PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to MBD?



Bobuś
11-01-2014, 11:36
Witam wszystkich. Proszę o pomoc bo po przeczytaniu wielu postów nadal nie potrafię odpowiedzieć na pytanie. Podejrzewam u mojego lega MBD, w prawdzie nie ma miękkich szczęk, jest żwawy, ma doskonaly apetyt, ale jest maly problem z obu stron ma "odchylone" górne szczęki mniej wiecej ok. 2mm. Pdaję mu codziennie sepie, calcium raz w tygodniu, oraz witaminki sera Reptimineral - H, ma odpowiednią wilgotnosc a w terra ma dwie swietlówki REpti GLo 5.0 i 2,0.
Z góry dziękuje za odpowiedzi

afrox
11-01-2014, 12:10
hm... a po co mu ta świetlówka 2.0?? ta 5.0 wystarczy...

Saurus
11-01-2014, 12:42
chodzi o to, ze odstaja wargi? Mialem tak u lega, Rysiek chyba tez mial ten problem.
Nie wiem z czego to wynika, ale z tego co wiem to nie MBD (zwlaszcza ze dbasz o wapn i UV), mozesz na wszelki wypadek zdezynfekowac to czyms lagodnym.

Bobuś
11-01-2014, 13:12
Ponieważ w terra mam miejsce na dwie swietlówki, a podczas zakupu nowej dostałem gratis Repti glo 2.0 nie chcialem wstawiać zwykłej świetlówki, więc zostawiłem tą:)

Izabela
11-01-2014, 14:49
Nie za bardzo rozumiem, na czym polega to odchylenie szczęk. Szpary są po bokach, a przód jest równy? Spróbuj to dokładniej opisać. A może masz możliwość przesłania zdjęcia? I czy obserwujesz jeszcze jakieś inne objawy chorobowe, np. zaczerwieniony czubek języka, trudności przy chodzeniu, niskie ułożenie kończyn dolnych w stosunku do reszty ciała w czasie poruszania się, nierówny rozwój kończyn, obrzęki itp.?

AmazoNKA
11-01-2014, 16:01
Do pytan Izabeli :) dolacze jeszcze jedno - Bobus jak dlugo masz te swietlowki w terr.

Pozdrawiam
[gadzinka]

Bobuś
12-01-2014, 00:04
teraz nie bardzo jak mam wyslac zdjęcie ale postaram sie to zrobić najszybciej jak to będzie możliwe. Trochę źle opisalem bo chodzi o odgięcie górnej wargi a nie szczęki :) (sorrki za błąd).Polega to natym, że górna warga trochę odstaje, jak wspominalem o ok 2mm, z kolei dolna i przód są w porządku. Niewiem dlaczego ale zawsze na wieczór owe odgięcie jest bardziej widoczne, jakby większe. Jezeli chodzi o świetlówki, jedną 2.0 mam troszkę dłużej niż pół roku, tą druga natomiast ma jeszcze krócej. Ztym, że jestem w trakcie kończenia budowy nowego terra i niedlugo będą całkiem nowe. Jeżeli chodzi o inne odjawy chorobowe, to takich nie ma wręcz przeciwnie biega po łóżku jak perszing, jest bardzo ruchliwy.

Rysiek
12-01-2014, 03:29
Wygląda na to, że nie ma oznak MBD. U mojego legwana również jest podobny "problem" od dawna. Nikt nie potrafi sprecyzować co jest tego powodem, ale na pewno nie MBD :-) Loktok gdzieś w czeskiej książce doszukał się, że może to być spowodowane jakimś stanem zapalnym, bo czasami zdarza się, że pokrywa te dziąsła lekko kleista maź (bardzo małe ilości). Dodam tylko, że nie jest to zgnilec pyska. Po przemyciu dziąseł wodą utlenioną lub nadmanganianem potasu jest spokój dłuższy czas, ale te dziąsełka nie składają się idealnie, co widać w załączniku. Tak to wygląda u Ciebie, Bobuś ?

Bobuś
12-01-2014, 05:07
Już mam parę zdjęć może one pomogą. Niewiem czy coś będzie na nich widać. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi :)

Bobuś
12-01-2014, 05:08
jeszcze raz bo nie wyszlo :)

Bobuś
12-01-2014, 05:15
Sorry źle zrobilem coś, teraz powinno być dobrze

Bobuś
12-01-2014, 05:18
wrzucę jeszcze 3 zdjęcia

Bobuś
12-01-2014, 05:19
jeszcze jedno

Bobuś
12-01-2014, 05:19
to juz ostatnie

Rysiek
12-01-2014, 07:45
Zdjęcie "Stefcio 1" najlepiej to ukazuje. Wydaje mi się, że wyglada to tak jak u Gucia, tyle, że u mojego legwana dolne dziąsła, w miejscach na bokach, gdzie się kończą, odstają, ale mniej niż 2mm. Próbowałem już różnych sposobów, lecz to się nie zmienia. Gad jest ogólnie zdrowy, co do dziąseł taki stan trwa już długo, nie pamiętam dokładnie kiedy to zauważyłem, ale chyba 2-3 lata temu. Jeśli nic się nie sączy na dziąsłach, nie ma wydzieliny to się nie przejmuj. Zadbaj tylko o właściwe UV. Jak się coś zacznie "ślimaczyć" przemywaj tym, czym opisałem. Pamiętaj, że zawsze warto zwrócić się o fachową pomoc do weterynarza w razie problemu ;-)

Izabela
12-01-2014, 13:30
Rozumiem już, o co chodzi. Takie "niedomknięte szczęki" ma też czasami Bazyli, ale tylko czasami. Nie wiem, dlaczego tak jest. Natomiast co do wspomnianej wydzieliny, to właśnie zaobserwowałam coś takiego u mojego gada. Niepokoi mnie to. Przemywam pyszczek septosanem licząc, że to tylko jakaś niegroźna infekcja, być może trzeba będzie jednak zasięgnąć porady lekarskiej :((((. W załączniku zdjęcie (Bobuś, nie gniewaj się za "wcięcie", korzystam z okazji). Izabela

Izabela
12-01-2014, 13:31
I jeszcze jedno zdjęcie

Rysiek
13-01-2014, 02:39
Dokładnie tak to wygląda u Gucia. Na krawędziach dziąseł pojawia się niekiedy żółta wydzielina, która gdy zaschnie wygląda jak na zdjęciach legwana Izabeli.

Izabela
13-01-2014, 10:09
No i mam nadzieję, że ta wydzielina to tylko chwilowa niedyspozycja, że nic paskudnego z tego nie wyniknie. Pozdrawiam. Izabela

AmazoNKA
14-01-2014, 17:44
Przy niedoborze wit.C moga powstawac objawy zapalne.
Gnilec, to tez brak wit. miedzy innymi wit. C
Pozdrawiam
[gadzinka]

Rysiek
17-01-2014, 01:59
To nie jest zgnilec pyska.

42d3e78f26a4b20d412==