PDA

Zobacz pełną wersję : pleśń w terrarium



Yaqbi
12-02-2013, 10:46
Witam,
w moim terrarium z żółwiem greckim, zrobiłem basenik z miski wyłożonej kamieniami.
Problem polega na tym, ze ponieważ żółw jest spory to i basen też (23x18 cm).
No ale niestety zauważyłem, że pod basenem zaczyna zbierać się pleśń. Usuwam ją codziennie, ale ona wraca. MA ktoś jakiś sposób na to??
Pozdrawiam

Q

JoShi
13-02-2013, 01:34
Wywal basen i kap zolwia raz w tygodniu...

Black
13-02-2013, 11:43
Lub zwiekszyc wetylacje. Przeplyw powietrza nie jest dostateczny.

Yaqbi
13-02-2013, 11:48
Terrarium ma wywietrzniki, dodatkowo mam odsłoniętą pokrywę od 1/3 do 1/2 powierzchni, więc nie może być mowy o złej wentylacji. Pleśń zbiera się tylko pod tym basenem, on ma powierzchnię 18 na 23 cm, żółwica kąpiąc się w nim wylewa trochę wody, która spływa pod spód. Wyciągam na noc basen i wymieniam ściółkę pod spodem, ale mimo to problem występuje. Chyba spróbuję zrobić jakieś podstawki dla baseniku

Black
13-02-2013, 11:55
Podstawki pod basenikiem tez by byly dobrym rozwiazaniem. A gdybys dal ogrzewanie pod basenem? Temp + woda = wieksza wilgotnosc. Ale teraz jakiego masz zolwia? Jesli jest to stepowy lub grecki no to nie wiem czy doza wilgotnosc byla by mu odpowiednia:/ Wtedy mozesz kompac go w misece:)

Yaqbi
14-02-2013, 05:57
Żółw jest grecki i bez podgrzewania basenu ma wilgotność 30% w dzie do 50% w nocy - jak w instrukcji :). Niezależnie od posiadanego basenu moja dziewczynka jest kąpana raz w tygodniu, wyjątkowo lubi przysznic.
Basen zacząłem wyciągać na noc i wkładam go dopiero rano, przy karmieniu. On pełni funkcję poidła i kąpielową, zwłaszcza w ciepłe dni, ale ogólnie żółwica się przywyczaiła do swobodnych kąpieli i nie chcę jej teraz odbierać tej możliwości, tymbardziej, że sam się sporo nakombinowałem nad znalezieniem optymalnie dużego i głębokiego basenu. Dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam

Jędrek
15-02-2013, 13:34
Obawiam się, że zwalczenie pleśni może być trudne. Przy normalnym czyszczeniu zawsze się jakiś zarodnik uchowa a warunki ma optymalne do rozwoju.
Czy nie należałoby opróżnić terra, użyć środków grzybobójczych, i zasiedlić po odpowiednim czyszczeniu i czasie? Co powiedzą bardziej doświadczeni?

_INVISIBLE_
17-02-2013, 02:44
Srodki grzybobujcze i wrzelka chemia, zapewno zaszkodzi zwierzakowi:(

Jędrek
17-02-2013, 13:01
Wszelka chemia to przesada, są leki i one właśnie pomagają (zazwyczaj). Napisałem, że trzeba później oczyścić ze środka terra. W dodatku są środki, które szkodzą tylko grzybom, wyższym organizmom prawie wcale (powszechnie stosowane w rolnictwie).
NIe demonizujmy chemii. Chemia żywi, leczy i ubiera, ale, jak wszystko, trzeba umieć ją stosować.
To było na marginesie, nie jestem tak zorientowany, żeby powiedzieć, czy są takie środki do użycia w terra.

42d3e78f26a4b20d412==