PDA

Zobacz pełną wersję : Chce kupic Legwana...



Jachyr1
31-01-2014, 17:38
Witajcie. Tak jak w temacie chce kupic legwana. Oczytalem sie o tym zwierzeciu. Trra jest juz w trakcie bodowy narazie bedzie 120/70/50 cm(dl/wys/szer) ale to tylko narazie bo chce kupic malego lega do 2 lat max wiec nie za duzy nie za maly. Lecz mam pytanie wiekszosc legwanow ktore chcialem kupic mialy takie cos jak martwice ogona o ile sie nie myle. Wlasciciele powiedzieli we wszytkich przypadkach(5) ze kardzy legwan musi to przejsc. Lecz nie wiem ile w tym jest prawdy a ile nie? Po za tym to co czytalem a co sprawdzalem z legwanami ktore juz moglem kupic bylo wszytko ok tylko ten ogon... poporstu wygladal w kardzym przypadku tak ze koncowka albo od polowy ogon byl brązowy a czasami przypominalo to wrecz kosc;/ i dlatego chcial bym was zapytac czy to prawda ze karzdy legwan powinien to przejsc!? czy to jest czysta proba wcisniecia chorego zwierzecia!? z gory dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam

WaRiaT_1986
01-02-2014, 00:43
Witamy.

Prawda jest to bardzo częsty przypadek u legwanów hodowanych w zbyt malych, niedogrzanych wręcz akwariach.
Ale nie każdy legwan to przechodzi !!! Jest to czysta próba wciśnięcia chorego zwierzęcia. Chodź pewnie w zollogikach nie znajdziesz zdrowego legwana z całym ogonem.

I parę wskazówek. Jeśli chcesz kupić malucha tak do 50 cm długości (wraz z ogonem!) to terrarium się nadaje tylko przechyl je aby to wysokość była największa.

Na większego legwana te terrarium co budujesz jest za małe. Takie optymalne minimum jest to 120/100/100

Saurus
01-02-2014, 02:04
Te wyimary sa minimalne, ale jesli legwan bedzie okazaly, takie terrarium bedzie zbyt male dla wielkiej jaszczurki- niezbyt porporcjonalne. Ja np. buduje terrarium dla parki wezy ponczosznikow o wymiarach 80x60x60- czyli o polowe wieksze niz zalecane dla parki prawie 2 razy wiekszych wezy zbozowych- po to, by mialy (wzglednie) duzo miejsca, poza tym gdybym zbudowal mniejsze terrarium to zmarnowalaby sie tez przestrzen wneki w ktorej ono bedzie- drugiego tam bym nie mogl wstawic ;)
A wracajac scisle do tematu, dla doroslego, duzego legwana mim zdaniem lepsze byloby 120x100x200 (200 wys)- wysokosc akurat najlatwiej zapewnic- tak wielkie terraria stawia sie na podlodze, a pokoje w domach czy mieszkaniach sa i tak znacznie wyzsze niz te 2 m, wiec nie jest tak trudno znalezc meijsce na terra. Poza tym panuje zasada: im wieksze, tym lepsze. O ile dobrze pamietam, samce legwanow zajmuja w naturze teren o powierzchni ok. 12 metrow kwadratowych (nie wiem, czy dobrze zapamietalem), wiec wielkosci malego pokoju- dodam, ze moj pokoj ma np. 10 m2 wiec mam pojecie o tym, jaka to dokladnie powierzchnia ;)

RobertM
01-02-2014, 06:04
No nie bardzo sobie wyobrażam, aby w naturze areał osobniczy legwana wynosił 12 metrów (czyli np. 3x4 metry). W ciągu dwóch dni wszystko byłoby zjedzone, a legwany stale by się gryzły ze sobą :). Nawet jaszczurka żyworodna wielkości długiego palca legwana zielonego ma ponad 100 metrów kwadratowych areału !

Z badań z lat 80-tych, które znam wynika, że obszar poruszania się dużego samca to teren o powierzchni 0,8 ha czyli 8 000 metrów kwadratowych czyli np. kawałek lasu 100 na 80 metrów (jak na tak duże zwierzę to nie jest wcale dużo, ale tutaj mamy jeszcze trzeci wymiar, chodzi o drzewa), samica czy młode samce poruszają się w obrębie ok. 0,25 ha czyli 2 500 metrów kwadratowych czyli np. kawałek 50 na 50 metrów.

