Grab
Brzoza
Ptasznik pospolity
Pięciornik (który)
Płatki goździka
Płatki stokrotki
Płatki koniczyny
Płatki akacji
Płatki róży
Liście groszku
Liście malin
Liście truskawek

KIEŁKI
Lucerny
Pieprzycy
Soczewicy
Siemienia lnianego
Pszenicy
Słonecznika
Fasoli

ZIOŁA
Melisa
Mięta
Bazylia
Kolendra
Koper
Szczypiorek
Nać marchwi
Nać pietruszki (mało)
Rzeżucha
Szałwia

OWOCE
Kiwi
Truskawka
Winogrono
Czereśnia
Jabłko
Banan
Wiśnia
Morela
Papaja
Malina
Figi
Pomarańcza
Brzoskwinia
Arbuz
Mandarynka
Mango

WARZYWA
Cukinia
Fasolka szparagowa
Groszek
Pomidor
Ogórek
Marchewka
Cykoria
Dynia
Kapusta pekińska (małe ilości)
Sałata (małe ilości)
Por
Seler
Kukurydza
Śliwki
Gruszki
Brzoskwinie
Botwinka

Looki
04-12-2013, 14:59
aaaaaa i nie kupile nie wiedzac nic, czytalem na jego temat duzo :) no ale jak juz go mam to chce dla niego jak najlepiej :P

aniolek
04-12-2013, 14:59
To sa warzywa owoce i liscie jakie mozna podawac legwanowi ja z salaty zrezygnowalam i nie podaje w ogole .Sam sobie powybieraj i podawaj to co akurat z tej listy masz dostepne :) ja podaje Reptimineral H kilka razy w tygodniu no i oczywiscie sepie .Moj Leon ostatnio bardzo upodobal sobie kielki slonecznika wraz z cukinia poprostu uwielbia to :)))

Looki
04-12-2013, 15:00
hehe fajowo :)

aniolek
04-12-2013, 15:01
Posadz sobie tez kielki ja ostatnio zasadzilam kukurudze , soczewice ,groch no i oczywiscie fasole :))

Looki
04-12-2013, 15:03
podaj mi swoje gy gy jak mozesz to pogadamy :) albo sama sie odezwij bedzie szybciej :)

Looki
04-12-2013, 15:03
3121300

meg11
04-12-2013, 15:18
hahaha, to napisałaś aniołek;)

Witamy na forum nowego świra;)
Looki, wiec tak, jutro z rana lecisz do Sułka do Biofila, bo widzę, że mieszkasz w Krakowie, tam możesz liczyć na fachowe porady i dobre zakupy i nikt Ci kitu nie będzie wciskał;)
Podstawowe rzeczy, bez których leg nie ma dobrego życia to:
-Repti Glo 5,0 -do terrarium tropikalnego ( zwróc uwagę przy zakupie na ten numerek!!! to bardzo ważne i nie słuchaj jeśli pani powie, że lepsza będzie np 2,0;))- firma exo terra
-Heat Glo- nocna żarówka z podczerwienią- dzięki niej leguś będzie miał cieplutko, bo ona fajnie grzeje:) tylko światełko ma czerwone:P więc może Ci w nocy przeszkadzać;) -firma exo terra
-basenik-żeby leguś miał gdzie załatwiać swoje potrzeby, jak pewnie nie zdążyłeś się jeszcze doczytać, legwany to bardzo porządnickie smoki i kupki robią w basenikach, tylko trzeba im od razu wodę zmieniać;)
-absolutnie zero podłoża, które leguś mogłby zjeść- czyli np małych kamyków, bo będziesz miał niemałe problemy później
-witaminki: Reptimineral H (też zwróć uwage na literkę H;)- potrzebujesz witaminek dla gadów roślinożernych, następnie Calcium pantothenicum 0,1- kupisz w aptece, jedna tabletkę raz w tygodniu rozkruszoną na żarcie, plus to możesz kupić w zoologiku sepię- w dziale dla ptaków, to taki rodzaj wapienka, ta dla odmiany, ma stać non stop w terraium, tak by leguś sam mógł sobie dozować zapotrzebowanie na nie:)
-dobre żarcie, tak jak pisali wcześniej,zima to zły okres dla legwaniarzy, choć w tym roku zima jest całkiem całkiem, ale generalnie bazujesz na: ziołach, takich w domiczkach, kiełkach- albo sam hodujesz w domku, albo kupujesz w sklepie, możesz też spróbować wychodować fasolę w domu-liście są bardzo zdrowe i chętnie zjadane przez smoki- to co napisałam dotej pory z żarcia- jest baaardzo zdrowe dla legusia, dalej.. cukinia(bardzo dobry stosunek Ca:P co ejst ważne w diecie legwaniej, cukinię tylko myjesz, nie obierasz ze skórki,bo tam jest najwięcej witaminek;) szczypior, koper, marchewka.. i sprawdzasz co lubi:) wystrzegasz się kapustnych-bo działają baaardzo źle na organizm legwana-czyli kapusta,brokuły,kalafior,sałata(!!!)cykoria, no resztę sprawdzisz w FAQ;) czasem możesz dodać jakiś owoc, np kiwi,oo suszone morelki też są zdrowe:) i pamiętaj-jedzonko zawsze umyte iświeże ma być, no i oczywiście tak pokrojone, by mały leguś nie miał problemów z przełknięciem tego:)

