PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie terrarium...



wyvernon
31-03-2014, 06:09
Mam problem z systemem grzewczym dla legwana:(
Właśnie buduję nowe terrarium pojemności prawie 2000litrów w tym wysokości 1,7-1,8m. I nie wiem czego użyć do grzania tego terra?
Do tej pory terra o połowę mniejsze grzałam 2 kablami i z góry żarówką, ale nie wydaje mi się że to wystarczy do tego nowego;(
Dlatego pytam Was, doświadczonych terrarystów hodujących legi;)
Czego najlepiej użyć?
Maty jednej lub kilku, kabli, promienników ceramicznych?
ps. jaką mniej więcej tempeturę utrzymuje promiennik ceramiczny w terrarium ok.2000l?

Rysiek
31-03-2014, 07:24
Sam promiennik da zbyt mało światła (mam na myśli zwykły promiennik, nie porcelanowy- ten wogóle nie świeci). Oprócz kabli lub maty grzewczej (dobrze zabezpieczonych przed pazurami legwana) zastosowałbym 2-3 zwykłe lustrzanki i do tego Power Sun 160W, który załatwi sprawę UV i promiennika podczerwieni jednocześnie - http://www.terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=4 . Moc samych żarówek lustrzanych dobierzesz eksperymentalnie. Sam stosuję podobne rozwiązanie w dużym terrarium. 3 lustrzanki i promiennik podczerwieni oświetlają i ogrzewają terrarium. Pod podłożem są dodatkowo 2 kable po 25W. Dokładniejszy opis i kilka zdjęć mojego terrarium znajdziesz tutaj - http://www.legwanzielony.com/index.php?page=terrarium . Moje jest szklane terrarium. Zwróć uwagę, że żarówki są po jednej stronie w terrarium, co pozwala na korzystny rozkład temperatur. Oświetlona strona jest cieplejsza, ciemna chłodniejsza. Dodatkowo taki widoczny drobiazg na zdjęciach - lustrzane trójkąty w rogach, a w nich oprawki na żarówki. To rozwiazanie doskonale pozwala kierować światło do wewnątrz terrarium. Same lustrzanki, mimo, że dają też kierunkowe światło, bez luster tak nie działają ;-)

Saurus
31-03-2014, 10:48
Ja w nieco mniejszym terra mam zarowke 150 W czerwona lustrzanke Osram, duzo swiatla daje swietlowka UV. U mnie to wystarcza.

Rysiek
31-03-2014, 11:21
Wystarcza legwanowi, czy Tobie? Legwany w dzień potrzebują oprócz ciepła dużo światła, najlepiej zbliżonego widmem do światła dziennego, czyli nie czerwonego.

Saurus
31-03-2014, 12:02
"duzo swiatla daje swietlowka UV"- czytaj dokladniej, Rysku ;-)) PRzeciez nie trzymalbym go bez swiatla, tym bardziej, ze gady sa malo wrazliwe na czerwone swiatlo wiec wydawaloby mu sie, ze jest ciemno. Dodatkowo terrarium ma szybe u gory i stoi pod oknem dachowym- tez dodatkowa i niemala ilosc swiatla wpada. A promiennik czerwony,bo taki oddaje wiecej ciepla niz tradycyjny przy tej samej mocy- mozna zainstalowac czerwony o mniejszej mocy :)

frydrych1
31-03-2014, 12:44
hmm nie wiedzialem o tym ze czerwony daje wiecej ciepla ale jesli to prawda zaraz sobie taki sprawie pytanko; wiecej ciepla daje czerwone swiatlo czy po prostu to jest jakis cudowny promiennik?

yuchas
31-03-2014, 13:01
Ja tez mialem problem z ogrzewaniem mojego terrarium.Obecnie mam umieszczony promiennik "helios"150w pod ktorym legwan sie wygrzewa, jarzeniowke uv ktora daje swiatlo i ogrzewanie podlogowe z centralnego ogrzewania(idealne rozwiazanie w okresie grzewczym).Dodatkowo na polowie terra jest okno,wiec swiatla jest sporo.A Power Sun(160w) Rysku osobiscie bym nie polecal do duzego terrarium poniewaz u mnie nie zdal egzaminu(lezy sobie bezuzytecznie) minimalna odleglosc od legwana musi wynosic 40 cm.i w takiej odleglosci legwan mial zaledwie 26 stopni C.
Pozdrawiam

Saurus
31-03-2014, 13:11
Emituje wiecej promieniowania podczerwonego.

