PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie powinno byc odpowiednie oswietlenie w terra dla agamy



Adrian Furman -AdN-
05-07-2011, 05:31
Jakie powinno byc odpowiednie oswietlenie w terra dla agamy brodatej?? Pytanie do doswiadczonych hodowców lub ludzi dobrze sie znajacych...
Gdzie mozna dostac takie lampki?
Robiłem sam terrarium...jak mam zamontowac i gdzie promienik, oswietlenie? i inne potrzebne rzeczy do utrzymania ciepła??
PROSZE O POMOC!

Ps.
Tak przy okazji to jestem zainteresowany kupnem młodego osobnika agamy brodatej...na propozyje czekam pod adresem adnxxx@wp.pl
Pozdrowienia!

nang
05-07-2011, 06:39
Witam.
Mamy Agame brodata od maja tego roku. Dostalismy ja bardzo mala - miala 13 cm wraz z ogonem. Obecnie jest bardzo okazala, ma juz okolo 30 cm, jest bardzo ladnie ubarwiona. Od samego poczatku postanowilismy zapewnic jej najlepsze warunki (jak zreszta i pozostalym swoim zwierzakom). Jesli chodzi o oswietlenie to jest to swietlowka ReptiGlo 8.0
(8% UVB) 40 W, oraz 3 zarowki reflektorki po 40 W. Swietlowka jest zainstalowana wewnatrz terrarium i oslonieta siatka metalowa o 10 mm oczkach. Oswietlenie w cyklu 14 godzinnym. Wszystkie zrodla swiatla sa oddalone od podloza o okolo 15-25 cm. Wymiary terrarium - 200x40x40. Jako ogrzewanie w dzien i w nocy - 2 kable grzejne po 25 W wlaczone poprzez regulator (triak). Konstrukcja podloza - po kolei od samego spodu - deska 2cm; 3cm styropian; plytki gresu (moze byc terakota); kabel grzejny przytwierdzony silikonem i wreszcie czerwony piasek pustynny oraz kryjowki z czerwonego piaskowca. W jedne polowie terrarium jest czesc o nizszej temperaturze z wloknem kokosowym, malym basenikiem - w tej czesci kabel grzejny jest polozony rzadziej aby stworzyc odpowiedni gradient temperatury od okolo 26 do 35 st.C. Kabel grzejny jest sterowany mechanizmem zegarowym, ktory w nocy podaje przez przekaznik mniejsza moc. Nasza Agama jest bardzo zarloczna - zjada codziennie okolo 25 duzych swierszczy (na sczescie mam swoja hodowle). Lubi takze salate, koperek, mloda cykorie, kiwi, awokado. Karmimy ja trzy razy dziennie. Poranna porcje swierszczy obtaczam w mieszance Vibovitu junior, weglanu wapnia i preparatu Tetra Repto-Live.
Na razie tyle - przepraszam ze sie rozpisalem - ale mysle ze takich informacji nigdy za wiele. W niedalekiej przyszlosci chcielibysmy nabyc jeszcze jednego osobnika plci przeciwnej (mamy chyba samca). Za pare dni postaram sie umiescic pare zdjec terrarium oraz podopiecznego.
pozdrawiam wszytkich milosnikow naszych gadziorkow
Artur Nowicki
ps. agama pomimo tego ze bardzo lubi swoje terrarium, to i tak najlepiej czuje sie wtulona w ramie zony, lezac pod kolderka na tapczanie - czuje sie wtedy bardzo bezpiecznie i zasypia.

Adrian Furman -AdN-
05-07-2011, 08:02
Dziekuje Ci bardzo nang....Pozdrowienia!

Adrian Furman -AdN-
06-07-2011, 10:43
nang wyslalem ci maila, prosze o odpowiedz
Pozdrawiam!

alicjja
07-07-2011, 13:29
nang opisal wszystko bardzo wyczerpujaco i slusznie poleca swietlowke UV jako zrodlo swiatla.
Ja chce dodac cos na temat karmienia.
Nang pisze, ze karmi swoja agame 3 razy dziennie.
Jest to moim zdaniem za czesto.
Agamy brodate sa bardzo zarloczne i maja tendencje do otylosci.
Czesto, okolo 2 razy dziennie karmi sie osobniki bardzo mlode 8-25cm. Starczym wystarczy podac pokarm raz dziennie, a doroslym 40-50cm gadom raz na dwa, trzy dni. Mozna tez podawac codziennie ale wtedy porcje musza byc niewielkie.
Otluszczenie nie sluzy zdrowiu zwierzecia.

nang
08-07-2011, 01:38
Czytajac posty, doszedlem do wniosku, ze rzeczywiscie przekarmialem swoja agame. Obecnie podaje pokarm dwa razy dziennie po 7 swierszczy
(poza pokarmem roslinnym). Przedtem bylo to az 25 sztuk dziennie. Staram tez urozmaicac jej menu, tzn. podaje czasem karaczany i pasikoniki zielone. Zdaje mi sie, ze zasada aby podawac jaszczurce 70% tego co moze zjesc jest bledna w przypadku 4-miesiecznej Agamy brodatej. Strach pomyslec, co by sie stalo gdyby moj jaszczor dorwal sie do glownego insektarium rozrodowego.
Z drugiej strony w poszczegolnych opisach gatunkow powinna znalezc sie informacja jak karmimy maluchy, jak osobniki w fazie szybkiego wzrostu oraz osobniki dorosle. Poczatkujacy terrarysta moglby swojej mlodej agamie podawac pokarm co pare dni w mniejszych ilosciach, a jest to wlasciwe tylko w przypadku doroslych osobnikow.
Jesli chodzi o Agame brodata to polecam strone: http://www.dachiu.com/ gdzie w rozdziale http://www.dachiu.com/care/abeard.html mozna znalezc tez cos o zywieniu.
dziekuje i pozdrawiam
nang

alicjja
09-07-2011, 04:47
Niedlugo biore sie do pracy nad obszernym artykulem o agamie brodatej, opartej na angielskojezycznej ksiazce polecanej miedzy innymi przez dr Roberta. ..

