PDA

Zobacz pełną wersję : salatki i przysmaki



frydrych1
12-02-2014, 12:12
czesc wszystkim. wpadlem na pomysl zeby dac posta o przysmakach waszych legwanow i salatkach(pokarmach) jakie dla nich przyrzadzacie. moze to glupi post ale nie musicie mi tego pisac. napiszcie co wasze legi lubia najbardziej i jakie salatki im przyrzadzacie a jak wam sie nie podoba ten post to wogole nic nie piszcie ok? hehe pozdrawiam

Jacku
13-02-2014, 00:22
"Właściwa dieta jest podstawą udanej hodowli. W warunkach naturalnych głównym pokarmem są liście stanowiące 60-80% całej diety. Pozostałą część stanowią min. pąki roślin, kwiaty. Najchętniej odwiedzanymi drzewami są Citharexylem (50%), mimozy (30%). W terrarium staramy się, aby 60-80% pożywienia stanowiły rośliny zielone, a uzupełnienie (20%) dodatki owocowe. Do najcenniejszych roślin w skarmianiu legwanów należą: mniszek lekarski wraz z jego kwiatami, lucerna, babki lancetowata i wąskolistna, koniczyna, ptasi rdest, liście malin, akacji, klonu, morwy, czeremchy, drzew i krzewów owocowych , rzodkiewki, czerwonych buraków, nać marchewki, liście fasoli, winogron, liście chrzanu, szczypiorek, liście dyni, ogórków, groszku, ziół (melisa, mięta, bazylia, kolędry), płatki kwiatów goździka, stokrotki, lucerny, koniczyny, kwiaty akacji oraz wszystkich drzew i krzewów owocowych. Możemy podawać również w mniejszych ilościach bób, brokuły (brokuły - warzywa kapustne: kapusta, brukselka, kalafior, kalarepa, jarmuż - podajemy tylko w ilościach śladowych jako uzupełnienie karmy zimowej , pory, cukinię, dynię, fasolę szparagową, groszek zielony, mieszankę tartej marchwi z płatkami owsianymi i kiełkami . Jako uzupełnienie szczególnie w porze zimowej stosować możemy skiełkowane ziarna i nasiona: lucerny, pieprzycy, słonecznika, soczewicy, siemienia lnianego i pszenicy. Pokarmy o niekorzystnej proporcji wapnia do fosforu powinny stanowić tylko dodatek. Do grupy tych pokarmów należą: jabłka, melony, banany, gruszki, papryka (nie ostra) i pomidory. Ich walory możemy podnieść przez dodanie preparatów wapniowych. Bez obaw możemy podawać także owoce papai, malin, truskawki, kiwi, winogrona, figi, pomarańcze i w małych ilościach nać pietruszki.

Przy zbieraniu roślin zielonych musimy zachować ważną zasadę rośliny zbieramy minimum 100 metrów od ulicy.

NALEŻY UNIKAĆ ROŚLIN TRUJĄCYCH TAKICH JAK: bluszcz, wilczełyko, tojad, konwalie oraz części roślin psiankowatych, czyli ziemniaków, pomidorów i papryki".

Pozdrawiam:)

frydrych1
13-02-2014, 04:17
tak to wiem z faq itp. ale mi chodzi o to co twoj leg najbardziej lubi i jakie pokarmu mu przyrzadzasz. ja np. podaje mu jablko,marchewke,kielki,i to wszystko posypuje swierzytkim podrosnietym owsem on uwielbia owies. mysle ze ten temat bedzie dobry dla poczatkujacych ktorzy glowia sie co dac legwanowi a wiez mi sa tacy...:(

Jacku
13-02-2014, 10:02
Oczywiście, że wiem :) tylko chodzi o to , że ten temat był poruszany wiele razy na tym forum :) przeszukaj starsze posty. To wszystko co jest w Faq to zebrane dane od hodowców z tego forum :).
Pozdrawiam :)

42d3e78f26a4b20d412==