PDA

Zobacz pełną wersję : ultra-vitalux



Wicek
20-01-2014, 05:33
Witam.Gdzie można kupić wysyłkowo żarówkę ultra-vitalux?,w jakiej jest cenie?,czy
są jakieś tańsze odpowiedniki?.W tej chwili stosuję świetlówkę z UVB,ale niedługo będę musiał ją wymieniać,zastanawiam się czy lepiej kupić nową świetlówkę czy żarówkę ultra-vitalux lub jakiś jej odpowiednik(o ile jest).Czytałem że legwany trzymane bez UVB rosna zdrowo i nic im nie dolega,podaje im się wapno z D3,co o tym sądzicie i czy ktoś tak trzyma legwana?

Saurus
20-01-2014, 05:39
Co o tym sadzimy? BZDURA. Legwany nie wchlaniaja witaminy D3 z przewodu pokarmowego, wiec podawanie im jej jest absolutnie zbedne. A co do Ultravitaluxu- przylaczam sie do pytania, bo sam chce zamienic swietlowke na to- planuje zamontowac to w terrarium 1 m nad miejscem, w ktorym wygrzewa sie legwan i wlaczac mu na 5 minut dziennie :) ( po co na 10 co 2 dni skoro mozna bardziej rownomiernie?;P)

Gdanszczanka
20-01-2014, 06:34
ultavitaluxa kupiłam w hurtowni za 157zł i były p[roblemy ze sprowadzeniem ale się udało.Widziałam jeszcze tą żarówkę za 189zł w sklepie. Nie wiem gdzie można ją kupić droga wysyłkową(ale ja bym nie probowała-ryzokować że żarówka przyjdzie stłuczona). W dziale terrarium kiedys poruszalam temat tej zarówki. A przedstawicieli osram w swoim mieście znajdziesz chyba na stronie osramu. A co do naświetlania to wolę 15 min/2 dni bo tak jest napisane...Ale Rysku jak jesteś w stanie to wytłumacz dlaczego nie codziennie;)

Wicek
20-01-2014, 07:53
Niestety mieszkam w małej miejscowości w której nikt nie słyszał o takiej żarówce,na stronie firmy Osram też jej nie znalazłem.Na wyszukiwarce znalazłem jedną firmę ale cena wynosiła ponad 300zł.Także ponawiam pytanie,czy ktoś wie gdzie można ją kupić?Odnośnie trzymania legwana bez UVB czytałem o tym w internecie tylko nie pamiętam na jakiej stronie,w każdym razie chodziło o znanego chodowcę.

Saurus
20-01-2014, 09:41
Powtarzam jeszcze raz- z trzymaniem bez UVB to sa BZDURY! Jesli chcesz miec zdrowego legwana- nie probuj.
Ultravitalux ponoc sklepy z art. elektrycznymi (niektore) sprowadzaja na zamowienie- ale lepiej najpierw o cene spytac. Ja musze zapytac jeszcze w hurtowni elektronicznej.

Gdanszczanka
20-01-2014, 09:44
Wicek a w okolicy jakiego miasta mieszkasz?(albo jakie wojewodztwo)

Gdanszczanka
20-01-2014, 09:49
http://www.osram.pl/przedstawiciele.php
tutaj wybierz swój region i zadzwoń do przedstawiciela:P

Rysiek
20-01-2014, 13:01
Teraz tu zaglądnąłem i widzę, że link do przedstawicieli już jest ;-) Co do stosowania samej żarówki to o ile mnie pamięć nie myli Günther Köhler podawał w którejś z książek te czasy naświetlań. Młode dziennie z odl. 1 metra po ok. 10 min, dorosłe co drugi dzień ok. 15 min. Sam nie przestrzegam rygorystycznie ze stoperem w dłoni tych czasów :-) Jeśli będziemy naświetlać kilka minut dłużej nic się nie stanie. Moim zdaniem ważniejsza jest systematyczność naświetlań.

Długi
21-01-2014, 15:32
z tego co pamietam zarowka to potrzebuje specjalnego mocowania czyz nie? bardzo szybko sie nagrzewa do wysokiej temperatury. zatem pewnie nie da sie jej zamontowac bezpiecznie w terrarium. moglby leg sie poparzyc. czy zatem roznica kosztu jest tak ogromna ze wszyscy ja stosuja????!!!! ja mam kombinacje swietlowek reptiglo 2.0/5.0 i nie musze sie o nic martwic. a w terra jest dodatkowo jasniej i lega lepiej widac.

