PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie jest najlepsze oswietlenie dla kameleona jemeńskiego??



Adrian Furman -AdN-
02-07-2011, 02:56
Jakie jest najlepsze oswietlenie dla kameleona jemeńskiego?? i w miare mozliwości prosze podac jego cene... czy kabel grzewczy jest niezbedny do hodowli tego gada? gdzie umieszcza się takowi kabel?

Arrow
02-07-2011, 03:41
przejzyj stare forum znajdziesz tam wiele informacji, o kameleonach wyposazeniu terrarium. zwroc uwage na wentylacje, ktora jest bardzo wazna, oswietlenie to na pewno promiennik ciepla oraz swietlowka (specjalna do terrariow z promieniami UV, poszukaj w sklepach internetowych, jest tam duzy wybor takich swietlowek), jesli ma to byc Twoj pierwszy gad(tak wnioskuje z tego pytania o oswietlenie) to daj sobie spokoj z kameleonem, kup sobie np. anolisy zielone, sa to latwe w hodowli i rozmnazaniu jaszczurki, kameleony to trudne do hodowli jaszczurki, wymagaja duzych nakaldow finansowych(glownie na jedzenie ), takze zastanow sie dobrze zanim kupisz te jaszczurke

Black
02-07-2011, 05:29
Popieram slowa Arrow-a!!! Kameleon to nie zabawka! Kupujac kameleona zam nie wiedzalem czy bedzie mu dobrze. wiele razy slyszalem ze zyl tylko 3-4 miesiacy:( Z tego co wywniopskowalem to wszystko wyhodzilo z braku wiedzy posiadaczy kameleonow jak np. brak dobraj wetylacji, brak UV, i podawania witamin jak i wapnia w karmie i brak wilgoci.
Jesli chcesz kameleona przemysl to dokladnie! Ja mam kameleona jemenskiego i co tydzien kupuje 3 opak. swierszczy naszczescie taniej. Cena 1 opak. swierszczy w sklepie 10zl. Moj kamek zjada 5-6 swierszczy dzienie i do tego cos jak zlapie (muchy, pasikoniki polne, ćmy). Jesli chodzi o oswietlenie to mam zarowke lustrzanke 60W i do tego swietlowke UV Repti Glo 0,8 (dobra dla kamelonow). Sa tez inne swietlowki ale nigdy ich nie mialem w reku wiec nie moge sie na ich temat wypowiedziec:( Terrarium zrob wysokie jak tylko mozesz. Ja mam 90cm wysokie i podstawa 50x60. Jesli chodzi o wapno podawane z karma to polecam Calcium patentoncium i witaminy jako wibowit. Dawkowanie masz w opisie "Krzywica" (poczytaj!) Lepiej zapobiegac niz leczyc.

Pozdrawiam!
Dawid
Kamelon;)
3City

Adrian Furman -AdN-
02-07-2011, 12:54
Dzieki Wam bardzo.... prawde powiedziawszy, kameleon bedzie moim 1 gadem..(mialem wczesniej duzo zwierzat) ale mysle ze jestem dobrze przygotowany do jego hodowli...znaczy troszke sie wacham bo on naprawde duuuzo je. Ale zaden inny gad nie podoba mi sie bardziej. Przeczytałem juz tysiace :) artykułow o jego hodowli, robie terra o wym 80x55x90, teraz staram sie o kupno kamka i wlasnie mam z tym problem...nie chcem ze sklepu ani z giełdy..boje sie ze taki długo nie wytrzyma...chcem zeby byl zdrowy i zadbany i dlatego mam pytanko...od kogo kupowaliscie kameleona, znacie moze jakis hodowcow sprawdzonych?? odległosc nie gra roli (chodzi mi o młodego osobnika) i oczywiscie zeby cena nie zwalała z nóg... aha i jeszcze ja to jest z tym pokarmem dla niego bo miesiecznie wychodzi kolo 200 swierszczy... to duzo, skad je brac? jestem z bolesławca i u nas ciezko cos dostac..chociaz sa 4 skelpy zoologiczne

