PDA

Zobacz pełną wersję : Oswajanie i ciemnieje :/



Art82
18-02-2014, 13:45
hej mam problem z legwanem tz.
Mam go juz ok 7miesiecy jest to maluszek jeszcze. W terarium ma wszytko tak jak powinno być wilgotonosc jedzenie, temp , staram sie go oswajac biore na ręce i czasem jest spokojny ale jak tylko ma okazje do ucieczki to odrazu ucieka :/ .
Tak samo jak manipuluje coś w terarium to odrazu wyskakuje z niego i biaga po pokoju, a ja go musze łapać. jak go złapie to on robi sie ciemny :( . Do tego jest on bez ogonka :( bo miał wypadek. ale teraz powoli mu odrasta.

Nie wiem jak zorbic zeby nie majł dodatkowego stresu jak go oswajać, bo nawet jak staram sie cicho manipulować w terarium to on biega i ucieka ci sie obija o sciany terarium.
Jako go mam oswajac zeby on nie miał strasu i przynajmniej sie troche przyzwyczajił.

A jeszcze co wasze pupile jedza najchetniej :D??

Jacku
19-02-2014, 01:01
7 miesięcy to jeszcze nie tak długo. Jeśli robisz coś w terrarium rób to bardzo wolno, nie podchodź szybko do legwana i staraj się nie trzymać swojej głowy na poziomie jego oczu - zawsze niżej, tak by legwan widział Ciebie z góry. Pozostaw go jeszcze jakiś czas w spokoju i zwracaj szczególną uwagę na ruchy jego ciała w danych sytuacjach. Pozwoli Ci to na odczytanie jego zamiarów związanych z danymi czynnościami jakie wykonujesz w jego pobliżu. Cała tajemnica i klucz hodowli to obserwacja zachowań, a oswojenie, a raczej przyzwyczajenie się legwana do opiekuna to "produkt uboczny", coś co może, ale nie musi nastąpić. To musimy wiedzieć. Ciemnienie może być efektem stresu, bądź też tego, że jak już sobie pobiega po chłodnym pokoju, jego organizm przez zciemnienie skóry chce "złapać" ciepło ( im chłodniej tym ciało ciemniejsze, im ciało ciemniejsze tym więcej pobiera promieni świetlnych i ciepła )
Pozdrawiam.

Art82
19-02-2014, 04:01
Oki Dzieki naraze zostawie do w spokoju :]. A on uciaka prawie zawsze staram sie bardzopowoli i cicho manipulować, on siedzi schowany za lisciami i nagle uciaka :] ale ok mzoe bede lepiej :D

Jeszcze raz dzieki

tosik
30-03-2014, 11:18
hmm ja proponuje ci brać jak lezysz go na brzuch i zeby czyl sie bezpieczny poczul twoje cieplo musisz go zawsze delikatnie glaskac z czasem zdobedzie twoje zaufanie mów do niego cieplym glosem i nierób gwaltownych ruchów potem sam bedzie do ciebie przychodzil zebys go podrapal

42d3e78f26a4b20d412==