Saurus
01-02-2014, 06:26
Czyli albo zupelnie zle zapamietalem, albo tam byly niekoniecznie prawdziwe informacje ;-) Mam ten film na dysku, obejrze go sobie i bede wiedzial, co tam powiedziano.
Ale powinnismy raczej mowic o wielkosci terrarium dla legwana, ja uwazam ze to 120x100x100 jest raczej za male- chyba, ze bardzo czesto wypuszczamy legwana, w takim wypadku wystarczy zupelnie :)

Gdanszczanka
01-02-2014, 06:27
kolega Jachyr się pytał o terra dla malucha,z czego rozumiem że pózniej postara się o większe. Myślę że to terrarium byłoby odpowiednie dla lega do ok wielkości 80cm. Zazwyczaj legi w wieku 2 lat mają( a może powinny mieć) ponad metr-mój leg jest wyjątkiem-ma 70cm.

Saurus
01-02-2014, 06:58
a czy ja powiedzialem ze bedzie nieodpowiednie?:)
Jachyr, skoro masz mozliwosc zapewnienia powierzchni dna 120x50, to wysokosc zrob wieksza. Ja radzilbym zbudowac ci teraz terrarium np.80x80x160-200 cm (160-200 wysokosc) zaprojektowane tak, bys w przyszlosci mogl dobudowac druga czesc a to sie nie zmarnowalo. Po to akurat takie wymiary, ze legwan powinien miec minimum 70-80 cm glebokosci (wzglednie szerokosci) terrarium zeby mogl sie obrocic, a wysokosc taka jak dla doroslego. Potem bedziezz mial latwiej.

Jachyr1
02-02-2014, 10:08
Witajcie. Sorki ze tak pozno odpisuje ale mialem problem z kompem. A wiec tak jak Gdanszcznka Zaznaczyla to terra jest jak narazie dla malego lega i jak tylko urosnie to bedzie zmienione na duuuzo wieksze. terra ktore zrobilem zmienilo torche swoje wymiary i obecnie ma 120/100/50 Dł/Wys/szer/ wiec mysle ze dla lega do 80 cm wystarczy pozneij bedzie zmienione lecz tak jak powiedzialem narazie chce malego do 50-55 cm max. Ok o terra juz wiem jakie powinno miec wymiary ale glownie chodzilo mi o odpowiedz na to 2 pytanie czy to jest czysta proba wcisiecia chrego zwierzecia jak narzie odpowiedzial na to tylko WaRiaT_1986 A chcial bym poznac opinie innych doswiadczonych terrarystow. pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

Izabela
02-02-2014, 10:49
Niestety, jest to wyłącznie śpiewka sklepikarzy. Utrata kawałka ogona to nie wylinka, nie każdy legwan tym się charakteryzuje. Niekoniecznie jest to też objaw choroby - młody legwan może odrzucić kawałek ogona w sytuacji, którą on ocenia jako niebezpieczeństwo. Może też być to wynik mechanicznego urazu w czasie transportu lub później, gdy nieoswojony malec spłoszy się i w panice rzuca po całym terrarium. Może być to również efekt nieodpowiednich warunków w terrarium - zbyt niskiej temperatury i przede wszystkim niskiej wilgotności powietrza. Utrata kawałka ogona nie musi dyskwalifikować zakupu zwierzęcia - ogon bowiem odrośnie, chociaż nigdy nie będzie tak długi, jak ten pierwotny. Różnił się też będzie mniej lub bardziej kolorem. Mimo wszystko zawsze istnieje jakieś ryzyko, że brak ogona to nie jest jedynie uszczerbek na urodzie, że taki zwierzak ma na tyle osłabiony organizm, że może mu dolegać coś gorszego. Trzeba ze szczególną uwagą ocenić jego ogólną kondycję, wygląd, zachowanie. Decyzję, czy chcesz kupić takiego "niepełnowartościowego" zwierzaka, musisz podjąć wyłącznie sam. Łączę pozdrowienia. Izabela

Gdanszczanka
02-02-2014, 12:58
Ja sie przychyle do opinii Izabeli.Uważam że jest to próba wciśnięcia zwierzaka. Wiele obeszłam zoologików w swjej okolicy i z około 10 legwanów tylko 2 nie mały ogonów. Odrzucenie ogona nie jest czymś normalnym-tak jak strata nogi upająka. Ogon może ale nie musi odrosnąć,gdyż może wystąpić martwica(czyli usychanie ogona)która może być niebezpieczna dla zwierzęia bez interwencji weterynarza. Wybierając takieg legwana możesz narazić się na problemy(ale nie musisz). Pozdrawiam

Jachyr1
04-02-2014, 07:47
Dzikuje za odpowiedzi. Bede musial poszukac zdrowego zwierzecia. pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==