Adrian Furman -AdN-
02-07-2011, 13:03
aha i naprawde jedno opakowanie kosztuje 10zł?? i az 3 na tydzien? to niemozliwe ...to ile ich tam jest w opakowaniu? (swierszczy) ? bo jezeli twoj kameleon pochłania 3 opakowania, a dziennie je 6 szt. to wychodzi ze w jednym opakowaniu jest (okolo) 15 swierszczy a 1 kosztuje..1.5zł??? to niemozliwe..czytalem w artykule ze ich cena wymosi kolo 10 gr za sztuke to wtedy płacisz za tydzien jego jedzenia 4,2 zł (zakładajac ze dziennie je 6 szt.) i 5 zł + jakies witaminy i inne to jest jakies 7 zł tygodniowo...czyli jeszcze w miare :)

pbpbp
02-07-2011, 13:52
w opakowaniu w sklepie jest 10szt.!
Jak dla mnie powinieneś założyć przed kupnem kameleona chodowle świerszcza (spójrz na stronie).
A co do samego zakupu kup kameleona w biofilu.
kupiłem tam anolisy zielone i są O.K. .
http://www.biofil.pl

Adrian Furman -AdN-
02-07-2011, 14:25
Ale po ile kupujesz te 10szt? pewnie kolo 1,5zł. czyli nie jest tak drogo... ale jeszcze sie nie zdecydowalem...bylem na biofilu i musze powiedziec ze drogo jest... 200zł...bo do tego dochodzi terra kolo 150zł (sam robie) i inne pierdoły czyli 400zł...cholera

Fryta
02-07-2011, 14:57
W Lublinie mamy świerszcze po 9 PLN za 15-20szt i to jak inni twierdzą jest tanio. Kiedys były po 5-6 za 20-25 szt, ale dawno. Przy kameleonie radze sie zastanowić nad własna hodowlą świerszczy. Nie jest to trudne, a z pewnością wyjdzie taniej. Zwłaszcza, jeżeli tam gdzie mieszkasz nie ma stałego punktu zakupu swierszczy.

Black
02-07-2011, 15:03
ja kupuje swierszcze bo nan dosc tani dostep do nich co tydzien, a to ze kupuje 3 opak. to dlatego ze oniego dbam. Nie glodze go:)

Adrian Furman -AdN-
02-07-2011, 16:41
Dziekuje bardzo Wam wszystkim za odpowiedzi...nie pozostaje mi nic innego tylko mozolnie szukac malutkiego kamka, pojade na te targi co beda we wrocku we wrzesniu moze tam cos ciekawego sie trafi...ale to jest bol...do 27 wrzesnia zostalo ponad miesiac a ja chcem jak najszybciej...zobaczymy jak to bedzie (jak ktos bedzie mial cos do sprzedarzy dajcie znac!!)
Dzieki i Pozdrówka!
adnxxx@wp.pl

Drutus
03-07-2011, 04:33
To macie naprawdę tanio w Wawie paczka świerszczy jakieś 15 sztuk kosztuje 12 zł
Pozdrawiam.

Arrow
03-07-2011, 06:08
u mnie 7zl -kalisz 3,5-4zl na giedzie w lodzi

iwona krzywkowska
13-07-2011, 07:09
Cześć,
Czy wasze kameleonki tez gubily skórę? Ja sie przeraziłam jak zobaczylam, że skóra z niego złazi-teraz za to nabrał ładniejszych kolorów.
mam pytanie-moj kameleonek je tylko owady a czy wasze jedzą również owoce?
Iwonek