Jeszcze jakieś pytania?:P

Długopis
05-12-2013, 00:37
Ja tylko dodam, że zachęcam do kupna kiełkownicy. Można kupować gotowe kiełki za ok. 2,50zł. za pudełko ale kiełkownica kosztuje 25-30zł. (zależy gdzie) więc szybciutko się zwróci i największa zaleta - kiełkujesz co chcesz. Dla przykładu ja kiełkuję nasiona: soczewicy, soji, fasolki munguskiej (przysmak mojego legusia), rzodkiewki (drugi przysmak), lucerny, słonecznika, fasoli do posadzenia i hodowania liści. Możesz też zasadzić pietruszkę w doniczce tak żeby 1cm wystawała w ziemi na wpół zmieszanej z piachem i hodować natkę. Może za szybko nie rośnie ale jak posadzisz kilka sztuk to dla tak małego lega wystarczy. Czasami jeszcze w marketach można dostać rzodkiewkę z ładnymi liściami, które mój leg bardzo lubi, samej rzodkiewki też od czasu do czasu możesz troszkę wkroić. Jeśli tak jak piszesz dla swojego lega zrobisz wszystko, to kup mu porządny termometr. Taki elektroniczny z higrometrem który ma czujnik w obudowie, a drugi na kabelku. W ten sposób będziesz mógł kontrolowac temp. w dwóch miejscach, np. najciepleszym i najchłodniejszym, a przy tym będziesz miał wgląd na wilgotność. Można takie dostać za 40-70zł. Tych naklejanych nie polecam, są niedokładne, a przy tym jeśli jest naklejony na szybę to mierzy temperaturę szyby, a nie w terra, a to dlatego, że szyba nagrzewa się od wewnątrz ale chłodzi z zewnątrz (chyba, że masz taką samą temp. w pokoju co i w terra. Powodzenia.

Rysiek
05-12-2013, 11:02
Forum nie działało mi prawidłowo i się spóźniłem. Obszerne odpowiedzi uzyskałeś od celtic, meg, aniołka i długopisa. Ja od siebie dodam, że z diety powinieneś wyeliminować sałatę i kapustne (brukselka do nich należy) bo masz młodego legwanka, który mało je i można zaspokoić jego zimowe potrzeby liśćmi rzodkiewki, fasolki z własnej hodowli, kiełkami i całą resztą podaną przez aniołka. U dorosłych to większy problem ;-( Staraj się zachować proporcje 70-80% roślin zielonych, a te 20-30% to owoce i warzywa. Do tego wapń i witaminki, o których już napisano i koniecznie UVB 5%. Terrarium nie jest zbyt duże, legwany w naturze mają nieograniczony teren do dyspozycji. Chodzi głównie o to, aby w czasie gdy panikuje (np. wyciągania z terrarium) nie miał możliwości na długi rozpęd, ponieważ one nie widzą szyby. Może się nabawić jakiegoś urazu wskutek uderzenia o szybę. Jeśli to panikarz, zastosuj jako wystrój terrarium różne przeszkody terenowe typu korzeń, kamień, sztuczna roślina. W ten sposób ograniczysz mu możliwości rozpędu. Ani się obejrzysz, a będziesz musiał budować nowe, większe terrarium :-))) Zastosuj, jak Ci już radzono 2-3 termometry, a żarówki lub żarówki i promiennik dobierz eksperymentalnie, aby uzyskać temperatury, które podała celtic. Nocą wystarczy nawet 20*. To minimum.

Długi
05-12-2013, 11:55
Dlugopis a gdzie mozna dostac takie termometry elektroniczne z 2 czujnikami za rozsadan cene?


Pozdrawiam

Dlugi

Looki
05-12-2013, 15:12
Dzieki panowie za pomoc ,.... mam nadziej ze i jak kiedys bede mogl pomoc :)

Mody86
05-12-2013, 15:38
w katowicach w castoramie jest termometr elektroniczny, ktory mierzy temperature w miejscu gdzie jest ustawiony i w miejscu gdzie umiescisz czujnik, przewod jest dosc dlugi. Ma tam jeszcze higrometr, zegarek i budzik jesli sie nie myle :) cena-okolo 60 zl

Długopis
06-12-2013, 00:07
Ja kupiłem w Sochaczewie w ogrodniczym za 25zł taki jak opisuje Mody86 ale pewnie bywasz w wawie więc myślę, że Castorama albo jakieś elektryczne sklepy. Warto podzwonić z książki telefonicznej po takich sklepach, bo ceny są bardzo różne. Mnie się trafiła okazja, bo nigdzie z takimi tanimi się nie spotkałem ale myślę, że 40 - 60 zł. to też rozsądna cena. A termometr działa super. Sprawdzałem z dobrej klasy i zero różnicy odczytu (co do dziesiątej stopnia).

Mody86
06-12-2013, 07:31
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39894158
ten powinien byc dobry

Fatman
06-12-2013, 09:06
Aniolek jest kobieta wiec nie panowie :D

Fatman
06-12-2013, 09:07
Mysle, ze na allegro kupisz duzo taniej

42d3e78f26a4b20d412==