Rysiek
01-04-2014, 05:04
Yuchas, dziwię się, że nie stosujesz Power Sun. Według mnie to najlepsze źródło UV do terrarium. Świetlówka działa ok. 6-8 miesiecy ( w sumie nie wiadomo kiedy przestaje dawać UV), Power Sun daje UV dopóki świeci, a producent określa żywotność na 10000 godzin co daje nam 2 lata i kilka miesiecy. 3-4 wymienione w tym czasie świetlówki ;-( Świetlówka daje znikomą ilość ciepła, Power Sun dużą ilość ponieważ emituje również promieniowanie podczerwone. Wystarczy umieścić termometr w odl. np. 30 - 40 cm, a przekonasz się jaka panuje temperatura pod świetlówką, a jaka pod Power Sunem :-) Świetlówka daje UV na małe odległości 20-40cm, Power Sun nawet do 160cm, czyli może być w wysokim terrarium dość daleko od gada i jest skuteczny. Same plusy dla Powera :-) Jeśli w dużym terrarium zastosowałeś tylko Power Sun, to nie dziwię się, że nie uzyskałeś odpowiedniej temperatury. Powyżej napisałem o tej żarówce w połączeniu z 2-3 lustrzankami. Moc lustrzanek należy dobrać eksperymentalnie. Mogą mieć od 40W-100W każda. Z takim zestawem gwarantuję Ci, że będzie dobrze. Z samym Power Sunem w dużym terrarium nie uzyskasz odpowiedniej temperatury, ale masz UV i intensywne światło, którego nie da promiennik, tym bardziej czerwony.
Do Saurusa :
Przeczytałem uważnie to co napisałeś (o świetlówce też :-) ale połączenie świetlówki i czerwonego promiennika nie zagwarantuje dobrej ilości światła, które jest niezbędne tak samo jak ciepło czy wilgotność. Światło słoneczne w niezasłoniętej przestrzeni to ok. 100 000 Luxów. 2-3 świetlówki mocy 40W i dł. ok. 80cm dają 6000-7000 Luxów. Gady lubiące światło słoneczne, więc i legwan, powinny mieć min. 10000 Luxów. Jeśli jest więcej, wiadomo, jest lepiej ;-) Intensywność światła w terrarium zależy od zastosowanego oświetlenia jak również wielkości samego terrarium, wyposażenia, itd. Można sprawdzić natężenie światła w terrarium za pomocą światłomierza fotograficznego, jeśli ktoś nim dysponuje. To sprawę wyjaśni. Do natężenia światła nie przywiązuje się dużej wagi, każdy stosuje co chce. Ja wspominając o swoim rozwiązaniu nie miałem nic złego na myśli, nie o to chodzi, że moje jest dobre, inne złe. Dałem tylko przykład skutecznego oświetlenia i ogrzewania, które stosuję ( bez Power Suna ), bo mam promiennik Helios 150W, a UV daje legwanowi Ultra Vitalux . Chciałem tylko przypomnieć o natężeniu światła, które jest ważne. Gdy wykończę Ultra Vitalux (a to jeszcze trochę potrwa :-) zastosuję Power Sun, o ile nie wymyślą jeszcze lepszej żarówki;-)

yuchas
01-04-2014, 08:07
Rysku,ja nie twierdze,ze Power Sun jest zly,nie stosuje go ze wzgledu na koszty.Zaplacilem za niego 230 zl.(za ta sume mialbym 5 swietlowek).Myslalem,ze bedzie pelnil role promiennika i dawal UV ale niestety na odleglosc 40 cm(zalecenie producenta) nie daje odpowiedniej temperatury.Musialbym dolozyc ze 2 lustrzanki po 100W tak jak podpowiadasz i zgadzam sie z tym lecz robia sie w tym momecie duze koszty.Power Sun u mnie sluzyl tylko jako zrorlo UV wiec go zamienilem na swietlowke 20W i promiennik 150W gdzie w ten sposob zaoszczedzilem ok,150W co w skali roku daje nie male oszczednosci.Przypomne jeszcze,ze mam na polowie terrarium okno wiec swiatla jest sporo i temperatura odpowiednia.Dodam jeszcze,ze to tylko moje zdanie z ktorym nie kazdy musi sie zgodzic
Pozdrawiam

Saurus
01-04-2014, 08:52
Owszem, Rysku, ale przez okno wpada tez naprawde duzo swiatla :)
W tym roku chyba legwan nalapie sie w koncu naturalnego slonca, bo zamierzam zbudowac woliere, tylko pogoda jest do niczego :-(

wyvernon
03-04-2014, 03:36
Ok, ok, już spokojnie:)
Chodzi mi tylko o utrzymanie temperatury, bo o światło to moje legi martwić się nie muszą- bedą oświetlone z każdej strony- światłem dziennym.....bo terra jest usytuowane praktycznie w oknie;) a z oświetleniem górnym jakoś sobie poradzę;) o UV też spokojna głowa, mamy 2 zoomedy-żarówki i jest ok.
Problem ma tylko z ogrzewaniem;( Jak to zrobić żeby temperatura w terra wynosiła średnio ok.28-32C?

Długopis
04-04-2014, 00:06
Troszkę nie rozumiem, bo piszesz, że z górnym oświetleniem sobie poradzisz. W jakim sensie? Samego oświetlenia, czy również temperatury pod lustrzanką? Jeśli temperatura pod lustrzanką jest ok. a na dole terra jest 24-25* to jest normalne, że na dole jest chłodniej. Chyba, że na dole jest znacznie chłodniej wtedy zastosuj kable grzewcze (w zależności od wielkości terra 1-2 po 25W). Jeśli oświetlenie jest wystarczająco intensywne, a mimo to temperatura jest za niska, a nie chcesz używać lustrzanek ze względu na ilość światła to użyj ceramicznego promiennika ciepła (dostępny chociażby w biofilu). Zauważ jednak, że pomimo, że terra jest jak to napisałeś praktycznie w oknie to natężenie światła w ciągu dnia się zmienia, a przez połowę roku dzień jest na tyle krótki, że leg będzie miał ciemno, więc nie wiem czy nie dobrze byłoby zastosować lustrzanki. Ewentualnie latem ceramiczny promiennik, w porach gdy dzień jest już krótki lustrzanka.

42d3e78f26a4b20d412==