Poza tym rowniez polecam strone panstwa Dachiu, ktorzy sa doswiadczonymi hodowcami tego gatunku.
Nang, przy dlugosci 30cm mozesz juz bez problemow rozpoznac plec Twojego gada. Zdjecia i 'instrukcja' ;-) jak to zrobic sa wlasnie dostepne na stronie Dachiu.

nang
09-07-2011, 06:35
To wspaniale - bardzo chetnie poczytam.
Jesli chodzi o ta plec, to wciaz nie moge sie dopatrzyc. Raz wyglada mi to na samca a raz na samice. Niestety nie mialem nigdy wiecej niz jednego osobnika, nie mam doswiadczenia. Ale chyba to samiec. Jezeli jest poddenerwowany to stroszy sie, a podgardle zmienia kolor na ciemno szary do czarnego. Chcialbym dokupic mu samiczke. Nie wiem, czy lepiej kupowac osobnika mlodego i podchowac go w osobnym terrarium, czy tez od razu wiekszego. Alicjo, mam prosbe, jezeli masz jakies doswiadczenia dotyczace laczenia w pary Agam brodatych to napisz - nie chcialbym niepotrzebnie stresowac gadziorkow.
pozdrawiam
nang

alicjja
09-07-2011, 10:05
Nang agamy bez problemow trzyma sie w wiekszych stadkach. Znam osoby, ktore maja w terrarium nawet 2 samce i obywa sie bez konfliktow, jednak wtedy terr musi byc spore i posiadac duza ilosc kryjowek. Oczywiscie bezpieczniej jest nie trzymac dwoch samcow razem...
To co najwazniejsze przy laczeniu agam, to to aby byly zblizonej wielkosci. Nie mozesz wpuscic malenstwa to doroslego gada gdyz moze skonczy jako posilek...
Ja aktualnie mam duzego samca (43,5cm) w jednym terra i trzy podrostki(24, 28, 28,5cm) w drugim.
Jutro odbieram 30cm samice, ktora narazie trafi do terra z podrostkami a pozniej gdy osiagnie kolo 35-37cm zostanie przeniesiona do samca.
Jak narazie nie obserwowalam zadnych konfliktow miedzy agamkami. Wrecz przeciwnie-chetnie przebywaja razem, klada sie jedna na drugiej.
Jedyne na co musze uwazac, to aby najmniejsza agama dostala swoja porcje, gdyz wieksze wyrywaja jej pokarm z mordki. Poza tym sa zgodne i nie ma problemow.

nang
09-07-2011, 15:12
Dziekuje za informacje. Pewnie niedlugo zaczne sie rozgladac za druga polowa dla swojej agamy. Mam duze terrarium, oraz pod dostatkiem swierszczy. W razie czego mam tez mniejsze terra do ewentualnego podchowu. Bardzo chcialbym kiedys rozmnozyc swojego pupila, ale czytalem, ze trzeba w tym celu przez pare miesiecy poddac je zimowemu spoczynkowi. Nie wiem czy bede mial na tyle odwagi, zeby przez tak dlugi okres nie podawac pokarmu. Nie wiem tez w jaki sposob i gdzie utrzymac stabilna temperature 16 st.C.
Chyba bede musial przerobic stara lodowke, co nie jest takie niemozliwe - wystarcza dwa termostaty - jeden wlasciwy a drugi zabezpieczajacy, a pozniej juz tylko wystarczy zrobic inkubator dla jajeczek :-).
pozdrawiam i jeszcze raz dzieki
nang

dr Robert
10-07-2011, 01:46
Alicja, gratuluję rozwoju hodowli. To już niezłe stadko posiadasz....

alicjja
10-07-2011, 02:48
Robert :-))
Niestety dwa z malcow sa tylko na przechowaniu...ale faktycznie w miare mozliwosci finansowych postaram sie dokupywac nowe osobniki :-)
Takze za jakis czas moze cos z tego bedzie....

Adrian Furman -AdN-
10-07-2011, 05:09
alicjo masz duzo tych agam, powiedz prosze czy sprawa pokarmu jest bardzo wymagająca. pewnie masz hodowle swierszczy, czy sprawia ci ona duzo kłopotów i ile pracy wkładasz na ta hodowle??

alicjja
11-07-2011, 10:45
szczerze mowiac, nie mam hodowli swierszczy, ani zadnej innej....
Teraz, w sezonie letnim duzy udzial w diecie moich agam mialy przerozne owady lakowe...
Jednak poniewaz sezon na nie ma sie powli ku koncowi, zaczne niedlugo zakladac hodowle swierszczy, byc moze takze zoophobasow i myszy.

42d3e78f26a4b20d412==