PDA

Zobacz pełną wersję : grzybica?



Dota
31-01-2014, 06:13
proszę o pomoc doświadczonych terrarystów. Czy któryś z Waszych pupili miał kiedykolwiej grzybicę. nie sądzę bowiem, żeby Ozzy miał roztocza, bo wiem mniej więcej jak wyglądają (co prawda na wężu, ale zawsze). nic po Ozzym nie biega, natomiast zainfekowane są łuski (przede wszystkim na ogonie): ciemniejsze, niektóre odstają, a parę nawet tak jakby "odpadło" i widać pod nimi różowe poletka (skóra?)

Więc bardzo proszę. jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia czy zna linki, na których można zobaczyć jak to wygląda z bliska, proszę o pomoc. Oczywiście z góry dziękuję również za informacje, jak ewentualnie walczyć z czymś takim (może jodyna?) i jaki są tego przyczyny.

ps: zaznaczam, że wizyta u weterynarza raczej odpada, gdyz Ozzy wyjatkowo źle ją znosi.. a nie wiem czy ja nie bardziej od niego sie deneruje, ze mi zwieje pomimo "szeleczek" ;)

Długopis
31-01-2014, 06:28
Na grzybicy się nie znam ale moge Ci tylko powiedzieć, żebyś nie używała jodyny, bo w razie jak jednak wizyta u weta będzie niezbędna to jodyna "zamazuje" wygląd zmienionego miejsca.

Dota
31-01-2014, 06:29
jeszcze taka mała prośba do Ryśka:

czy mógłbyś mi przysłać zdjęcia (najlepiej z bliska) tych pojedynczych ciemnych łusek (plamek) Twojego Legwana?

Ozzy też ma pojedyncze ciemne łuski, jednak ostatnio ich wygkląd zaczał mnie niepokoić :(

Rysiek
31-01-2014, 08:54
Z grzybicą nie miałem do czynienia w praktyce, ale kiedyś polecano Clotrimazolum lub mocniejszą Natamycynę pod kontrolą weterynarza. http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=18055&t=17982#reply_18055 - tutaj AmazoNKA pisała o zwalczaniu grzybicy, a wiem, że ma to wypróbowane w praktyce. Uratowała legwana po przejściach. Skontaktuj się z nią na priva, a mi podaj maila - wyślę zdjęcia skóry Gucia.

agulec3
01-02-2014, 00:01
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=10&i=17980&t=17980#reply_17980

czy o takie plamki chodzi? u mojego pojawily sie dodatkowo na brzuchu. po wylince jakby troche wyblakly.

Dota
05-02-2014, 01:08
zdecydowanie nie!Q wczoraj robiłam zdjęcia, więc może przyśle na stronke niedługo. odpisałąm w twoim temacie. Te ze zdjęcia wyglądają raczej dobrze. U mojego lega są jaśniejsze (zdecydowanie nie czerne, lecz jakby brązowe) i postrzepione na końcach. nie przylegają prawidłowo do ciała.

42d3e78f26a4b20d412==