Pozdrawiam

Dlugi

Saurus
22-01-2014, 00:36
owszem, nagrzewa sie, ale co z tego, jesli bedzie sie tak nagrzewac na 15 minut co drugi dzien a ja w tym czasie bede sam pilnowal legwana?
A roznica w kosztach jest OGROMNA- swietlowke trzeba wymieniac co pol roku, wiec rocznie wydaje na swietlowki ( a mam tylko jedna) 150-160 zl (Repti Glo 5.0 takiej dlugosci jak potrzebuje kosztuje 76 zl chyba). Ultravitaalux mozna juz dostac nawet za 130 zl i nie trzeba go wcale wymieniac, chocby legwan zyl i 25 lat :) Powiedzmy, ze bedzie to w skali 10 lat- zaoszczedze ponad 1300 zl- to chyba niemalo? :)

Rysiek
22-01-2014, 01:02
Ultra Vitalux nie ma sensu na stałe budować w terrarium. http://www.terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=8 pod tym linkiem w FAQ jest zdjęcie stojaka na którym ja mam tą żarówkę. Łatwo jest coś takiego wykombinować samodzielnie. Żarówka nie jest wtedy narażona na uszkodzenia, łatwiej jest dostosować odległość od legwana, nawet wyciągając go z terrarium i naświetlając na własnych kolanach ;-) Tak robiłem, jak Gucio nie chciał siedzieć w terrarium, gdy je otworzyłem podczas naświetlania (uwaga na oczy). Teraz spokojnie siedzi na gałęziach, a ja go naświetlam przy otwartym terrarium.

Wicek
22-01-2014, 05:30
Gdy już uda mi się kupić taką żarówkę to jak długo powinienem naświetlać legwana i z jakiej odległości? (ma około 90 cm długości,z ogonem).Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale podczas naświetlania nalezy zakryć oczy ?jeżeli tak to w jaki sposób to robicie?

Saurus
22-01-2014, 09:48
i tu mam pytanie do Ryska: oczy chroni sie przed tak silnym UV czy mocnym swiatlem? Bo jesli przed UV to po zamontowaniu Ultravitaluxu wewnatrz terrarium nie musialbym oslaniac oczu- szyba nie przepusci UV :)

Gdanszczanka
22-01-2014, 13:20
Ja osobiscie ani sobie ani legwanowi oczu nie zakrywam i nic się nie dzieję:P(bo nie patrzę na żarówkę).Ale oczywiście jeśli ktoś ma jakieś obiekcje na ten temat bardzo chetnie sie dostosuję:P

Rysiek
22-01-2014, 14:44
Trzeba chronić swoje oczy ze względu na UV. Ta żarówka emituje promieniowanie podobne do wysokogórskiego słońca. Wystarczy się zastanowić po co są okulary słoneczne z filtrami, gogle narciarskie, czy kremy chroniące przed UV. Wystarczy zamknąć oczy lub nie patrzeć na żarówkę.

Saurus
23-01-2014, 01:23
Czyli jesli zamontuje to w terrarium to za oslone posluzy szyba- a to kolejne udogodnienie :)

Rysiek
25-01-2014, 10:37
Przed UV powinna ochronić, ale intensywne światło może również niekorzystnie wpływać na wzrok. Nie potrafię dać w tym wypadku jednoznacznej odpowiedzi. Rób jak chcesz. Na stałe bym tego w terrarium nie instalował.

Saurus
25-01-2014, 11:01
Czemu? Legwan raczej tego nie stlucze- nie bedzie mial jak tego zrzucic i bedzie to w miejscu wzglednie nniedostepnym (ale kto wie co on wykombinuje ;-) ).
Zalozenie okularow to nie problem.
Zamontowanie tego na stale w terrarium znacznie ulatwi naswietlanie- podczas gdy legwan bedzie sie wygrzewal, bede go naswietlal.
Czemu jestes przeciw?

Rysiek
25-01-2014, 14:27
Choćby dlatego, że trudno ją umieścić metr od legwana. Żródła światła i ciepła (promienniki i żarówki) są zazwyczaj bliżej gada, a Ultra Vitalux bliżej być nie powinna. Jeśli jest to wysokie terrarium, wtedy można kombinować. Zamocowana na stojaku (jak moja) to dobre rozwiązanie. W przypadku, gdy ktoś ma kilka terrariów tym bardziej, bo zaoszczędza się na świetlówkach, których nie ma potrzeby instalować. Rób jak Ci wygodnie. Przeciwwskazań nie ma, ale piszę to z własnego, kilkuletniego doświadczenia ;-) Na stojaku jest praktyczniej. W terrarium zbędny "mebel" :-)))

Saurus
25-01-2014, 23:40
w moim terrarium jest mozliwe zamontowanie tego metr nad legwanem- samo miejsce do wygrzewania sie jest sosunkowo nisko (swietlowka blisko), w wyzszej czesci terrarium ma miske z jedzeniem i polke, na ktorej sypia :) Po prostu zdluz "glownej" galezi sa poustawiane inne galezie i rzeczy, a ta najwieksza idzie od gory do dolu i wzdluz terrarium :)

Wicek
27-01-2014, 08:08
OK.Dzięki za pomoc,znalazłem żarówkę za 175 zł.

Rysiek
28-01-2014, 10:08
Teraz tylko dobrze ją stosuj ;-)

Fatman
30-01-2014, 09:40
Ja placilem 130 zl w sklepie w Bytomiu

42d3e78f26a4b20d412==