PDA

Zobacz pełną wersję : kabel grzewczy-peknieta szyba



nosens
07-02-2013, 14:00
Witam.Czyscilem dzis swoje dwa terra(wymienialem podloze itd)patrze, a dolna szyba popekane w jednym i drugim terrarium.Jestem pewien ze to wina kabla grzewczego.Co robic...jak zabezpieczyc terrarium przed ponownym pekaniem?moze jakies pomysly patenty?z gory dzieki

FarmeR
07-02-2013, 14:24
tak oczywiscie sa rozne metody i patenty... czytalem o takich jak:

- zabezpieczenie cienkim kawalkiem steropianu
---------||--------- kafelkami

ja swojego czasy stosowalem sterpian i bylo wszystko w pozasiu lecz szybko starcilem zaufanie do kabli - a raczej do ich zywotnosci i zastosowalem zarowki o wiekszej mocy.

nosens
07-02-2013, 14:27
a styropian sie nie stopi?skoro szyba pekla....to nie wiem

FarmeR
07-02-2013, 14:56
ostatnio sie spytalem na forum czy steropian przy zetknieciu z 50*C metalem czy cos sie stanie powiedzieli ze raczej nie ale po kilku latach wypadalo by zmenic (chyba tak o ile pamietam) no a z tego co sie orientuje kabel az tak sie nierozgrzewa....

Hari
08-02-2013, 02:36
Styropian pokryj folią aluminową i na to dopiero przyklej przewod. Nie wiem jakie masz kable. Ja uzywam Aqua-szut 25W i sie nie wtapia.

JoShi
08-02-2013, 03:09
mozna pod szybe polozyc w kilku miejscach podkladki teflonowe tak, zeby szyba nie opierala sie na kablu. powinno pomoc. Mozna rowniez podsypac pod szybie piasek, i w nim trzymac kable... Bedzie sie bardziej rownomiernie nagrzewalo...

Black
08-02-2013, 04:06
Ostatnio zakupilem mate grzewcza gdzie wyraznie jest napisane zeby nie stosowac pod szybe mniejsza niz 1cm! Troche bylem zdezorietowany bo kto robi takie terra z 10mm szyby (mam na mysli male terra). Wynika to z tego ze producet zastrzega sobie ze bedzie szkol pekac. Na chlopski rozum wynika ze cieplo ,usi byc odprowadzane rownomiernie. W momecie kiedy kabel tylko lezy pod terra czy w terra ,cieplo jest nie rowno rozlozone i kumuluje sie w miejscu gdzie przechodzi przewod. Dlatego najlepsze rozwiazaniem jest kladzeniem na kabel grzewczy plytek ceramicznych co pozwoli rozprowadzic cieplo lub umiescic kabel w piasczystym podlozu (to zalezy od gatunku). Kiedys tez kombinowalem ze stropianem i po jakims czasie przewod zaczol sie wtapiac w stropian. Moze sposob Hari'ego jest lepszy:)

Yeter
08-02-2013, 08:05
Ja na popekane dno przykleiłem druga szybe, silikonem, trzyma sie, nawet przy przenoszeniu nie bylo problemów (długie na 150cm wiec naprezenia spore) Jeśli chodzi o styropian to u mnie leżał pod terra, zepsuł sie termostat, od kabla pękłą szyba i przetopił sie styropian pod spodem.

pucior
12-02-2013, 14:16
Mi też pekła szyba i nie weim co teraz kabel pomagal przy utrzymaniu cieplej wody w baseniku i przy parowaniu wody z baseniku? co teraz zrobic ? jak nakleic te 2 szybe?
jak ja wogle podniose tera jak mam prknieta szybe? bo chyba jak przykleic 2 szybe to od dolu? nie weim prosze o pomoc ;]

42d3e78f26a4b20d412==