PDA

Zobacz pełną wersję : Nie wiem co zrobic:(



Gdanszczanka
15-12-2013, 06:33
Może zacznę od początku... Legwana przygarnęłam od jednego z forumowiczów. Bylo to jakis niecaly miesiąc temu.Po przyniesieniu do domu zauważyłam ze ma jedną nogę grubszą (a drugą normalną).Na tej zdrowej łapie ma za to dwie symetryczne czarne plamy. Jest to samica i nazywa sie Lo, ponoć ma ona ok.2 lat i wzrost 60cm., jest to gatunek iguana iguana rhinolopha. Nie wiem czy była ona naświetlana i czy miała dobrą dietę(wiem że bardzo lubi jest iguana sticks;/). Po dniu czy dwoch zaczęła jeść ale tylko te chrupki i normalnie sie wyproznial. Niestety naciełam sie na żarówkę Reptibulb firmy zoomed(ktora jak wyczytalam wcale nie daje UVB).Miała dobrą temperature(35st w miejscu ogrzewania) i wilgotność 65-70%. Jadla tak przez 2 tygodnie az przestala(tylko troche poskubywała z ręki). Od poprzedniego właściciela dowiedziałam się że jest agresywna..a u mnie dość szybko zaczęła się dawać brać na ręce i karmić z ręki. Mniej więcej w tym samym czasie co przestała jeść zaczęła przekopywać terra(tak jakby się chciała wydostać).Pewnie niektórym na myśl przychodzi że może być zaciążona..ale ona nie tyje. Teraz gdy zaczyna kopać wkładam ręke do terra a ona wchodzi mi po ręce na ramię. Po puszczeniu ja na pokój od razu leci do okna.Potrafi siedzieć na oknie godzinami,niestety mimo wysokiej temperatury(ok 23-25st.) od okna leci chłód.Już po godzinie jest "osowiała" od zimna. W najbliższym czasie kupię Ultravitalux i będę ja naswietlać po niecale 15 minut co dwa dni...mam nadzieję że przywróci to jej apetyt. Oczywiście jak zrobi się cieplej za oknem udam sie do weterynarza. Proszę tylko abyście powiedzieli mi co to jest za plama na jej udzie(niestety nie mam zdjęcia) i dlaczego nie chce jeść.Pozdrawiam i dziekuję za każdą pomoc:)

daf
15-12-2013, 11:38
Może na apetyt spróbuj jej podać SERA activ plus R? A z tymi plamami to jakiej są wielkości, czy mają jakieś przebarwienia, czy skóra w tym miejscu jest jakaś "inna"?
Pewnie się mylę, ale czy to nie plamy z ubarwienia?

Gdanszczanka
15-12-2013, 11:55
to nie są plamy z ubarwienia,gdyż jedna występuje po wewnętrznej stronie tylniej łapy no i jest ona czarna...zmieniony kolor łusek wielkości ok 1,5 cm/1,5 cm. Druga jest jakby rozmyta koloru brazowawego.

Długi
15-12-2013, 13:50
hmmm... wiem ze jezeli plamki wystepuja symetrycznie na ciele legwana to nie ma sie czym martwic. zazwyczaj znikaja po kolejnej wylince. ale te plamki sa symetryczne na jednej nodze. nie wiem niestety jaka jest zaleznosc:( oby taka sama!

Pozdrawiam

Dlugi

meg11
15-12-2013, 13:58
no przykro mi ale nie wydaje mi się, żeby plama wielkości 15mm/15mm zaliczała się do ubarwienia ciała legwana..
zastanów się czy legwan nie miał możliwości poparzenia się..

Gdanszczanka
15-12-2013, 14:07
legwan taki do mnie trafil...miał juz wylinkę ale nie wiem czy już z tej łapki.Właściwie to wygląda jakby go ktos zapałką przydymił lub przypiekł. Mam nadzieję że to nie jest grzybica ani inne świństwo.

AmazoNKA
15-12-2013, 15:18
Bardzo fajnie, ze przygarnelas tego legwanka :))) Urosnie z niego jeszcze duzy smok, jesli mu zapewnisz dobre odzywianie/wit./wapno/ i UV. I pamietaj takie niedozywione legwanki wymagaja duzo ciepla(wygrzania), jak na 2 latka 60 cm to bardzo malo urosl.
A co do plamek na skorze, nie widzac lega trudno okreslic co to moze byc. Choroby skorne przewaznie wystepuja z niedozywienia, braku wit. Zima dobrze jest podawac tran . Ja podaje 2 kropelki na tydzien. Do suchego pokarmu ktory mu podajesz dobrze zeby jadl zielenine/ owoce/utarta marchew np. posypana zmielonym siemieniem i innymi otrabkami / lucerna natomiast ma miano wielkiego uzdrowiciela jest bogatym zrodlem roznych wit. a szczegolnie wit. A i D, wapn i fosfor ktore sa legwanom bardzo potrzebne do wzrostu, a ponadto lucerna jest naturalnym srodkiem przeczyszczajacym, jak on lubi jesc suchy pokarm to moze cierpiec na zaparcia. Zeby nie marzl ogladajac nature przez okno polecam poduszke elektryczna /termofor / buteki plastikowe z ciepla woda dobrze zakrecac zeby nie poparzyc i nie bezposrednio tylko czyms to owinac.
Pozdrawiam
[gadzinka]

Rysiek
16-12-2013, 01:39
Nie dopuszczaj do wychłodzenia legwana. Temperatura ma duży wpływ na apetyt. Przyspiesza procesy metaboliczne. Jeśli to faktycznie samica i jest w wieku 2 lat jaj również nie można wykluczyć. Brak apetytu, wzmożona aktywność to objawy które wystepują, gdy samica ma zamiar złożyć jaja. Aby się upewnić wskazane jest zrobienie RTG. Odnośnie plamy trudno cokolwiek powiedzieć tylko z opisu. Może zniknie po wylince.

42d3e78f26a4b20d412==