Black
13-07-2011, 15:37
Witam!
Moja kamka gubi wylinke co miesiac:) Trwa to zaledwie 1-2 godz.
A co do owocow kiedys jak byla mala probowalem ,ale nie wykazywala zainteresowania:( A teraz nie daje, Tylko swierszczyki i jakies owady lub pajaczki przyokazji zlapane:)

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City

iwona krzywkowska
14-07-2011, 03:23
Hello,
a w jaki sposób podajecie wapno? Czy rozpuszczacie je w wodzie, a moze mozna kupic wapno w proszku i podawać wraz z pokarmem?
Jak dajecie pić swoim kamelkom-podajecie im wodę pipetkom? Moj by tak chyba nie chciał pić. Ja nalewam wode do miseczki i spryskuję liście.
iwonek

Black
14-07-2011, 07:15
Witam!
Wapno podaje razem ze swierszczami tj. w opisie na tej str. :) Kupuje Calcium pantentoncium (50 tabl. za 3,50) i rozgniatam na pyl jedna tabletke w pojemniczku, wrzucam swierszcze, zamykam pojemnik i robie wirowke (nie zamocno zeby swierszczy nie pozabijac). Oblepione swierszcze wpuszczam do terrarium. Swierszcze musza byc zjedzone w krotkim czasie bo w innym wypadku wapno odlepia sie ze swierszczy:(
Jesli chodzi o pojenie kameleonow to zlizuja wode z wyposarzenia terra., lisci roslin czy scianek terrarium. Kameleony nie korzystaja z miseczek chodz slyszalem ze byly przypadki ze pily z nich. Moj nigdy nie zkorzystal z niej (stoi do dzis i robi za ozdobe) Jak chce pic to woli grysc liscie kwiatow beniamikow:( Z pipetki pojilem tylko pare razy bo nigdy nie mialem tyle czasu zeby stac i kapac mu na nos. Ale pil:)

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City

iwona krzywkowska
14-07-2011, 07:33
Dzięki, wypróbuje ten sposób.
biedne świerszcze...

-m-
15-07-2011, 02:09
czy wylaczacie ogrzewanie na noc?? mam kameleona (pospolity) a temp w terarium ok 28-30 stopni. dotad wylaczalem na noc jedynie lampke bo nie chcial zasypiac ale teraz sie zastanawiam czy w nocy to nie za goraco dla niego. Poza tym czytalem ze kameleony zyja raczej osobno, czy ktos z was ma doswiadczenie jak sie ten zwierzak zachowywal w terarium sam a jak z towarzyszem??? co dla nich lepsze? co do świerszczy to czy ktos wie gdzie jest gielda lub inne miejsce w Warszawie gdzie mozna je kupic taniej, i za ile??

-m-
15-07-2011, 02:28
kolejne pytanko - czy lampa UV powinna byc w srodku terarium (bezpieczenstwo kamelka??) czy moze byc na zewnatrz. Jaka moc - w sklepach jest ich mnostwo! zrówka tradycyjna (kształt) czy swietlowka (jest jakas roznica??) dzieki

Black
15-07-2011, 14:35
Witam!
Ja wylaczam wszystko (promienik, swietlowke) i temp. spada do temp. pokojowej. czyli min. 20-22*C (teraz latem wyzsza). Jesli zgasisz swiatlo kameleonowi na chwilke zaraz zasypia bez roznicy gdzie siedzi. Moj czasem takie pozycje przybiera ze smiac sie chce:) np. wisi na siatce wentylacyjnej. Co do towarzystwa kameleonow wiele razy slyszalem ze kameleony sa samotnikami ale jak bym mial te 300zł. to bym wziol se do pary.
Co do swierszczy nie mam pojecia bo jestem z trojmiasta:)

