PDA

Zobacz pełną wersję : uczta dla smoka



die
07-12-2013, 12:22
Chcialem z ciekawosci zapytac czym karmicie swego smoka zima. Z czego najczesciej przyrzadzacie salatke ;)

aniolek
07-12-2013, 12:30
Jesli chodzi o mnie to ja sadze kielki roznego rodzaju ( kukurydzy,soczewicy,lnu,grochu.fasoli , slonecznika ,rzodkiewki, itp) kupuje tez w doniczce bazylie,miete( ale sporadycznie) oczywiscie cukinie (moj legwan to uwielbia) czasami jablko i marchewka .Glownie salatki robie z tych smakolykow ;))

daf
07-12-2013, 12:40
Banan, mandarynka, coś żywego, trochę suchego granulatu.

sqqter
07-12-2013, 14:45
Jarmuż liście rzodkiewki pietruszka pomidorek sałata witaminki

celtic
07-12-2013, 17:11
sałata, banan, cos zywego.. czyli w zimie dobijacie swoje zwierzaki, a w lecie sa proby ich ratowania tak?

Długi
07-12-2013, 17:12
Wejdz tu. Aniołek przylepil tu ala liste.

http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=18593&t=18574

Pozdrawiam

Dlugi

Długi
07-12-2013, 17:14
Przepraszam. Blad. Mialo byc "całą" a nie "ala" ;)

Fatman
08-12-2013, 02:08
Zartujesz czy mam zaczac zjebke?

Fatman
08-12-2013, 02:16
Teraz zjebka. Normalny jestes? Tyle sie trabi, ze nie wolno zwierzecego bialka podawac, ze 80% to powinny byc liscie i kielki, a jako UZUPELNIENIE Iguana Sticks i owoce. Moze Ci to po angielsku napisac, zebys zrozumial? Moze namalowac jezeli z rozumieniem slowa pisanego masz, az takie problemy? Za to powinni dawac bana na forum i bana na legwana dozywotnio...

Jacku
08-12-2013, 03:23
Moje wcinają mlecze, liście poziomek i inne łąkowe, liście dzikich malin i czernic (łagodna zima - mieszkam w lesie ;))) ), liście rzodkiewki...
Pozdrawiam:)

daf
08-12-2013, 03:37
Fatman:żywego dostaje naprawdę RZADKO, a sticks tylko wtedy jak nie mam co mu dać innego do żarcia. No wsumie jeszcze zapomniałem dodać(bo teraz to zwykle matka ją karmi) kiwi, jabłko itp.

Pituophis
08-12-2013, 03:39
Z tym całkowitym niepodawaniem białka zwierzęcego to przesada-one w naturze nieraz uzupełniają dietę owadami, drobnymi kręgowcami. Ale uzupełniają zwykle najwyżej kilka razy w miesiącu, albo i rzadziej, a nie codziennie, i to raczej młodsze osobniki. Dieta stosowana przez Daf' a rzeczywiście spowoduje problemy, a nawet śmierć legwana(podejrzewam, że nie rośnie i choruje). Najlepszy chyba jest pomysł Jacku, i najbardziej zbliżony do tego, czym legwany odżywiają się w naturze. Zawsze też można wyhodować fasolę, ciecierzycę rzeżuchę, zwłaszcza dla młodego osobnika.

daf
08-12-2013, 03:41
No rosnąć nie rośnie, ale zdrowa jest jak ryba.

Rysiek
08-12-2013, 03:56
Mlecz, babka lancetowata, liście i pędy fasoli, kiełki (różne), cykoria, melisa, bazylia, liście rzodkiewki jak się uda zdobyć, niewielkie ilości kapusty pekińskiej, koperek, szczypiorek, cukinia, papryka, bakłażan, por, marchew, płatki owsa, siemię lniane, owoce - kiwi, gruszka, jabłko, czereśnie z kompotu, banan, mandarynki, suszone morele, raz w miesiącu pół gotowanego jaja kurzego, sepia, calcium vitrum i pantothenicum, witaminy JBL w kropelkach.

Pituophis
08-12-2013, 04:05
Jeżeli nie rośnie, to zdrowy nie jest. Spotykałem już takie legwany, które "nie rosły, ale poza tym to wszystko w porządku" i one zwykle albo się łamały, albo nagle padały. Na takiej sałatowo-owocowej diecie legwan NIGDY nie będzie się dobrze rozwijał, nawet przy suplementacji. Najlepiej zastosuj się do rad innych, w tym i mojej, i zmień dietę. Legwan zielony to nie owocożerca, przewaga powinna być liści, a malucha i w zimie da się wykarmić bez dodatku sałaty i kapustnych.