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City

Black
15-07-2011, 14:50
Swietlowka UV powina byc w srodku terrarium bo bo szklo nie przepuszcza UV:( To tak jak bys mial sie opalac przez szybe:) Jesli chodzi o bezpieczestwo to moja kamka nie wchodzi na swietlowke (swietlowki nie parza az tak) ,a promienik (zarowka 40W) jest oslonieta doniczka gliniana powieszona na zarowce co pozwala dobrze ochraniac zarowke. Doniczka grzeje sie ale nie jest goraca:) Ja w terrarium o wymiarach 50x60cm podstawa i 90cm wysokosci urzywam 15W 45cm swietlowke REPTI GLO (UV) i nie widze jakis objawow krzywicy (oprocz swietlowki- wapno Calcium), KIedys byly UV w ksztalcie zwyklych zarowek ale mialy zbyt delikatny zarnik i szybko sie niszczyly nawet nie urzywane, wystarczylo nimi tylko wstrzasnac:( Doszlo do mnie ze bada zmowu produkowane od nowa ale wytrzymalsze. Zwykle zarowki w malych terra. daja tylo cieplo a swietlowki UV-ki daja promieniowanie UVA i UVB (te ze sklepow zoologicznych).

-m-
20-07-2011, 04:00
przepraszam za nastepujace pytanie ale juz mi sie wszystko pomieszalo...:( ja za doradztwem sprzedawcy w jednym sklepie zoologicznym kupilem zarowke (nie swietlowke) pt."reptile day glow 40W" ktora to podobno ma wystarczyc (jest pomalowana na fioletowo i daje biale swiatlo i kosztowala "jedyne" 90 PLN....:0). Z tego co przeczytalem na opakowaniu to dostarcza promieni UVA. poza tym nie mam zednego innego oswietlenia, jedynie kabel grzewczy pod terarium. Pytanie brzmi:
czy to jest wystarczajace dla kameleona czy powinno byc jeszcze jakies inne oswietlenie (inne promienie) i jakie i kiedy oswietlac??? prosze o sugestie, dzieki z gory

-m-
20-07-2011, 06:25
p.s. chodzi o rozroznienie pojec ktore sie troche mieszaje w poprezdnich wypowiedziach: "promiennik", "swietlowka", "żarnik", "kwarcowka" - czym i kiedy i jak dlugo i co jest co??

Black
20-07-2011, 15:54
kiedys w sprzedazy byly zarowki dajace promieniowanie UV. Po krotkim casie zostakly wycofane bo psuly sie (wystarczy wstrzasnac). Wydaje mi sie ze to jest to wlasnie. Tymbardziej ze jest napisane UVA, ale z tego co pamietam to UVB jest wazniejsze:) Kabel grzewczy pod terrarium z kameleonem nie jest ci potrzebne. Tymbardziej ze kamka siedzi na galeziach u gory, a kabel ogrzewa tylko dno i nie wielka czastka ciepla idzie do gory. Nie potrafie powiedziec czy to co masz daje tez ciepla i zarazem UV:( Ja mam swietlowke UV osobno i zarowke dajada cieplo. Nic wiecej:)

Ps. Zapytaj o ta zarowke na glownym forum terrarium!

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City

-m-
01-08-2011, 00:34
zrobilo sie troche chlodniej i w nocy mam w tererium ok 20'C a w dzien 22-23'C. czy powinieniem zainstalowc dodatkowy promiennik?? jaki mozecie poradzic (widzialem w sklepie takie ktore nie swieca tylko daja cieplo - moj leonek nie idzie spac jak jest jasno..:(wiec w nocu to chyba niezbedne? wiecie cos o tych zarowkach? a moze sa takie ktore daja UVB i cieplo (bo UVA juz mam) napiscie co sugerujecioe no i jak z tymi temp u was w dzien a jak w nocy
dzieki z gory

iwona krzywkowska
08-08-2011, 03:10
Powiedzcie proszę, czy dajecie swoim kameleonom drewnojady?
Ja czasem tak ale nie wiem czy one tak jak i mączniaki nie szkodzą?
Dodam, że moja mała bardzo je lubi.

42d3e78f26a4b20d412==