Jacku
08-12-2013, 04:30
Cytat dr biologii Roberta Maślaka
"Niestety duża część środowiska weterynaryjnego pielęgnuje w sobie niezrozumiałe przekonanie, ze białko zwierzęce jest zdrowe i potrzebne do rozwoju każdego organizmu niezależnie czym zywi się w naturze. Robią tym niesłychane szkody, a dotyczy to głównie właśnie legwanów i niestety żółwi z rodzaju Testudo, którym w najgorszym przypadku aplikuje się dodatek mięsa a w najlepszym wysokoproteinowe i pokarmy roślinne, czego skutkiem u młodych jest szybki wzrost i zaburzenia w układzie kostnym, a u dorosłych zaburzenia nerek i wątroby (podczas gdy powinny jeść pokarmy bogatoresztkowe i mało proteinowe)".
Pozdrawiam:)

sqqter
08-12-2013, 06:58
Sałate podaje w uzupełnieniu. Jeśli nie wiesz co powiedzieć- niemów nic

kasumi
08-12-2013, 07:26
zrób sobie jadłospis tak jak ja =D
pn - sałatka, jabłko, marchew (tarta bo innej nie chce), mandarynka ( jak jest )
wt - cykoria, liście fasoli, bazylia i ogórek zielony ( jego przysmak ....)
śr - papryka, jabłko , marchew i bazylia
itp. =D mój leg ma codziennie coś innego do jedzenia chyba że nie ma co mu dać.
oczywuiście co jakiś tydzień zmieniam jadłospis po zakupach na ogół =D i w lodówce nic mi się nie psuje a legwan rośnie zdrowy i duży......
awa oczywiście witaminki i sepia też dodaje =D

MS
08-12-2013, 09:18
Zimą mojemu legwanowi daje: liście rzodkiewki, kiełki rzodkiewki słonecznika pszenicy, cykorie, cukinie, marchew, melisa, mięta czasem dostaje troche mango(bardzo lubi) , mandarynke lub melona

daf
08-12-2013, 11:41
Tak kurde tylko problem jest czasami żeby niektóre rzeczy z tej listy kupić bo u mnie niby są duże sklepy ale gdzie tam żeby mieli coś takiego... :/

Jacku
08-12-2013, 12:05
szukaj w malutkich osiedlowych zieleniakach i sklepach warzywnych ;)

Fatman
08-12-2013, 12:50
Uwazaj do kogo sie odzywasz. Akurat Celtic pisala o kims innym.

Fatman
08-12-2013, 12:53
To po co kupowales legwana jak nie masz mozliwosci go wykarmic?

celtic
08-12-2013, 15:05
dzieki Fatmanku :)
Nie chciało mi sie tego juz komentowac dalej ...

Pozdrowionka !

Madzik

Fatman
09-12-2013, 01:26
Co jak co, ale minimum kultury jest wymagane.... :*

celtic
09-12-2013, 03:45
ale jak widać nie wszyscy o tym wiedzą ...

:)

Macha
09-12-2013, 09:45
Mój dostaje: liście rzodkiewki, liście kalarepy, liście kalafiora, koperek, szczypiorek, jak sie uda mlecz i koniczyne, czsem zioła w doniczkach, jak urosną to liście fasoli i groszku, różne kiełki, cukinie, marchewke, rzodkiewke, fasole szparagową, ogórka, czasem jabłko, kiwi, mandarynke do tego witaminki i wapno:)

daf
10-12-2013, 11:56
To Fatman weź mi teraz powiedz why nie można dawać owoców jak teraz mam do nich dostęp a do warzyw dość mały? Aha i np. dziś dostał marchewkę, ogorka i rzodkiewkę posypane witaminami. Możnaby dodać do tej mieszanki głównie mandarynki ew.kiwi, jabłko, banana?

celtic
10-12-2013, 13:11
wybacz, ze odpisze za Fatmana, ale samo zdanie "why nie można dawać owoców jak teraz mam do nich dostęp a do warzyw dość mały" podnosi mi pozom adrenaliny.
Skoro nie masz mozliwosci prawidłowo karmic legwana, to moze lepiej byłoby sobie kupic kota, psa,chomika...obojetnie...? dla nich jedzonko jest najłatwiej dostepne.
SKORO JUZ MASZ LEGWANA to chociaz sie postaraj zapewnic mu prawidłowe jedzenie a NIE TAKIE JAK TOBIE JEST WYGODNE !!!!!!!

a dlaczego nie owoce...

- bo wiekszość z nich ma niekorzystny stosunek Ca : P i dlatego ich udział w zywieniu nie powinien przekraczac 30% wszystkiego co dostaje
- to,ze sa smaczne i chetnie zjadane to nie znaczy ze sa dla legwana najlepsze.
zawieraja duzo cukrów, które w szybkim procesie fermentacji produkują nadmierną ilość gazów, a to moze stać sie przyczyną wzdęć u zwierzęcia i złego samopoczucia, łącznie z odmową pobierania pokarmu.

Więc prosze... jednak sie postaraj o prawidłowe jedzenie, bo nie moge juz zniesc kolejnej osoby traktujacej swojego legwana w niewłasciwy sposób wygodny tylko dla siebie !

Pozdrawiam !

Fatman
11-12-2013, 02:15
Dzieki Madziku za odpisanie w moim imieniu. Zgadzam sie z Toba w 100%. Dodam jeszcze, zebys sobie Daf przeczytal FAQ i sam sobie odpowiedzial w jakim stosunku powinny byc podawane owoce do lisci, pedow, kielkow i zieleniny.

Fatman
11-12-2013, 02:18
Dodam jeszcze to, ze powinnienes Daf przeczytac FAQ przed zakupem legwana, zeby miec o nim choc nikle pojecie i nie dostosowywac legwana do swojego zycia tylko dostosowac swoje zycie do zwierzatka, ktore i tak cierpi w niewoli. Kazdy legwan cierpi w niewoli...

daf
11-12-2013, 02:31
No najlepiej by było gdyby legwany w niewoli mogły mieć terraria 4x4x2 m to byłby luz wtedy ale wiecie żyjemy w Polsce... A wogóle to juz o owocach czaję bazę nie zajrzalem do książki Ł. Wysockiego :/ Aha i jeszcze co myślicie o podawaniu suszonych fig, które są podobno dobrym źródłem białka(tak jest w tej książce).

P.S.I jeszcze raz pytam czy taka sałatka jest odpowiednia?

daf
12-12-2013, 13:48
Acha i jeszcze jedno. Besztacie mnię za to że karmię ja owocami. Ale ja jej nie karmię CAŁY ROK!!! Zimą wkońcu trudno jest o mlecz, liście różnych warzyw, drzew itp. Przecież owoce MIESZAŁEM(czas przeszły) z warzywami i to tylko na czas zimowy. Przez tak krótki okres czasu legwan nie jest praktycznie w stanie zachorować.

celtic
12-12-2013, 16:01
skoro wiesz lepiej...
to ... rob co chcesz....

Fatman
13-12-2013, 01:21
Wiecie za co kocham usenet (grupy dyskusyjne)? Bo moge sobie kazdego kto mi nie pasuje zablokowac i juz wtedy nie dostaje idiotycznych wiadomosci.

Deore
13-12-2013, 02:59
A ja mam pytanko odnośnie tego jak często podajecie swoim pupilom witaminy ? Bo ja podaje swojemu raz w tygodniu ( vibovit bobas ). Czy to wystarczy ?

daf
13-12-2013, 03:29
Ja swojej codziennie daje Sera Reptimineral H i Calcium, jeszcze mam jakieś takie nie wiadomo co z Czech.

envy
19-12-2013, 12:32
ojjj lepiej nie mowcie , ze ma robic co chce:) najlepiej sluchac dobrych rad. Ja to sprawdzilam na kolcach legwana. Bylo z nim bardzo zle we wrzesniu, teraz wciaz rosnie, z czego hja jestem ogromnie szczesliwa. Dzisiaj Igus zdziwil sie , ze rozebralam choinke, ktora byla miejscem jego zabaw.:) Jeszcze raz dziekuje za wszystkie wskazowki i.......... za krzyczenie na mnie tez dziekuje. Najwazniejsze,. ze legwan tak swietnie rosnie i ze wciaz zyje, bo juz sie o niego bardzo balam.

42d3e78f26a4b20d412==